Futbol Kulüplerinin Logo Ve Renklerinin Hikayeleri.

0

Futbol Kulüplerinin Logo Ve Renklerinin Hikayeleri.

Fc Barcelona: Renkleri Hakkında Farklı Hikayeler Olsa Da, Öne Çıkan İddia Kurucusu İsviçreli Joan Gamper’ın Daha Önce İsviçre’de Kaptanlığını Yaptığı Basel Kulübünün Renklerini Barcelona’ya Taşıdığı Yönünde. Bu Renklerin İspanyolcası Blaugrana İse Kulübün Lakabına Dönüşmüş Durumda.
Logonun Üst Kısmı Barcelona Şehrinin Bayrağından Alınırken, Alt Kısmında Kulübün Renkleri Yer Alıyor.
Logonun Tarihsel Değişimi

Real Madrid: Kulüp Kurulduğu Günlerden İtibaren Beyaz Rengi Giyerken, Bu Renkten Yola Çıkarak Los Merengues Kulübün Lakabına Dönüşmüştür.
Kulübün Logosunda İlk Yıllardan İtibaren Madrid Club De Futbol Kelimelerinin İlk Harfleri Kullanılmıştır. 1920’Li Yıllarda İse Kral Alfonso Xııı Tarafından Real* Ünvanı Verilen Kulüp, Logonun Üstünde Taç Sembolünü Kullanmaya Başlamıştır. Taç Kullanımına İç Savaş Sırasında Ara Verilip, Savaş Bitince Tekrar Kullanılmaya Başlamıştır.
Logonun Tarihsel Değişimi

Manchester United: Kulübün İlk Renkleri, Kurucusu Lancashire And Yorkshire Railway Company Şirketinin Kurumsal Renkleri Olan Sarı Ve Yeşildir. 1902’De Kulubün İsim Değişikliğiyle Birlikte Beyaz Üzerine Kırmızı V İşaretli Formalar Giyilmeye Başlamış, Daha Sonra Kırmızı Ana Renk Haline Gelmiştir.
Kulubün Logosunun Üst Kısmı, Machester Şehrinin Amblemindeki Yelkenliyi İçermektedir. Alt Kısmına İse, Kulubün Lakabını Simgeleyen Kırmızı Şeytan 1980’Lerde Eklenmiştir.
Logonun Tarihsel Değişimi

Liverpool: Kulübün İlk Renkleri Ezeli Rakip Everton Gibi Mavi Beyazdır. 1894’Te Şehrin Rengi Olan Kırmızıyı Kullanmaya Başlamışlardır.
Kulüp Kurulduğundan Beri Logosunda Şehrin Sembolünde De Yer Alan Liver Kuşunu* Kullanmaktadır. 1990’Lardan İtibaren Hillsborough Faciası Anısına Meşaleler Ve Kulübün Meşhur Sloganı Logoya Eklenmiştir.
Logonun Tarihsel Değişimi

Arsenal: Kulübün Kurucuları, Londra’nın Woolwich Bölgesinde Yer Alan Royal Arsenal* İşçileridir. Kulüp Renklerini Ve Logosunu Woolwich Şehrinin Sembolünden Almıştır.
Semboldeki 3 Savaş Topu Daha Sonra Teke İndirilmiştir.
Logonun Tarihsel Değişimi

Ac Milan: İlk İsmi Milan Cricket And Football Club Olan Kulübün Kurucusu İngiliz Herbert Kilpin, Ülkesindeki Kulüplerden Esinlenerek Kırmızı-Siyah Çubuklu Forma Ve Milano Şehrinin Sembolünde Bulunan Beyaz Üstüne Kırmızı Haç İşaretini Logo Olarak Kullanmıştır. İtalyancası Rossoneri Olan Renklerden Kırmızı Kulübün Coşkulu İsteğini, Siyah İse Rakiplere Verilen Korkuyu Temsil Etmektedir. Kulübün Logosunda 1960’Larda Bir Süre Şeytan Kullanılsa Da, Mevcut Logosu Çubuklu Formayı Ve İlk Logosunu İçermektedir.
Logonun Tarihsel Değişimi

İnter Milan: Ezeli Rakip Ac Milan’a Tepki Olarak İtalyan Olmayan Futbolcuları Da Oynatmak Üzere Kurulan Kulüp, Kurulduğundan Beri Gökyüzünü Temsilen Mavi Ve Geceyi Temsilen Siyah Renkleri Kullanmaktadır. Kulübün Lakabı Renklerin İtalyancası Olan Nerazzurridir. Kulübün Baş Harflerini İçeren Logosu Kuruculardan Sanatçı Giorgio Muggiani Tarafından Tasarlanmıştır. Şehrin Sembollerinden Beyaz Üstüne Kırmızı Haç Ve Yılan Biscione Dönem Dönem Logoda Ve Formalarda Kullanılmıştır.
L

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.