Anasayfa » EĞİTİM » Gazilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Gazilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

gazilik ile ilgili kompozisyon, gazilik ile ilgili kompozisyon örnekleri, gazilik ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 gazilik ile ilgili kompozisyon, 2021 gazilik ile ilgili kompozisyon örnekleri, gazilik ile ilgili kısa kompozisyonlar, gazilik ile ilgili kompozisyon ödevleri, gazilik ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Gazi, İslamiyet’te gazaya veya gazveye katılan kişilere verilen unvan. İslamiyet’e göre gazi için gazada elde edilen ganimet dini bir mükafattır. Ganimetin beşte dördünün bilfiil harbe girmiş olsun veya olmasın, muharebede hazır olan askerler arasında taksim edilmesi icap eder. Bizde size gazilik ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Gazilik ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, gazilik ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Gazilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Gazilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Bu vatan uğrunda savaşmış gazi ve şehitleri anmak amacıyla 19 Eylül günü ülkemizde Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Her 19 Eylül tarihinde gazilerimizin kahramanlıkları, fedakarlıkları çeşitli etkinliklerle yad edilir, kendilerine olan minnetimiz gösterilir.

Bu vatanın, toprakların kurtuluşu şehit ve gazilerimiz sayesinde olmuştur. Onların üstün cesaret ve fedakarlığı düşmanlarımızı püskürtmüş ve bu toprakların öyle kolay alınamayacağı tüm düşmanlarımıza gösterilmiştir. Şu anda bu topraklar üzerinde özgürce gezen her vatandaş, bunu gazi ve şehitlerimize borçlu olduğumuzu, bu toprakların bize sadece bir emanet olduğunu ve zamanı geldiğinde torunlarımıza bu emaneti devretmemiz gerektiğini çok iyi bilmelidir. Bizim özgürlüğümüz için canını ortaya koyan gazilerimizin ve yakınlarının şehadetine sabır gösteren şehit yakınlarımızı mutlu etmek, kadir ve kıymetlerini bilmek üzerimizdeki büyük bir vazifedir.

Özellikle herhangi bir savaş veya çatışmada sakatlanan gazilerimizin gönlünü hoş tutmalı, yaptıkları o fedakarlıkların karşılığını bir nebze de olsa ödemeliyiz. Unutmayalım ki dünyada maddi değeri olan hiçbir şey sağlıktan daha kıymetli olamaz. Büyük servetlerle bile kıyaslanamayacak kadar değerli olan canını, sağlığını bizler için tehlikeye atan tüm gazilerimizin gaziler günü kutlu olsun.

Gazilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Her Türk çocuğunu annesi ve ninesi, şehitlik ve gazilik ninnileriyle büyütmüş, askere giderken de “Haydi oğlum, haydi git, Ya gazi ol, ya şehit.” diyerek uğurlamış, onu vatanı için feda etmek­ten çekinmemiştir. Şair, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır,” demiştir. Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır. Türk ulusu olarak onlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve millet­çe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçluyuz. Bütün bunlardan dolayı onlara saygı ve sevgi duyuyoruz. Dinimiz, vatan sevgisini “Vatan sevgisi, imandandır.” diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, savaştan sağ veya yaralı dö­nenler ise gazi unvanı ile onurlandırılmıştır. Türk ulusu için bu iki kavram çok önemlidir. Manevi rütbelerin en yükseğidir.

Türk ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, her zaman övün­düğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu zaferleri bize gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tari­he altın harflerle geçmişlerdir. Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yü­celterek onlara sahip çıkmalıyız. Böylelikle ulusumuzun gönlünde hakettikleri yeri alacaklardır. Bu davranış da Türk ulusunun vefa örneklerinin en yücesi olacaktır.

Gazilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın