Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » GÜMÜŞLERİNİZİ PARLATMAK İÇİN EVDE DENEYEBİLECEĞİNİZ BİR KAÇ YÖNTEM

GÜMÜŞLERİNİZİ PARLATMAK İÇİN EVDE DENEYEBİLECEĞİNİZ BİR KAÇ YÖNTEM

Gümüş, takılarda ve ev aksesuarlarında estetik görünümüyle sık tercih edilen değerli bir malzemedir. Gümüş takı ve eşyalar oksitlenerek parlaklığını yitirmesi eşyaları kullanılamaz hale getirebilir. Kararan ve parlaklığını kaybeden gümüş eşyalarınızı evde parlatmak için birçok yöntem kullanabilirsiniz. Evde gümüş parlatma yöntemleri kolay olduğu kadar masrafsız olduğu için de tercih edilebilir. Eski görünen ve karardığı için kullanamadığınız gümüş eşyalarınızı bu kolay yöntemlerle tekrar kullanılır hale getirebilirsiniz. Böylece kullanılmayan gümüş eşyalarınızı değerlendirebilirsiniz. İşte kolay gümüş parlatma yöntemlerinden bazıları:

Diş macunu:

Gümüşün üzerine diş macununu sürün. Diş macununu sürdüğünüz gümüşü suyun içine koyup en az yarım saat bekletin. Daha sonra gümüşü suyun altında iyice durulayın ve silin. Gümüşünüzün kolayca renginin açıldığını göreceksiniz.
Sirkeli su ve karbonat karışımı:

Asitli olması nedeniyle ev işlerinde de sıklıkla kullanılan sirke, gümüşlerinizi parlatmak için de kullanılabilir. Bir kasenin içine 2 yemek kaşığı sirke koyun üzerine su alın. Sirkeli suyun içine 2 yemek kaşığı kabartma tozu ekledikten sonra gümüş kolye, yüzük vb. aksesuarınızı bu karışımın içinde en az yarım saat olmak üzere bekletin. Eğer temizlemek istediğiniz büyük bir aksesuar varsa, sirkeli suya bez batırıp silebilirsiniz.
Tuz ve limon suyu karışımı:

image

Gümüşlerinizi parlatmak için kolay bir yöntem de tuz ve limon suyu karışımıdır. Bir kâsenin içine 1 veya 2 yemek kaşığı limon suyu koyun ve üzerine 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Limon suyu ve tuz karışımının üzerine su aldıktan sonra gümüş aksesuarlarınızı bu suda bekletebilirsiniz. Büyük gümüş eşyalarınız için bu karışımın oranlarını arttırarak daha büyük bir kovada yapabilirsiniz. İç kısmı kararan gümüş kâselerinizin içinde bu karışımı uygulayabilirsiniz.
Gümüş cilası:

Gümüşlerinizi temizlerken gümüş cilası kullanabilirsiniz. Gümüş cilasını gümüşünüze sürdükten sonra bir pamuklu bezle ovalayıp silebilirsiniz. Gümüş cilası kimyasal bir madde olduğu için çok fazla kullanmamalısınız.
Alüminyum folyo:

Bir tencereye su doldurun. İçine bir parça alüminyum folyo ve bir yemek kaşığı kabartma tozu veya karbonat ekleyip gümüşünüzü bu suya en az 10 saniye batırıp çıkarın.

Yorum yapın