Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Flamingolar Hakkında Bilgiler

0

Flamingo, Flamingo nedir, Flamingolar hakkında bilgiler, Flamingoların özellikleri, Flamingoların bakımı, Flamingoların beslenmesi, Flamingoların yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca İbibik Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; İbibik Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Flamingo Nedir

Flamingo, flamingolar takımının flamingogiller familyasından Phoenicopterus cinsini oluşturan 6 kuş türünün ortak adı. Tek bir cins ve onun altındaki 6 türden oluşur.

Flamingolar Hakkında Bilgiler

Flamingolar, Phoenicopteridae ailesinden gelen dikkat çekici bir kuş topluluğudur. Kavisli gagaları, zarif hareketleri ve pembe tonlarındaki renkleri, tüm flamingoların ortak özellikleridir. Flamingo kelimesi, renklerine uygun bir şekilde, İngilizce alev anlamına gelen ”flame” kelimesinden türetilmiş. Bilimsel adı ise Phoenicopterus ruber; benzer şekilde kırmızı kanatlı anka kuşu anlamına geliyor. Uzun ince bacaklara sahip ve yine esnek uzun bir boynu olan genelde pembe tüylü hayvanlardır.. tüylerinin pembe olması yedikleri yiyeceklerin karotin oranına göre degişir,az veya yetersiz beslenen flamingoların ten rengi genelde beyaz ile pembe arasında olur.

Flamingoların Özellikleri

Gösterişli renkleriyle ve uzun boyunlarıyla dikkat çeken flamingolar iyi birer yüzücüdürler. Flamingoların perde ayakları yüzmelerini kolaylaştırır. )Bu perde ayakların yassı ve geniş bir yapıda olması flamingoların yumuşak çamur üzerinde bile batmadan kolaylıkla yürüyebilmelerini sağlar.Göz alıcı renkleri ve estetik görünümleriyle Allah’ın eşsiz sanatının delillerinden birisi olan bu kuşlar, çamurun bol olduğu göllerde koloniler halinde yaşar.

Flamingoların Özelliklerinin Yaşam Alanları

Topluluk halinde yaşamayı seven Flamingolar, diğer havyanların pek tercih etmedikleri, lagünler, sodalı ve tuzlu göllerde yaşarlar. Bu sular genelde sığdır ve avlanmaları da ona göre rahat olmaktadır. Aşırı sıcaklık zamanlarında ise tolere edebilme özellikleri sayesinde, bulundukları yerlerde binlercesini görebilirsiniz.Ülkemizde Denizli’deki Acıgöl’e bir gün yolunuz düşerse buradan yakından da görme şansınız olabilir.

Flamingoların Üremesi

Bu türün ana üreme alanı, coğrafi özellikleri ile Mars’a benzeyen Natron Tuz Gölü’dür. Bu gölün rengi kırmızıdır ve gayzerlerin içinden beyaz köpükler çıkar. Sadece birkaç canlı türünün hayatta kalabileceği bu ortamda, flamingolar orada yetişen bir alg türünü besin olarak tüketir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap