Gergin Anlarda Stresi Azaltmak Neyapabiliriz ?

Bir çok insan günlük Hayatta sitres içindedir ,Stres kişinin üzerinde hissettiği baskı ve gerginlik durumudur. iş hayatı genel proplemler bu gibi durumlarda şunları Deneyebiliriz.

Sitressiz yaşamın yolları

Stres kaynağınızı keşfedin

Herkesin stres kaynağı farklı olabilir. Hepimiz stres yapıyoruz ancak aynı sebepten dolayı değil. Çok fazla çalışmak, yalnız hissetmek, ayrılık acısı yaşamak, ekonomik sıkıntılar çekmek gibi stresi tetikleyen onlarca sebep mevcut. Öncelikle sizi strese sokan sebepleri ortaya koyun. Sakin anlarınız ile stresli anlarınızı kıyaslayın, kendinizi tanıyın ve stres kaynağınızı bulun.

Nerede hareket, orada bereket

Uzman Dr. Fitzpatrick, egzersiz yapmanın insan psikolojisini olumlu yönde etkilediğini öne sürüyor. Sizi eğlendiren bir spor yapmak, devamında başka fiziksel aktivitelere katılma konusunda da sizi motive edebilir.

Stres

Nefes önemli

Dr. Fitzpatrick, günde 3 defa 3’er dakikalık nefes egzersizi yapmanın da insanları rahatlattığını söylüyor. Vücudunuzu hissederek derin bir nefes almak ve nefesinizin tamamını dışarı vermek, vücudu rahatlatıp stresi azaltma konusunda faydalı oluyor.

Sevdiğiniz ve yanında güvende hissettiğiniz insanlarla iletişime geçin

Etrafınızda sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlar olduğunda, daha huzurlu hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle vakit geçirin, sorunlarınızı paylaşın, gülün ve rahatlayın.

Ufukta stres gözüküyorsa, önceden planlama yapın

Eğer yakın gelecekte stres yapmanıza sebep olacak olaylar gözüküyorsa sizi strese sokacak sebeplerle ilgili planlama yapın. Yaşama ihtimaliniz olan stresi önceden tahmin ederseniz, zihniniz bu stresin olağan bir durum olduğunu daha iyi kavrayacak ve sakin kalmanıza yardımcı olacak. Stresin de hayatın bir parçası olduğunu unutmayın.

Stres kaynağını engellemeye çalışın

Stresle başa çıkmak her zaman kolay olmayabiliyor. Dr. Benders, stresle başa çıkmak için kendinize zaman ayırmanın ve bir anlamda kendinizi topraklama yapmanın önemli olduğunu söylüyor. Gözlerinizi kapatıp biraz odaklanmak ya da kısa bir yürüyüşe çıkmak, stresi azaltmak için etkili bir yöntem olabilir.

Düzenli beslenmek önemli bir anahtar

Sağlıklı ve dengeli beslenmek de stresle başa çıkma yöntemleri arasında. Organik sebzeler ya da balık, tavuk gibi protein deposu besinler tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek dirençli bir vücuda sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Uyumadan önce kendinize vakit ayırın

Yorucu bir gün sonrasında eve gelip kendinizi yatağa atarak uyumak cezbedici geliyor olabilir. Yine de sıcak bir duş almak, kitap okumak gibi düzenli alışkanlıklar, kendinizi değerli hissetmenizi sağlar ve zihninizi rahatlatır. 7-8 saatlik dinlendirici bir uyku da stresi azaltmak için etkili yöntemler arasında.

Sevdiğiniz şeyler için vakit yaratın

Aksini iddia etseniz bile sevdiğiniz şeylere ayıracak zamanınız var. Bahanelerin arkasına saklanmak hiçbir şeyi daha iyi yapmıyor. Sizi dinlendiren, eğlendiren ya da huzurlu hissettiren aktivitelere zaman yaratın. Böylelikle zihninizi rahatlatabilir, stres etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

Günlük hayatımızda sitresi azaltmak için yapılması gerekenler

Sitresi azaltmak için 10 mükemmel Tavsiye

1-Stres faktörlerinin oluşumunda ve başa çıkma becerisi edinmede, bireyin kendisi temel kaynak ve çözüm olduğundan dolayı, stres hissediyorsanız bundan kurtulmak için ancak kendiniz hareket etmeli ve bir şeyler yapmalısınız.

2. Olayları, durumları algılayış biçiminizde ki olumsuzlukları ortadan kaldırın. Örneğin; sıklıkla alıngan olduğunuz söyleniyorsa, siz de kendinizi gözleyin ve alınganlık yapmak yerine size söylenen şeyi karşınızdakine sorarak onaylayın.

3. “Sen dili” yerine “Ben dili” kullanın. Örneğin; “beni hiç anlamıyorsun” yerine “beni dinlememen beni üzüyor” demek daha etkili olacaktır.

4. Stresin genellikle aile, iş hayatı ve arkadaş ortamlarından kaynaklandığı düşünüldüğünde; buralardaki stres kaynaklarını ya ortadan kaldırın ya da kendinize yapılmasını ve yapılmamasını istediğiniz şeyleri açıkça konuşarak ifade edin. Ancak unutulmaması gereken özellikle iş hayatındaki birçok zorluğun sevilmeyen işlerin yapılmasından kaynaklandığıdır.

5. Stresi doğuran etmenlerden birisi de gelecek kayısıdır. Eğer kaygılı bir kişilik özelliğiniz varsa ve geleceğinizden endişe duyuyorsanız ve bu duruma kendiniz çözüm üretemiyorsanız, bir profesyonelden destek alın.

6. Gevşemeyi; spor, egzersiz ve diyeti hayatınızda ihmal etmeyin. Basit beden hareketleri, kollarınızı, boynunuzu, bacaklarınızı yapacağınız basit hareketlerle esnetebilir, yemeği ihmal etmemek ve sağlıklı, enerji verici gıdalar alarak diyet uygulayabilirsiniz.

7. Zamanı etkin kullanın. Bunun kolay olmadığını söyleyebilirim ama imkansız değil. Zaten eninde sonunda yapmanız gereken işlerinizi ertelemeyin, ne kadar erteleseniz de yine kendinizin yapacağını unutmayın. Zamanında yetiştiremeyeceğiniz işleriniz için ya işin daha başından fazla yüklenmeyin yada yetiştiremeyeceğiniz takdirde yardım isteyin.

8. Eleştiriye açık olun. Eleştiri size her zaman olumsuz şeyler söyleneceği anlamına gelmez. Beklide söylenenler size fayda sağlayacaktır. Eleştiri yapanı gerçekten sonuna kadar dinleyin ve ardından söylediklerini birkaç saniye düşünün, en sonunda tepkinizi belli edin.

9. Fırsat buldukça iyilik yapın. İyilik yaptığınızda bedeninizde olumlu hormonal değişiklikler olması yanında, kendinizi ruhsal olarak daha yetkin, özgüvenli ve güçlü hissedeceksiniz.

10. Geçmiş travmalarınızı çözümleyin. Çözümlenmemiş olaylar zihinde kilitli kalır ve kişiyi hayatı boyunca etkilemeye devam eder. Bu nedenle geçmiş yaşamınızdaki olumsuzlukları kendiniz veya terapi desteği ile çözümleyin.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir