Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Hamilelikte Maden Suyu İçmek Zararlımı

0

Hamilelikte Maden Suyu İçmek Zararlımı?

Gebelikte kadınların en çok merak ettikleri sorulardan biri de, (Hamilelikte soda, maden suyu içilebilir mi? Maden suyu hamilelere zararlı mı? Gebelerin maden suyu içmesi faydalı mı, yoksa bebeğe zararı olur mu?)konusudur. Bu soruları doktorlara sorduk, işte verdikleri cevaplar:

Hamilelikte ne kadar maden suyu içilebilir?

Sual: Gebelikte maden suyu veya soda içilebilir mi?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Salih Zeki’nin cevabı: (Hamilelik dönemi boyunca doğal ve katkısız olmak şartıyla maden suyu veya soda tüketiminin hiçbir mahzuru yoktur. Doğal maden suları pek çok çeşit mineral içerir. Gebelikte maden suyu tercihinin doğal, katkısız, tatlandırıcı içermeyen, sade (meyvesiz) maden sularından, sodalardan yana olması,hamile kadın açısından daha iyi olacaktır. Günde bir veya birkaç adet içilebilir. Özetle gebelikte 1-2 tane maden suyu (soda) içilmesinde sakınca yoktur ancak hamilelerin maden suyu içmesi şart değildir.)


Sual: 7 aylık gebeyim. Hamilelikte maden suyu içebilir miyim.

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Erkan Akan’ın cevabı: (Günde 1 kez sade olan katkısız maden suyundan içebilirsiniz.)


Sual: 6 haftalık hamileyim, gebelikte soda içmenin bir zararı var mı?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları ve Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Zararı yoktur.)

Çocuk Hastalıkları ve Uzmanı Dr. Asaf Güven’in cevabı: (Soda içebilirsiniz.)


Hamilelikte maden suyunun faydaları

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Caner Sönmez, gebelikte maden suyu, soda içmenin faydaları hakkında bize şu bilgileri veriyor:

  • Hamilelikte maden suyu ve soda içmek, gebe kadını kemik erimesinden korur, kemiklerin erimesini önler.
  • Maden suları ve sodalar sülfat minerali açısından iyi bir kaynaktır, bu özelliği ile hamilelerde hazmı kolaylaştırır.
  • Maden suları, sodalar flor içeriği ile gebeyi diş çürümesinden korur.
  • Maden suları magnezyum açısından zengin içeceklerdendir, hamilelik kramplarına ve gebelerde sıklıkla rastladığımız kabızlığa şifadır.
  • Uzmanlar, hamile kadınlara günde 10-12 bardak su içmeyi tavsiye ediyor. Soda ve maden suları ise mineral dolu yapısıyla hem gebelikte vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri karşılar, hem de sizi dehidrasyondan korur.
  • Yine maden suları ve sodalar musluk suyuna nazaran daha fazla kalsiyum ve demir içerdiklerinden, gebeler için ideal sıvı içecekler arasında yer alır. “International Journal of Laboratory Hematology” tıp dergisinde 2003 yılında yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, gebelikte doğal maden suyu tüketimi hamile kadını demir eksikliğinden koruyor.
  • Ancak maden suyu ve sodaların sodyum oranı yüksek olduğundan,gebelerde tansiyonu yükseltebilir yahut başka komplikasyonlara yol açabilir. Bu durumu önlemek için gebelikte maden suyu tüketimini 1-2 adetle sınırlı tutun ve tansiyon probleminiz varsa doktorunuza danışmadan maden suyu, soda içmeyin
Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap