Evin Metrekaresine Göre Kombi Seçimi

328
37990

Evinizin metrekaresine göre doğru kombiyi Seçmelisiniz, Evin metrekaresine göre kac kw Kombi alınmalı, sizlerden gelen sorulara göre bu yazımızda sizlere evimizin büyüklüğüne göre doğru kombi almanıza Yardımcı olacağız.

Eve göre kaç kw kombi tercihi
Doğru kombi seçimi

Soru

merhabalar
dubleks daire yeni aldım net 149 metrekare fakat içerden merdiven yok katlar ayrı
yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorum 2 katıda ısıtabilecek kombi öneriniz nedir acaba?
teşekkürler.

Cevap

Merhaba
149 metrekare dubleks daire için 28kw 24.000kcal/h gücünde yoğuşmalı kombi tercih edebilirsiniz.

Soru

Merhaba doğal gaz yeni geldi kaloriferden doğal gaza geçeceğiz ev 150 m petek 9 metre ev Doğu Batı ve kuzey cephe iç yalıtım var ara kat kombi ile uzak Petek arası 20 metre kaç kv ilk kombi be model önerirsiniz tşk

Cevap

merhaba
150 metrekare daire için 24kw 20.000 kombi yeterli olur fakat tesisatın düzgün çekilmesi sartı ile… kombi ile uzat petek arası 20 metre demişsiniz arada kaç adet daha petek var son peteğe gitmesi için… bu önemli ; buna göre kalorifer tesisatı 1″ çekilmesi gerekebilir veya kombi gücünü 28kw seçeceksiniz… buradaki kombi gücü seçimini tesisatçınız ile birlikte tesisatını gidişine ve boru çaplarına göre yapmalısınız.

Soru

140 metrekare icin 24000 lik kombi alsak yani onerilenden bir ustunu alsak sıkıntı olur mu

Cevap

merhaba
140 metrekare için 28kw 24.000kcal/h kombi alırsanız. avantajı daha hızlı bir şekilde ısınma ve son peteklerde ısınmama sorunu olmuyacaktır.. dezavantajı 24 kw 20.000kcal/h kombiye göre daha pahalıdır ve minumum güçlerde çalıştırdığınız bahar aylarında biraz daha fazla doğalgaz yakacaktır
tercih sizin..

Soru

merhabalar;
evim 110 m2 çatı katı 4 cephe açık.ve yalıtım yok.keşif için geldiklerinde demirdöküm atromiks p20 20 kw 17.000 k önerdiler.bu kombi ile evim ısınır mı?daha yüksek kw lı mı almalıyım ?

Cevap

Merhabalar
Çatı katı 110 metrekare daire için atromix p 20 20kw sınır değerde bir güç … bence Demirdöküm Atromix P24 24kw 20.000kcal/h kombi daha yerinde bir tercih olacaktır. aralarında fiyat farkı çok fazla değil…

Soru

Merhaba benim evim net 130 mt kare en üst kat yatılımlı sizce kaç kw kombi ve hem yakıt hemde performans olarak hangi kombiyi seçmeyelim ?

Cevap

Merhaba
150 metrekare daire için 24kw 20.000kcal/h kombi yeterli olur…

Soru

İyi günler, brüt 160 metrekare , net ısıtma alanı balkonlar çıkınca 134 metrekare olan yerden ısıtma daire için hangi güçte kombiyi ve oda termostadini önerirsiniz? Yerden ısıtmada modülasyonlu oda termostadı kullanılır mı? Yerden ısıtmada düşük kazan sıcaklığı gerektiğinden modülasyonlu oda termostadı kullanılmaz diye bir yorum okudum. Hangi marka hangi model kombiyi ve oda termostadını önerirsiniz?

Cevap

Merhaba
24kw yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz. Modülasyonlu oda termostatını yerden ısıtma sistemlerinde kullanabilirsiniz daha çok tasarruf sağlar…
yerden ısıtmada kollektörlere termostatık vanada koyarsanız iyi bir çözüm olabilir.

Soru

iyi günler .

evim net 140 metre kare güney ve doğu cepheli dıştan yatılımlı ancak alt üst boş dairenin ,

24000 lik Demirdöküm kombimiz mevcut yoğuşmalı evde yaklaşık 6,5 metre petek mevcuttur.evimizi ısıtamıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor.

Cevap

Merhaba
24000 güç derken 24kw mı 24.000kcal/h mi?
140 metrekare daire için 24kw veya 24.000kcal/h gücte olsa kombinin gücü yeterlidir.
evinizin ısınmaması bir çok sebepten olabilir bunları araştırıp ona göre bir çözüm yolu bulmak gerekir
radyatörler yeterli şekilde ısınıyor mu?
kombi kaç derecede çalıştırılıyor (yeterli derecelerde çalıştırılmıyorsa ısınamama olabilir)
kalorifer tesisatı sıva üstü mü sıva altımı (çok dönüşler dirsekler var mı tesisatınızda)
kaç yıllık bir tesisat (tesisat temizliği yapıldı mı)
bu şekilde sorular çoğaltılabilir . ve bu soruların cevaplarına göre çözüm yollarına bakmak gerekir.

Soru

Merhaba. Ev net 145 metrekare ve 9,20 m petek uzunluğu var. Malatya da yaşıyoruz.Güney batı doğu olmak üzere üç cepheli ve 2. kat . Kombiyi değiştirmek istiyoruz. Nasıl bir kombi önerirsiniz.

Cevap

Merhaba
145 metrekare daire için 24kw /20.000kcal/h kombi yeterli olur . Bu büyüklükte bir daire için çok fazla düşünmeden yoğuşmalı kombi almalısınız. Hem performans hemde tasarruf açısından…

Soru

merhaba net 110 m2 evimde 6.5 metre petek boyu var kuzey cephe acaba hangi kombi kullanmalıyım ev sıfır daire ankarada dd atromix 17000 tam olur dendi ama siz ne dersiniz Allah rızası için kombi almak ev almaktan daha zormuş.

Cevap

Merhaba
Atromix P 20 20kw 17.000 kcal/h kombi demirdöküm marka yeni tam yoğuşmalı demirdöküm kombi küçük daireler için kullanılması düşünüldüğü için 17.000kcal/h gücünde üretildi…
kaba bir hesap ile 1 metre radyatör 2000kcal/h ısı yayar buna göre 17.000kcal/h güç 8,5 metre radyatör gücüne denk gelir.kalorifer tesisatındaki borulardaki kayıpları koyarsak 6,5 -7 metre radyatör için 17.000kcal/h yeterli olacaktır.

SORU

300 metre kare dublexs var acaba bana tavsiye edeceğiz kombi hangisi olur 7 tane odası var üst kat da kolidorda petek yok üst katın tavanı biraz yüksek ara koridora nasıl bir petek koymalıyım??

Cevap

merhaba
300 metrekare dubleks için en az 35kw gücünde bir kombi almalısınız.
Koridor, hol vb.. geçiş noktası olan yerler genelde ısıya çok ihtiyaç olmuyor . bu bölgelerde insanlar genelde hareket halinde oluyorlar bu yüzden çok ısıya ihtiyaç olmuyor…Koridorlarda çok büyük radyatör koyulmasını önermiyoruz.
Demirdöküm tavsiye ederiz.

Soru

merhana,
2+1 ısı yalıtımı çok iyi toki evi için yoğuşmalı kombi önerirmisini?

Cevap

Merhaba
2+1 daire için 24kw 20.000kcal/h kombi gücü yeterli olur.

Soru

kolay gelsin demirdöküm nitromix p35 kw yoğusmalı kombi 110 m2 evde nasıl kullanablirim aylık nekdar fatura gelir bana bikere almış bulundum bu kombiyi daha değiştiremiyorum nasıl tasarufum olur kac derecede çalıtırlması lazım kac metre petek gider. bana çok yükses dediler ama bu kombiyi uygun aldığım için değişteremedim.

Cevap

merhaba
35kw kombi 110 metrekare daire için çok büyük güç … mümkün olduğu kadar 50 dereceyi geçmeyin , peteklerinizde termostatik vana kullanın ve birde oda termostatı kullanırsanız sorunsuz problemsiz ve yakıt tasarruflu olarak.

Soru

iyi günler ben DEMİR DÖKÜM NİTROMİX P35 KW YOĞUŞMALI KOMBİ ALDIM daha kurdurmadım evim 110 m2 bana büyük kombi almışsınız dediler 24 lük yeterli olur dediler. 35 kw aldığım kombi çok yakar 100 ila 120 tl arası fazla fatura öderseniz dediler ama demirdökümü aradığımzda %108 performans ve yüzde 30 tasarruf var dediler ben bu kombiyi taktırırsam zarar edermiyim aksine tasarruf sağlarmıyım : petekleri taktırmadım petek boyutu nekadar olmalı.

Cevap

merhaba
110 metrekare için 35 kw kombi çok yüksek güç… minumum güçlerde çalıştırdığınızda daha yüksek sıcaklık verecektir buda size ilave doğalgaz maliyeti demektir. ( bahar aylarında kombiler düşük seviyelerde kullanılır bu aylarda problem yaşayabilirsiniz.)
eğer bu kombiyi aldınız ve kullanmak zorunda iseniz oda termostatı alarak bu fazla ısınma sorununu izole edebilirsiniz.

Not : Sizde yorum yazın cevaplayayım

328 YORUMLAR

  • Slm.arkadaşım burada site sahibi yardımcı olmaya çalışıyor ama çok yanlışlıklar var.bende kalorifer tesisat tamir vs.ustasıyım.şimdi, evin mt.karesine göre her eve aynı kombi olmaz.çünkü bölge,ısı kaybı, evin konumu vs.çok değişkenlik gösterir. Örnek; 90 metre kare ev ve erzurum bölge ve ev korumasız izalasyonsuz çatı katı vs.diyelim.şimdi bu evin kombi gücü ile antalya gibi ısı kaybı çok düşük bir bölgedeki 90 mt.kare evin kombi gücü bir olmaz.erzurumdaki eve örnek 28 kw gerekirse,antalyadaki eve 20 kw yeterli olur.bilmem anlatabildim mi?yani burada tam verimli olmasada yaklaşık sizlerin sorularına cevap verebilmek için sizlerin öncelikle bölge ev konumu durumu vs.hakkinda tam bilgi vermelisiniz.tşk.

   • Selamlar Mehmet bey,yanınıza istinaden bende sizin fikrinizi almak isterim istanbul fatih deki dairem için.Bu arada kış ayları bu semt için çok yoğun geçmiyor dairem orta kat atla cephe ve normal muhafaza donaniminda ve dairenin kullanım alanı net maksimum 50 m2 civarında dairemi komple tesisatini yeniledim mobil sistemli olarak yeni tesisat döşettim.benim dairem için almam gerek kombi gücü ne olmalı teşekkür eder hayırlı geceler dilerim.

    • Fatih balcı merhaba..
     50 metre kare evinize göre en ideal kombi tavsiyesi 18 kw demir döküm vaillant kombi evinizi ısıtmaya yetecektir,.. oda termostat kullanmayı ihmal etmeyin iyi günler dilerim

    • 81 metre kare evinize göre en ideal kombi tavsiyesi ve petek boyu;

     Mehmet bey 81 metre kare evinize göre 20 kw kombi yeterli olacaktır petek boyunuz minumum 6 metre olsun.
     Kombi markası olarak vaillant viesman demir döküm baymak bosch kombileri

  • 10 11 metre radyatöre Kullanmanızı tavsiye ederiz ,birde evin içinde tam olarak ne kullandığınızı bilmek gerekir ,demir döküm 26.000 kcal bir kombi tavsiye edebilirim iyi günler

  • Abi doğalgazcı gelip baktı 26kw viessmann işinizi görür dedi. Ev 160 170 metrekare. Petek boyu 10 11 olacak. Adama pek güvenemedim. Sanki işi iyi bilmiyor gibi geldi bana. Bir başka doğalgazcı ise 33 kw kombi atalım o ancak iş görür dedi. Kafamız karıştı. Yardımcı olur musunuz? İsterseniz numaramı bırakırım arayıp bilgilendirirsiniz?

   • 160 metre kare ev için petek boylarının çok iyi secilmesi gerekir 3 metre petek boyu bu ev için uygundur. birde toplam petek metre karesi 11 12 metre olması idealdir .Kombi secimine gelirsek 30.000 kcal/h yoğuşmalı bir kombi tercihi yapın demir döküm tavsiye edebilirim iyi günler.

    170×2,7x(60+5)=29835 30,000kcal/h alanıbılır.

    170: alan 2,7 yükseklik 60 durum katsayıs +5 ise evin korunaksız olmasından dolayı eklenen düzeltme sayısı ev zemin yada çatı katındaysa +5 daha kuzey cephe ise +5yön zammı yada atıyorum 6. katta ise +5 yükseklık zammı eklenebılır.

    Ben evın arakat kuzey olmayan cephede oldugunu düşündüm fakat etrafı açık yani korunaksız 60+5=65 durum katsayısı olarak tespit ettim.

    ortalama bir panelin mtülü 2000kcal ısı verdıgıne gore 30,000/2,000=15mtül panel radyatör kullanılmalı.

    Bir noktaya değinmek istiyorum petek metrajının yoğuşma ile uzaktan yakından alakası yoktur.Yoğuşma kombide gerçekleşir peteklerle nasıl bir alakası olabilir lütfen bu konuyu düşünün fakat şöyle bir gerçek var yoğuşmalı kombının max verimle çalıştıgı tesisat suyu sıcaklıgı 53-58 derecedir.Tesisat sıcak suyunun bu aralıkta oldugu durumda 1 mtül panelın verdıgı ısı 2000 değildir 1650 kcal/h civarındadır.

    Bahsi geçen ev için hesaplarsak 15 mtül petek gerekir dedik fakat ısı kaybımızın 30,000kcal/h oldugunu hesapladık yoguşmalı kombı kullandıgımı varsayarsak tesisat suyu sıcaklıgı max 58 derece ve 1 mtül petekten aldıgımız ısı 1650 kcal. 15×1650=24750kcal/h fakat bızım karşılamamız gereken deger 30000 kcal/h işte bu farkı gıdermek için petek metrajı artırımına gidiyoruz. Yani 30000/1650=18 mtül petek kullanıyoruz.

    • 185 metre kare dubleks evimde 13 metre petek var ferrolli bluhelix 35 c modelini aldım tavsiyeler üstüne ısı yalıtım konusunda çok iyi de değil kötüde değil ev sizce Ferroli marka kombim yeterli olurmu bide ferrolli kombiler iyimi.

     • 185 metre kare dublex ev için en ideal kombi tavsiyesi;
      Ferroli marka kombi çok kaliteli bir kombi diyemem size en iyi kombileri su şekilde sıralaya bilirim.

      Viessman
      Buderus
      Vaillant
      DemirDöküm(isofast serisi)

     • 240 metrekare evi 28 kW Demirdöküm kombi ve14 metre Demirdöküm puls 60 1000 petek maliyeti ne olur acaba

 1. Merhaba 130 metre kare 8 petek viesmann vitopend 200 kullanıyorum 14 yıldır bozuldu ve değiştirmek gerekiyor tamiratı çok yüksek dış cephe mantolaması sağlam İyi bir kombi modeline ihtiyaç var teşekkürler

  • merhaba bayram bey 130 metre kare eviniz için Demirdöküm Nitromix P 24 Yoğuşmalı Kombi HEP 24kW 20000 Kcal tavsiye edebilirim .sizin için enerji doğal gaz tasarrufu olacaktır. iyi günler

 2. Mrb 190 metre kare dubleks dairem var 15 metre petek takilcak ısı yalıtımlı ev dört cepeside açık kaç kw lik kombi tercih etmeliyim

 3. Iyi günler.170 mtr2 şuanda yapım aşamasında yerden isitma döşemeyi planlıyoruz isi dağıtıcı koyacağız.kac kw kombi ve hangi marka önerisini,tesekkurler

 4. Merhabalar iyi akşamlar evimiz brüt 140 m2 16 mt Petek boyu mevcut (peteklerin eni 50 ve 60 cm olarak değişiklik gösteriyor bazı odalarda) 16 mt peteğin hepsi aynı anda yanmıyor. Maksimum yanacak olan Petek boyu 11 12 metre istisnai durumlarda (misafir vesaire olduğu zamanlarda) bir ihtimal yanabilir. Tesisatçımız 24 kwnın gayet yeterli olacağını söyledi bize (viesmann 50w 24 kW almayı düşünüyoruz). Bu yeterli olur mu bunu öğrenmek istiyorum ve örnek veriyorum 16 mt peteğin aynı anda yandığı zaman oldu diyelim cihaza bi zarar verir mi yoksa sadece fatura mı çok gelir. Komşularımız 100 m2 eve 30 33 kW kombi almışlar sebep ise bu kombilerin ısıttığı su uzun bi süre yettiği için elektrik ve gaz olarak yakıt baya düşer. Kafamızda soru işaretleri oluştu. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 5. İyi günler.Afyon merkezde kuzey-dogu cephe burut 169- 149 M2 (4 M2 si kiler)net yerden ısıtmalı sıfır arakat bir daire almaliyim. Bina yalıtımı çok distan 10 cm izocam ve dış kaplama var. Eşim çok üşüyen birisi ve hakikaten evi iyi isitacak Özellikle hangi markave kaç KW Lik kombi almaliyim ?

 6. Merhaba. Evim Net 50 m2 giriş kat kuzey ve batı cephe ısı yalıtımlı. Ne tip bir kombi uygun olur. Kaç metre petek gider ve 50 m2 1+1 evde kombi taktırırken nelere dikkat etmeliyim. Yoğuşmalı uygun mu. Teşekkür ederim

 7. Merhaba üstat evim brüt 117 m2 yüksek giriş altta bir kat var yönü kuzey batı cephesi adet Petek var hat yarım parmak boru ile yapılmış ve sıra sıra petekleri geziyor merkezi bir kollektör yok 12 yıldır kullandığım immergas eola star kombi vardı ana esanjör delinmiş masraf 1350 TL dolayısyla yeni bir kombiye geçmeyi düşünüyorum bu arada sizcede kararım doğrumu yaptırmak mantıklı gelmedi zira önümüzdeki yıllarda başka arızlarda verebilir . Yeni kombi seçimimde yardımcı olurmusunuz . teşekkürler

 8. 90 m2 ev 7 mt petek için hangi kombi önerirsiniz bina dış yakıtımı yeni yapıldı giriş kat balkonlu viessmann vitodens 050 t 25 kw fiyatı uygun alman malı tercihim ne düşünüyorsunuz

   • Merhaba arkadaşlar evim yeni yerden ısıtmalı net 110 metre 3+1 doğu kuzey doğu ve güney kombiyi kaçlık almam gerekir il konya merkezde yardımcı olursanız sevinirim

    • 110 metre kare yerden ısıtma evinize göre en ideal kombi tavsiyesi ;

     28 kw viesman vaillant, Yoğuşmalı kombi doğu kuzey doğu ve güneye bakan evinizi ısıtmak için yeterli olacaktır. Viesman vaillant bütçenize göre pahalı gelirse bosch baymak demir döküm marka kombi alabilirsiniz iyi günler dilerim