Anasayfa » Yeni Teknoleji Haberleri » En Zor Şifreleme Çözüm Formülü

En Zor Şifreleme Çözüm Formülü

Bilgisayar İle Uğraşan Herkes Bilir Ki 4096 Bit Şifreleme Yöntemi Bilgisayar Kullanıcıları İçin En Güvenli Şifreleme Sistemlerinden Biridir, Fakat O Kadar Basit Bir Yöntem İle Çözülüyor Ki Gel De Şaşırma.

İşlemcinin Sesini Dinleyerek 4096 Bit Şifrelemeyi Çözdüler
Bilgisayarlarda Yer Alan Her Bir Parça, Siz Hepsini Duymasanız Da Kendine Özgü Sesler Çıkarır. Buna İşlemci De Dâhil. Peki Yalnızca İşlemciden Gelen Sesleri Dinleyerek, Dünyanın En Karmaşık Şifreleme Anahtarının Ele Geçirilebileceği Aklınıza Gelir Miydi?
Tel Aviv Üniversitesi Ve Weizmann Teknoloji Enstitüsü Araştırmacıları, Herkeste Bulunabilecek Türden Bir Akıllı Telefon Ve Birkaç E-Posta Yardımıyla Bu İşi Gerçekleştirmeyi Başarmış. Bunun İçin Şifreleme Yapan Bilgisayara Birkaç Tane E-Posta Gönderiyorlar Ve Bilgisayar E-Postayı Aldığında Şifreleme Sürecindeki İşlemci Seslerini Telefonla Kaydediyorlar. Böylece Elinizde İçeriğini Tam Olarak Bildiğiniz Bir Metin, Bunun Şifrelenmiş Hali Ve Şifre Çözülürken İşlemcinin Çıkardığı Seslerden Oluşan Bir Bilgi Kümesi Birikiyor. Daha Sonra Bu Kümeyi Analiz Ederek Yaklaşık 1 Saat İçinde Dünyanın En Güvenli Şifreleme Metodu Olarak Bilinen 4096 Bitlik Rsa Şifrelemesinin Anahtarına Ulaşıyorlar.
Haberlerde Yazılanlara Göre Akıllı Telefon Yerine Daha Hassas Bir Mikrofon Kullandığınızda 4 Metre Uzaktan Bile Bu İşi Gerçekleştirebiliyormuşsunuz. Etkileyici, Ama Bu Gidip De Bir Başkasının Bilgisayarına 4 Metre Yaklaşarak Şifreli İçeriğe Ulaşabileceğiniz Anlamına Gelmiyor. Sistemin Kontrollü Olarak Gerçekleştirilmesi Şart, Yani Ses Kaydı Alırken Hangi Bilgiyi, Ne Zaman Ve Hangi İçerikle Gönderdiğinizi Bilmelisiniz Ki Yöntem İşe Yarasın.
Bilim Ve Teknik – Şubat 2014

Yorum yapın