Halit Akçatepe Kimdir ?

Halit Akçatepe Kimdir ?

12 Temmuz 2020 0 Yazar:

Halit Akçatepe kimdir,Halit Akçatepe nereli,Halit Akçatepe eşi kim ,Halit Akçatepe Biyografisi, Halit Akçatepe oynadığı filmler, Halit Akçatepe hangi dini benimser, Halit Akçatepe hakkında kısa bilgiler, Halit Akçatepe yaşı kaç,Halit Akçatepe ne zaman doğdu,Halit Akçatepe boyu kaç, Halit Akçatepe göz rengi nedir, Halit Akçatepe, Halit Akçatepe hakkında merak edilenler, Halit Akçatepe çocuğu var mı, Halit Akçatepe hakkında notlar,Halit Akçatepe hakkında kısa notlar, Halit Akçatepe hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

 

Halit Akçatepe ilk sinema deneyimini 1943 yılında henüz çocukken Dertli Pınar ve Nasreddin Hoca Düğün’de filmleriyle yaşadı. 1972’te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakalayan Halit Akçatepe 1963’te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975’te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırdı.

Halit Akçatepe Nereli ?

Halit Akçatepe Kimdir ?

Halit Akçatepe, 1 Ocak 1938’de Sıtkı ve Leman Akçatepe’nin oğlu olarak Üsküdar’da dünyaya geldi.

“Nasreddin Hoca Düğünde” filmiyle 5 yaşındayken oyunculuğa başlayan Akçatepe, İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne girdiğinde henüz yedi yaşındaydı.

Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Refik Halit Karay Mektebinin ardından Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun olan ünlü oyuncunun tiyatro ile tanışıklığı ilk defa lise yıllarında başladı ve Yeşilay’ın Yeşil Sahne’sinde amatör olarak sahneye çıktı.

Tiyatroda oyunculuğun yanı sıra Edebiyat Fakültesi ve Hukuk Fakültesine devam eden fakat tiyatro için okulu bırakan Akçatepe, profesyonel olarak ilk kez 1960 yılında “Sel” piyesiyle sahneye çıktı.

Akçatepe, 16 ayrı tiyatrodaki 43 piyeste aldığı rollerin yanı sıra filmlerde figüran olarak rol almaya başladı, duygusal komedilerde karakter rollerini canlandırdı, çok sayıda film ve reklam filminde de oynadı.

“Ah Nerede Vah Nerede” filmiyle 1960 yılında şöhreti yakalayan oyuncu, 1970’li yıllarda oynadığı “Üç Arkadaş”, “Sev Kardeşim”, “Köyden İndim Şehre” ve “Mavi boncuk” gibi filmlerle hafızalarda yer buldu.

Akçatepe, 8 Nisan 1972 tarihli Ses Dergisi’ne verdiği demeçte, sinema oyunculuğuna dair, “Yıllar boyu bir aptal aşık gibi tiyatroya sarılmışım. Şimdi ise bir sinemanın var olduğunu biliyorum, öğrendim. Bundan sonraki çabam sinemada bir Halit Akçatepe’nin var olduğunu ispat etmek olacak. Çalışmam, çok çalışmam gerekiyor. Ama ben bu uğraşta galip geleceğimi, biliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Rıfat Ilgaz’ın romanından Umur Bugay tarafından senaryosu uyarlanan 1975 Ertem Eğilmez yapımı Hababam Sınıfı sinema filminde “Güdük Necmi” karakterini canlandıran Halit Akçatepe, bu film serisinden sonra unutulmaz isimlerin arasına girdi.

Usta oyuncu, Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan ve Kemal Sunal gibi kocaman bir aileye sahip olduğu Arzu Film’den daha sonra ayrılarak, Genco Erkal’ın Dostlar Tiyatrosu’na başlangıç yaptı. Akçatepe, 1990’lı yıllardan itibaren de Şaban Askerde, Kaygısızlar, Yazlıkçılar ve Bizimkiler gibi çok izlenen televizyon dizilerine imza attı.

 

Halit Akçatepe Filmleri

 • Hababam Sınıfı 1-2-3
 • Şabanoğlu Şaban
 • Canım Kardeşim
 • Köyden İndim Şehire
Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •