Anasayfa » EĞİTİM » Geçmiş İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Geçmiş İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

geçmiş ile ilgili kompozisyon, geçmiş ile ilgili kompozisyon örnekleri, geçmiş ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 geçmiş ile ilgili kompozisyon, 2021 geçmiş ile ilgili kompozisyon örnekleri, geçmiş ile ilgili kısa kompozisyonlar, geçmiş ile ilgili kompozisyon ödevleri, geçmiş ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Geçmiş, zaman olarak geride yer almış, geride kalmış olan olarak adlandırılır. Bizde size geçmiş ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Geçmiş ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, geçmiş ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Geçmiş İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Geçmiş İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İnsan bu dünyaya geldikten sonra yalnızca ileri adım atmalı. Vaktini boşa getirmemeli. Bu dünyaya gelen herkesten sadece iyilikleri beklerler. İyiliğe ulaşmak için amaç olmalı. Amaç ise yalnızca ileriye ulaştırır. Bunları anlayan insan gelecekte yaşamak ister. Ama herkes böyle düşünmez. Geçmişte yaşamak isteyenler de vardır. Geçmişte olan olayları hatırlar. O zamanlara dönmek isterler. Ben ise onlara katılmıyorum. Gelecekte yaşamak istiyorum. İlkokuldayken lise öğrencisi olmak istiyordum. Lisedeyken ne zaman üniversite öğrencisi olacağım diyordum. Üniversiteyi kazandıktan sonra başarılı olarak mezun olmak istiyorum.

İnsan her zaman daha iyisini ister. Ben de böyle durmayıp planlı, hedefli yaşamak isterim. İnsanlar özellikle de kadınlar yaşlanmaktan korkuyorlar. Bazıları ise yüz elli, iki yüz yaşına kadar yaşamak isterler. Bence bu doru değil. Çünkü insan o yaşa gelince yalnız kalması ihtimal. Yakınlardan ayrılmak çok zordur. İnsan yakınları için yaşıyor. Onları düşünmeden yaşarsa bencil olur.

Her bir insan ümitle çocuk büyütüyordur. Büyüyen çocuk anne babasının ümidini gerçekleştirmeyi düşünmeden geçmişte çocuk gibi yaşamak isterse iyi olmaz. O zaman anne babasının ümidini söndürmüş olur. Bir kimsenin ümidini kırmak çok kötü. Ümitle yaşamak ve birisine ümit vermek çok güzeldir. Bence genellikle bir nedenle ağır hastalığa yakalanan kişi geçmişte yaşamak istiyor. O güne kadar geçirdiği yaşamını anıyor Bunun için hiç kimse kötü bir olaya rast gelmesin ve hastalanmasını istiyorum.

Geçmiş İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Zaman, bugünün dün olmasını sağlayan, olayların birbirini izlediği boyut ve geçen süredir. Önceden sonraya doğru giden bağıntı ve anlar bütünü olan zaman, şüphesiz dünyayı ve insanı da etkisi içine alır. İnsanın hayattaki en değerli hazinesi zamanıdır. Çünkü hayat kısadır ve boş yere harcanan zamanın da telafisi yoktur. İnsan hayatta yaptıklarıyla hatırlanır. Yaşarken zamanı ne kadar iyi kullanmışsak, o kadar birikim yapmışız, demektir.

Zamanı iyi kullanmak insanların elindedir; ama önce zaman kavramının önemini iyi anlamak gerekir. Boşa harcanan zamanlarla geçirilmiş bir hayat, hiç yaşanmamış, demektir. Bu nedenle zaman insanın hayattaki en büyük sermayesidir. Bazen zaman insanlara uyum sağlayamayabilir. İçinde yaşanılan zamanın şartları bireyin düşünce ve davranışlarıyla uyum göstermeyebilir. Bu durumda kendi düşüncelerimizi kabul ettirmek uğruna bir savaşa girmek, sadece boş bir çaba olur. Zamanın gidişine uymak, ona göre davranmak, insan için en çıkar yoldur. Bu gibi durumlarda “Zaman sana uymazsa sen zamana uy.” düşüncesiyle hareket etmek gerekir.

Zamanın olmadığı bir dünya düşünelim. Acaba zaman olmasaydı neler olurdu? ,diye hiç düşündük mü? Zaman olmasaydı her şey yerinde dururdu, hiç bir değişim ve hareket olmazdı. İnsanoğlu yaşamın değerini bilmez, öylesine bir yaşam sürdürürdü. Sınırlı olan her şey ne kadar değerliyse, zaman da o kadar değerlidir. Bazen düşünmek, karar vermek ya da unutmak için zaman en güzel çaredir. Hayatta her şey yolunda gitmeyebilir, bazı konuları zamana bırakmak en iyisidir. Çünkü zaman, bize doğru yolu gösterir. Bir insanı bile birden tanıyamazsın, zamanla tanımaya başlarsın. Hatta o kadar yıl geçirdiğin bir insanın bile, hiç bilmediğin yönlerini zamanla görebilirisin. Bu anlamda karar vermek, tanımak ya da sorunları çözmek için de zamanı kullanıyoruz.

Geçmiş İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın