Etkili ve Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur

0

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Bu hazırladığımız rehberlik çalışması sizleri aydınlatıcı, yol gösterici bir çalışmadır. Okuduklarınız ders çalışmanın, ödev yapmanın başarılı olmanın nasıl bir çalışmayla mümkün olabileceği konusunda size fikir verecektir.

Çocuklarınız küçük olduğu için bu konuda sizin yönlendirmenize ihtiyacı vardır. Aşağıdaki yazılanları uygulamanız çocuğunuzun başarısını artıracaktır.

 

  1. Değişik yerde çalışmaya çalışma! Çalışma bir şartlanma gerektirir. Aynı zamanda, aynı yerde ders çalışmak, çalışmaya daha kısa sürede adapte olmayı sağlar. Masaya sadece çalışmak için oturduğunu hissetmelidir. Mutlaka çalışma masada yapılmalıdır.
  2. Dağınık bir oda insanın kendisini isteksiz ve rahatsız hissetmesini sağlar. Böyle bir ortamda ders çalışmak boşa zaman harcamaktır.

En iyisi; düzenli, dikkati dağıtacak fazla eşyanın bulunmadığı, sade bir oda olmalıdır. Mümkünse boş bir duvara dönük çalışılmalıdır. İlgilerinin sadece ve sadece çalıştığı konuya yönelmesi ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Ders çalışırken, ödev yaparken gerekli olacak ( kitap, defter, sözlük, kalemler, silgi, kalemtıraş gibi) bütün malzemeler hazır ve elinin altında olmalıdır.

18- 20 derece oda ısısı, derli toplu bir oda, sessiz ve ışığı yeterli düzeyde bir çalışma masası ve malzemelerin düzenli bir şekilde masanın üzerinde olduğu bir oda ders çalışmaya hazır olunduğunu gösterir.

  1. Televizyon izleyerek ya da müzik dinleyerek ders çalışılmaz. İlgi ve dikkat bölündükçe çalışmanın verimi düşer.
  2. Yatarak, uzanarak ders çalışılmaz. Yan gelip yatarak ders çalışırsanız, başarıda sizin için yan gelip yatacaktır. En iyi çalışma masada yapılır.
  3. Çalışırken bir şeyler yemek insanın dikkatini dağıtır. Çok acıkılmışsa çalışmaya ara verilmelidir. Böylece her şeyi zamanında yapma alışkanlığı da kazanılmış olur.
  4. En verimli ders çalışma; okul çıkışı televizyon izlemeden, dikkati fazla dağıtmadan yapılan kısa bir dinlenmenin ardından yapılmalıdır.
  5. Kendinize bir çalışma planı hazırlayın. Bu öğrencinize planlı çalışma alışkanlığı kazandıracaktır. Yaptığınız plana uyarsanız alışkanlık pekişir. Aynı zamanda çalışmayı sürekli ertelemeyi ortadan kaldırır.

Planlanmış bir çalışma başarıya giden en etkili yoldur.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.