Anasayfa » Ana yemekler » Ev Yapımı Doğal Yoğurt Tarifi ve Yapılışı

Ev Yapımı Doğal Yoğurt Tarifi ve Yapılışı

 

Kaç Kişilik8-10  Hazırlama10dk  Pişirme4 saat üzeri

Ev Yapımı Doğal Yoğurt Tarifi’nin Malzemeleri

Doğal İnek Sütü
Mayalamak için yoğurt

Ev Yapımı Doğal Yoğurt Tarifi’nin Yapılışı

İnsan var olduğu sürece sanırım bu yoğurt mayalama işi hep gündemde olacaktır. Annelerimizden öğrendiğimiz tek şey, mayalamadan önce serçe parmağının süt sıcaklığına yedi saniye kadar dayanabilmesi ve ondan sonra mayalanması gerektiğidir. Ben yoğurdu ilk mayalayışımda tutturmuştum. Ama daha sonraları tutturamadığım çok oldu. Ta ki et termometresi alıp süt sıcaklığını termometre ile ölçüp öyle mayalamaya kadar. İnternet sitelerinde bir sürü bilgi var. Ben ise tecrübe ederek derece belirledim. Süt 55 dereceye geldi mi mayalanmaya hazırdır. Termometreniz yoksa serçe parmağınızı süte sokun, beşe kadar sayın parmak o sıcaklığa dayanırsa sütü mayalayabilirsiniz. Parmak ile şaştığım olsa da termometre ile hiç şaşmadım.
Sütü daima bildiğiniz bir yerden alın, aksi taktirde süt değil beyaz su almış olabilirsiniz. Süt kaynadıktan sonra muhakkak kaymak tutmalı.

Süt mayası olarak ev yoğurdu kullanmanız daha iyi mayalanmayı sağlayacaktır. 1 litre süte bir kaşık yoğurt kullanın. Mayalamadan önce maya kadar süt ile mayayı iyice karıştırın. Süt kaymağında kaşığın sığacağı kadar bir delik açın. Tüm yoğurt mayasını dökün ve kaşıkla sütü dipten bir iki defa karıştırın. Sütü hafifçe fırına koyun, kapağı kapatın. Fırının iç sıcaklığı mayalanmayı mümkün kılacaktır. Beş altı saat sonra süte baktığınızda sütün mayalandığını göreceksiniz. Yoğurdu kapağı açık bir şekilde buzdolabına atın. Bir sonraki günün sabahı kapağı kapatabilirsiniz. Aynı günün akşamına da ev yapımı doğal yoğurdu afiyetle yiyebilirsiniz.
Kolay gelsin. Sağlıcakla.
Sizlerde evde yoğurt yapabilirsiniz cok basit ve cokta güzel lezzetli nefis bir yoğurt elde edebilirsiniz yorum atmayi unutmayın 🙂

Yorum yapın