Anasayfa » Bilgi Formu » Futbol Sahasının Ölçüleri ve İçinde Bulunan Bölgeler Nelerdir?

Futbol Sahasının Ölçüleri ve İçinde Bulunan Bölgeler Nelerdir?

futbol, futbol sahası, futbol sahası ölçüleri, futbol sahasının içinde bulunan bölgeler, futbol sahası içinde bulunana bölgeler nelerdir, futbol sahası hakkında bilgiler, futbol sahası uzunluğu kaç metre

Şimdi ki yazımızda sizlere bir futbol sahasının büyüklüğü, bölgelerinin uzunluğu, bölge yerlerinin isimleri ve diğer konular hakkında faydalanabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Futbol Sahası İçinde Bulunan Bölgelerin İsimleri Nelerdir? 

Futbol Sahasının Ölçüleri Nedir?

Standart bir futbol sahasının boyu 90-120 metre arasında olmalıdır. Uluslararası standartlarda yapılan stadyumlarda ise bu ölçüler 105-120 metre arasındadır. Standart bir futbol sahasının eni 45-90 metre arasında olmalıdır. Uluslararası standartlarda yapılan stadyumlarda ise bu ölçüler 64-75 metre arasındadır. Oyunun oynandığı saha, ortadan çizgiyle 2’ye ayrılır. Sahasın tam ortasında oyunun başladığı ve çapı 9 metre 15 santimetredir. Penaltı noktası ise kaleye 11 metre uzaklıktadır.

Kale direğinin iki dik direği arasındaki mesafe 7,32 metre, üst direkle zemin arasındaki mesafe ise 2,44 metredir. 1891’de kale direkleri arasına ağ gerilmesi kural kitapçığına girmiştir ancak kale ağları için bir standart ölçü yoktur.

Futbol Sahası İçinde Bulunan Bölgelerin İsimleri Nelerdir? 

1. Bölge

Birinci bölge, hücum yönüne göre sahanın solunda yer alan bölgeye denir. Defansın yer aldığı bölge, atak yapan takımım birinci bölgesiyken karşı takımın üçüncü bölgesidir.

Futbol Sahası İçinde Bulunan Bölgelerin İsimleri Nelerdir? 

2. Bölge

Sahanın tam ortasında yer alan bölgeye ikinci bölge adı verilir. Orta sahanın bir diğer ismi olan 2. bölge, futbolcuların en kalabalık olduğu bölgedir. Burada kazanılan toplar ve kaybedilen toplar ciddi tehlike yaratabilir.

3. Bölge

Futbol Sahası İçinde Bulunan Bölgelerin İsimleri Nelerdir? 

Atak yapan takım için gol atılacak kalenin olduğu bölüm veya hücum yönüne göre sahanın en sağ kısmı 3. bölge olarak adlandırılır. Bu alanda atak yapan takım, gol bulmaya çalışırken diğer takım da defans yapar ve kalesini gole kapatmaya çalışır.

  • 1. Bölge: Ceza sahası yayının 101-15 metre ilerisi
  • 2. Bölge: Orta saha yaylarının 10115 metre ilerisi ve gerisi
  • 3. Bölge: Ceza sahası yayının 101-15 metre ilerisi

Benzer konulara buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın