Anasayfa » FİDANCILIK » Evde Saksıda Muz Ağacı Yetiştirme

Evde Saksıda Muz Ağacı Yetiştirme

Muz güzel egzotik bitkiler yemyeşil ile yeşillik olan hızlı büyüyen ve bir verebilir tropikal bir görünüm herhangi ve his bahçe veya ev . Bizim gibi egzotik tropik bitkinin hayranıysanız ve muz ağaçları yetiştirmek istiyorsanız, ancak yeterli alana sahip değilseniz veya soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, bunları saksıda yetiştirmeyi tercih edebilirsiniz . Aslında çok kolay ve evet – saksıda yetiştirilen muzlar meyve taşıyabilir !

Saksılarda iyi yetişen ve sıcaklık düşüşlerine dayanabilen birçok muz çeşidi vardır . Sizin için doğru çeşidi seçmenize yardımcı olacağız ve size nasıl kolayca bakacağınızı göstereceğiz, böylece sağlıklı ve güçlü bir bitkiye dönüşecektir .

Yapmanız gereken tek şey, saksılarda muz ağaçları yetiştirmek için 5 ipucunu dikkatlice okumak ve anında uzman olacaksınız!

1. Doğru Muz Ağacı  Seçmek

Evde Saksıda muz ağacı yetiştirme anlatım
Evde Saksıda muz ağacı yetiştirme

Bir saksıda muz yetiştirmeyi seçtiyseniz , özellikle ilk dondan önce içeride almanız gerekiyorsa , muhtemelen bir cüce çeşidine ihtiyacınız olacaktır . Ne benzersiz cüce çeşitleri hakkında onlar olmasıdır tadı çok daha iyi düzenli süpermarket muz daha. Cüce muz ağaçları çeşitleri 2 ila 4 metre arasında büyüyebilir . En iyi cüce çeşitleri kaplarda veya iç mekanlarda yetiştirmek için seçim vardır Cüce Kırmızı büyümeye karar, Cüce Cavendish, Cüce Brezilyalı, Cüce Jamaika, Rajapuri vari Williams Hybrid Gran Nain ve Cüce ‘Lady Finger’.If süs muz sonra Ensete ventricosum deneyin , Musa sikkimensis ‘Kırmızı Kaplan’ veya Musa ornata.

2. Muz Tesisi Satın Alma

Evde Saksıda Muz Ağacı Yetiştirme

Hangi çeşitlerin yetiştirileceğini seçtikten sonra muzunuzu satın alma zamanı . Çoğu rağmen kreş muz taşımaz onlar sizin için bunları sipariş edebilirsiniz veya kolayca bazı sipariş edebilirsiniz çevrimiçi. Çoğu muz bitkisi ampul veya koz olarak gelir, bu nedenle bitki geldikten sonra ne yapmanız gerektiğini hazırlamanız gerekir. İlk adım çok önemlidir ve nakliye sırasında oluşmuş olabilecek mantar veya bakteri büyümesini gidermek için mantarın ılık suda yıkanmasını içerir . O zaman zamanı ekiyor !

3. Muz Ekimi

Evde Saksıda Muz Ağacı Yetiştirme

Alt kısımda iyi drenaja izin verecek bir deliğe sahip standart orta boy bir kap seçerek başlayın . Şimdi köksapı yukarı doğru yerleştirin, böylece üst kısım ortaya çıkar ve ışığa maruz kalabilir. Şunları yapabilirsiniz kapak birkaç yaprak gösterildikten sonra toprak ile corm. Bitki konteynere bağlı hale geldiğinde, meyveleri sağlamak için daha büyük bir kovaya yeniden ekim zamanı

4. Muz Ağacı için Evde Doğru Konumu Seçmek

Evde Saksıda muz ağacı yetiştirme

Muz olan tropik bitkiler bu nedenle mantıksal olarak onlar çok seviyorum güneşten, sıcaktan değil, aynı zamanda nem . Muz ağacınızın dikildikten sonra yerini seçerken bunu aklınızda bulundurun . Bir seç nokta günün en sırasında güneş alır ama emin olun korunaklı gelen rüzgar.

5. Muz Ağacı için Doğru Toprak Seçimi

Evde Saksıda muz ağacı yetiştirme

Muz bitkiniz için saksı karışımı satın alırken kalite için gidin . Muzlar , organik maddeler ve kompost açısından da zengin olan iyi drene edilmiş kumlu toprak gerektirir . Kendi saksı karışımınızı yapmayı seçebilirsiniz , sadece biraz kum, perlit ve kompost veya gübre eklediğinizden emin olun . Muz ile toprak gerekir pH yaklaşık 6-7 . Toprağınız alkali ise pH’ı düşürmek için kükürt karıştırın .

Yorum yapın