Anasayfa » Bilgi Formu » Enerjiyi Tasarruflu kullanma nedir

Enerjiyi Tasarruflu kullanma nedir

ENERJİYİ TASARRUFLU KULLANMA

enerji tasarrufu
enerji tasarrufu

Enerji tasarrufu, konforumuzdan ödün vermeden daha az enerji tüketimi olarak anlaşılmalıdır. Günlük yaşantımıza biraz dikkat ettiğimizde basit bir kaç uygulama ile ciddi tasarruflar yapabileceğimizi görürüz.
Elektrik tüketimi ihtiyacımız olan bir şeydir. Ama kimsenin bulunmadığı odanın ışığının yanık olması enerji israfıdır. Kullanılmayan odaların elektrik düğmelerini kapatalım. Aynı şekilde tv, radyo, bilgisayar, laptop, elektrikli tüm ev – ofis araç gereçlerini ihtiyaç anında kullanalım ama kullanmadığımız zaman bu cihazları kapatıp fişlerini prizden çekelim. Böylece azda olsa prizdeki fişin tükkettiği enerjiyi de tasarruf etmiş oluruz. Az diyoruz ama aslında bunlar toplam da hiç de az olmayan değerlere ulaşıyorlar.

Isıtma ihityacımız için doğalgaz ve bilimum ısınma giderleri ihtiyaçtır. Ama bunların yanında kullanılacak bazı küçük ve ekonomik cihazlar bize hem konfor sağlar hemde enerji tasarrufu sağlar. Örneğin Termostatik vanalar, oda termostatları gibi, hem istediğimiz sıcaklık değerinde ısınma elde ederiz hemde gereksiz enerji tüketimini önlemiş oluruz.

-Bir damla su sızdıran musluktan, yılda 3 bin 500 litre su boşa akıyor-
Düşük akımlı su başlıkları kullanarak su tüketimini dakikada 10 litreden aşağıya düşürmek, normal duş başlığına göre yüzde 40 su tasarrufu sağlıyor. Saniyede bir damla su sızdıran musluktan yılda 3 bin 500 litre suyun boşa aktığı düşünüldüğünde, sızdıran musluğun kısa sürede tamiriyle su israfının da önüne geçilmesi mümkün.
Araç kullanırken gereksiz gaza basmak ve fren yapmak ise yüzde 5 daha çok yakıt tüketimi demek. Lastiklerin hava basıncının düşük olması daha fazla yakıt tüketimine sebep olurken, seyir halindeki araçların camlarının açık olması da 100 kilometrede yüzde 4 daha fazla yakıt harcıyor.
– Tasarruf için televizyonun fişini çekin –
Elektrikli ev aleti alırken aletin verimlilik sınıfına ve enerji tüketim değerlerine bakmak da enerji tasarrufu yapmanın püf noktalarından biri. Daha az elektrik faturası ödemek için ”A” sınıfı enerji etiketi olan cihazların tercih edilmesi gerekiyor.
Çamaşır ve bulaşık makinelerinin mümkün olduğunca tam kapasite çalıştırılması, saç kurutma makinelerinin düşük ayarda 15 dakikayı geçmeyecek şekilde çalıştırılması, ısınmak için elektrikli ısıtıcıların mümkün olduğunca az kullanımı enerji tasarrufunda oldukça etkili.
Evin elektrik tüketiminde yüzde 10 paya sahip olan televizyon ise ”stand-by” konumunda enerji tüketmeye devam ediyor, cihazı kapatırken güç düğmesinin kapatılması veya cihazın fişinin çekilmesi, televizyon karşısında uyuma ihtimaline karşı otomatik kapama programının kullanılması, televizyon, radyo ve müzik setlerinin ses düzeyinin düşük tutulması enerji tüketimini azaltıyor.

Yorum yapın