Anasayfa » Genel » Epilepsi Nedir? Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi Nedir? Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi, Epilepsi  nedir, Epilepsi  hakkında bilgiler, Epilepsi  ölümcül mü, sara hastalığı nedir, sara hastalığı, sara hastalığı ölümcül mü, sara hastalığı hakkında bilgiler, epilepsi tedavisi, epilepsi nasıl tedavi edilir, sara hastalığı nasıl tedavi edilir

Sevgili okurlar, sizlere insan sağlığını büyük sekteye uğratan hastalıklardan biri olan epilepsi (sara) hastalığından bahsedeceğiz. Peki epilepsi nedir, epilepsi hakkında bilgiler nelerdir, epilepsi hastalığının tedavisi nasıl olur? Bu sorularınızın ve daha fazlasının cevapları için yazımızı okuyunuz.

Epilepsi Nedir?

Sara (Epilepsi), kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin hasarı yaşayan kişilerde gelişir. En bilinen şekliyle epilepsi nöbetleri ile kendini belli eder. Epilepsi nöbetleri, ani şekilde ortaya çıkar ve beynin tümüne ya da belirli bir bölümüne yayılır.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

  • Ani olarak ortaya çıkan yoğun korku ve endişe hali
  • Mide bulantısı
  • Sersemlik
  • Görme ile ilgili değişiklikler
  • Ayak ve ellerin hareketlerinde kısmi kontrolsüzlük
  • Vücudun dışına çıkmış gibi hissetmek
  • Baş ağrısı

Epilepsi Nedenleri Nedir?

Epilepsi nöbetlerinin gelişmesinde birçok farklı mekanizma rol oynayabilir. Sinirlerin dinlenme ve uyarılma durumları arasındaki dengesizlik, epilepsi nöbetlerinin altında yatan nörobiyolojik temeli oluşturuyor olabilir.

Epilepsi vakalarının hepsinde altta yatan neden tam olarak tespit edilememektedir. Doğum travmaları, geçirilmiş kazalara bağlı kafa travmaları, zor doğum öyküsü, ileri yaşlarda beyin damarlarında görülen vasküler anormallikler, yüksek ateşli hastalıklar, kan şekerinin aşırı düşmesi, alkol çekilmesi, kafa içi tümörleri ve beyin iltihapları nöbet geçirmeye yatkınlık ile ilişkili olarak tespit edilmiş nedenlerden bazılarıdır. Epilepsi, bebeklik döneminden ileri yaşlara kadar herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Olur?

Karbamazepin etken maddeli antiepileptik ilaçlar şakak kemiklerinin altında bulunan beyin bölgesi (temporal lob) kaynaklı meydana gelen epileptik nöbetlerde fayda sağlayabilir. Bu etken maddeli ilaçlar diğer birçok ilaç ile etkileşime girmesi nedeniyle hekimlere diğer sağlık durumları ile ilgili kullanılan ilaçların bilgisinin verilmesi önem arz eder.
Absans ve fokal nöbetlerde benzodiazepin türevi olan clobazam etken maddeli ilaçlar kullanılabilir. Sakinleştirici, uykuyu arttırıcı ve kaygı giderici etkileri olan bu ilaçların küçük çocuklarda da kullanılabilmesi önemli özellikleri arasında yer alır. Bu etken maddeli ilaçların kullanımı sonrasında nadir de olsa ciddi alerjik cilt reaksiyonları ortaya çıkabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Yorum yapın