Hamas Nedir

Hamas Hakkında bilgi 

Hamas

Hamas

(Arapça: حماس, Tam adı: حركة المقاومة الاسلامية; Harakat al-Muqawama al-Islamiya, İslami Direniş Hareketi), Filistin Ulusal Yönetimi’nde seçimle belirlenmiş Filistin Parlamentosunda çoğunluğu elinde tutan Filistinli paramiliter örgüt ve siyasi parti.

Hamas Hakkında bilgi

Kurucusu Ahmed Yasin Kuruluş tarihi 1987

Siyasi görüşü Ehl-i Sünnet, İslamcılık

Filistin Ulusal Yönetimi’nde seçimle belirlenmiş Filistin Parlamentosunda çoğunluğu elinde tutan Filistinli paramiliter örgüt ve siyasi parti.

Kuruluşu ve gelişimi 

1987’de Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından İlk intifadanın başlangıcında Mısır’daki Müslüman Kardeşler örgütünün Filistin kanadı olarak kuruldu.

1988’deki siyasi programında, Hamas Filistin’in asla, Müslüman olmayanlar tarafından etrafı çevrilebilecek bir İslam ülkesi olamayacağını ifade etmekte ve Filistinli Müslümanlar için Filistin’in kontrolünü İsrail’den almak adına kutsal bir savaş vermenin dini bir görev olduğunu söylemekteydi. Bu tespit, 1988’de İsrail’in varolma hakkını tanıyan Filistin Kurtuluş Örgütü ile Hamas’ı çatışma noktasına getirdi.

1992 yılı sonunda Gazze’de 600 cami vardı. Hamas etkileme gücünü sendikalara, üniversitelere, çarşılara, meslek örgütlerine ve 2004’te başlayan yerel siyasi mücadelelere genişletmeden önce vaazlar ve hayır işleri ile kendine sempatizan topladı.

Amaçları

Örgütün kuruluş amacı 1948 öncesi İsrail, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni kapsayan topraklarda Filistin İslam devletini kurmak. Hamas’a verilen finansal desteğin büyük çoğunluğu Suudi Arabistan’dan kaynaklanır.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre örgüt yurtdışında yaşayan Filistinliler, İran hükümeti ve Arap ülkelerinden gelen yardımlarla finanse edilmektedir.

6 Mayıs 2005 seçiminde El Fetih oyların yüzde 56’sını, Hamas ise yüzde 33’ünü aldı. Fetih 84 yerden 45’ini kazandı.

Hamas 23 yerde seçimi kazandı. Bunlar arasında üç büyük şehir de vardı: Kalkilya, Refah ve Beyt Lahiya. 15 yerde bağımsızlar ya da diğer gruplar kazandı.
Avrupalı gözlemcilerin ‘adil ve demokratik’ olarak nitelendirdiği seçimde 400 bin Filistinli oy kullandı. Katılım Gazze’de yüzde 80 Batı Şeria’da yüzde 70 oranında oldu. Hristiyanların kalesi olan Beytüllahim’de 15 sandalyeli yerel meclisin Müslümanlara ayrılan 7 sandalyesinin 5’ini Hamas kazandı.

16 Aralık 2005’te yapılan Batı Şeria’daki yerel seçimlerde de Hamas önemli başarı elde etti. Dört büyük kentteki belediye seçiminin üçünü (Nablus, Cenin ve El Bireh’i) Hamas kazandı. Ramallah’ta ise bağımsızlar koalisyonu seçimi aldı. Toplamda Fetih’in oy oranı Hamas’tan fazla çıktı. Bu seçimde 148 bin seçmenin yüzde 75’i oy kullanmıştı

Terörizm Suçlaması 

Örgüt, 1993 ve 2005 yılları arasında İsrailli sivillere ve askerlere yönelik intihar saldırılarında bulunmuştur.

Hamas, Kanada, Avrupa Birliği, İsrail,Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde terör örgütleri listesine alınmıştır. 

Örgütün askeri kanadı, İzzeddin el Kassam Tugayları, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta terör örgütleri listesinde yer almaktadır.

Yorum yapın