Hamilelikte Kasık Ağrısı ve Tedavi Yönetimleri

0
277

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER

Sayfanın Konusu :hamilelikte kasık ağrısı ne zaman olur,hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer,yeni hamilelikte kasık ağrısı,hamilelikte kasık ağrısına ne iyi gelir,hamilelikte sağ kasık ağrısı,gebelikte kasık ağrısı ve akıntı,hamilelikte kasık ağrısı ne zamana kadar sürer,gebelikte sol kasık ağrısı,

Kasık ağrısı, en sık karşılaşılan hamilelik belirtilerindendir. Hamile kadınlar, gebelik nedeniyle gerçekleşen hormonal değişiklikler ve vücudun anatomisindeki farklılaşmadan dolayı kasık ağrısı yaşayabilirler.

Hamilelikte kasık ağrısı ve tedavi yöntemleri

Hamilelikte kasık ağrısı ne zaman başlar ne zaman geçer?

Birçok anne adayı, gebelik 6 – 8 hafta olduğunda hafif kasık ağrısı hisseder. Bazı gebeliklerde ise kasık ağrıları üçüncü ay civarında rahim büyümesindeki hızlanmaya bağlı olarak başlayabilir. Özellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha fazla hissedilir. Doğumla beraber kasık ağrısı da geçer.

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güneş Gündüz, gebelikte kasık ağrısının nedenleri hakkında şu bilgileri veriyor;

Gaz sancısı ve kabızlık

Gebelikle beraber progesteron hormonunun salgılanmasının artması bağırsak hareketlerini yavaşlatır, bunun sonucunda hamile kadınlarda gaz ve kabızlık gibi mide bağırsak sorunları daha sık meydana gelir. Gaz ve kabızlık gibi sorunlar da kasıkta ağrıya neden olabilir. Bol lifli beslenmeli, bol su içmeli ve hareket etmelidir.

Bebeğin büyümesi ve rahime baskı

Hormonların etkisiyle leğen kemiği eklemlerinde gevşeme olur, bu nedenle gebelerde kasık ağrısı yaşanır.

Braxton Hicks kasılmaları (yalancı doğum kasılmaları)

Braxton Hicks kasılmaları, yalancı doğum kasılmalarıdır ve kadını doğuma hazırlar. Bu kasılmalar sırasında karın ağrısı, kasıklara ve bele vuran ağrılar yaşanabilir. Braxton Hicks kasılmalarının doğum kasılmalarından farkı, düzensiz oluşlarıdır. Dinlenme ile, sıvı alımının artırılması ile ve magnezyum tabletlerle bu kasılmalar geçer.

Yuvarlak bağ (round ligament) ağrıları

Yuvarlak bağ, rahmin iki üst köşesinden başlayarak dış genital organlara yani vulvaya kadar uzanan bağlardır. Hamilelikle beraber rahimin büyümesi ile birlikte özellikle yatakta dönerken yahut ani kalkışlarda bacak arasından vulvaya doğru hissedilen, kişiyi hareketsiz bırakan kramp tarzı şiddetli ağrılar yaşanabilir. Bu ağrılar genellikle 3., 4. ve 5. aylarda görülür. Çoğu zaman pozisyon değiştirmekle ve dinlenmekle bu ağrı geçer. Magnezyum içeren suda eriyen tabletler de bu krampları azaltır.

Aynı pozisyonda uzun süre kalmak

Oturur pozisyonda yahut ayakta uzun süre kalmak da, kasık ağrılarına yol açabilir. Bunun çaresi ara ara pozisyon değiştirmek ve sıvı alımını artırmaktır.

Hormonal değişiklikler

Kasık ağrısı da dahil olmak üzere gebelikle ilgili rahatsızlıkların çoğunun, bu dönemde gerçekleşen hormonların salgılanmasındaki artıştan kaynaklandığı düşünülmektedir. Gebelik hormonlarının yükselmesi, özellikle relaxin ve progesteron, doğumun kolaylaştırılması için pelvik bölgedeki kasların ve bağların yumuşamasına ve gerilmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak da kadında kasık ağrısı meydana gelir.

Vücutta meydana gelen yapısal değişiklikler

Gebelikle beraber vücutta meydana gelen yapısal değişiklikler kasıklarda ve pelvik bölgede ağrıya neden olabilir. Büyüyen fetüsün yanı sıra vücut ağırlığındaki artış, kalçalara ve pelvik eklemlerine daha fazla baskı uygular. Hamilelikte alınan kilolar, vücudun ağırlık merkezini de değiştirir ve bu durum pelvik bölgede, kasıklarda, alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlığa yol açabilir.

Gebelikte kasık ağrısına neden olabilecek tehlikeli durumlar nelerdir?

 • Gebelik zehirlenmesi
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Erken doğum
 • Myom
 • Rahim yırtılması
 • Yumurtalık burkulması
 • Apandisit
 • Böbrek taşı
 • Düşük (Kasıklarda kasılma ve kanama olarak belirti veren bebeğin anne karnında ölmesi durumudur)
  Dış gebelik yaşanması (Fetüsün rahim dışı herhangi bir yere yerleşmesi, orada büyümesi)
 • Plasentanın erken ayrılması ve kanama
 • Gastrointestinal sistem enfeksiyonları

Gebelikte kasık ağrısı nasıl geçer?

 • Ağrı olan bölgeye doktorunuzun onayıyla sıcak su torbası uygulamak veya sıcak su banyosu yapmak, önemli ölçüde rahatlama sağlayacaktır.
 • Hamilelikte günde 8-10 su bardağı su içmeye özen gösterin.
 • Bol bol dinlenin, yatak istirahati yapın.
  Uzun süre ayakta kalmayın yahut uzun süre oturmayın.
 • İnternet üzerinden temin edebileceğiniz hamilelik yastıkları, kasık bölgenize destek olup rahat ve huzurlu uyumanızı sağlayacaktır.
 • Otururken bacaklarınızı yastıkla destekleyin, hafifçe yüksekte durmasını sağlayın.
 • Asla ağır şeyler kaldırmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here