Harezmi Kimdir?

2
594

Harezmi kimdir,Harezmi nereli,Harezmi eşi kim ,Harezmi Biyografisi,Harezmi oynadığı filmler,Harezmi hangi dini benimser, Harezmi hakkında kısa bilgiler, Harezmi yaşı kaç,Harezmi ne zaman doğdu,Harezmi boyu kaç, Harezmi göz rengi nedir,Harezmi, Harezmi hakkında merak edilenler, Harezmi çocuğu var mı,Harezmi hakkında notlar,Harezmi hakkında kısa notlar, Harezmi hakkında bilinmesi gerekenler

Bugün sizlere,Harezmi hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Harezmi 780 yılında Özbekistan’ın Karizmi kentinde dünyaya gelmiştir. Tam olarak ismi Ebu Abdullah Muhammed bin Musa El-Harezmi’dir. Kendisini matematik tarihinin en büyük bilim adımı olarak tanımlayabiliriz.

Harezmi Eserleri

Harezmi, Tam adı Ebu Abdullah Muhammed Bin Musa el-Harezmi olan bu büyük bilim adamı, Horasan’ın az kuzeyinde Harezm bölgesinin Hive şehrinde 780 yılında doğmuştur. Harezmi, Harzem Türküdür ve müslümandır. Harezm’de temel eğitimimini alan Harezmi gençlinin ilk yıllarında Bağdat’taki ileri bilim atmosferinin varlığını öğrenir. Dönemin bilgi merkezi ve şehri olan Bağdat’a ilim öğrenmek için gitti. Burada kıymetli İslam alimlerinden ders aldı ve kendini yetiştirdi. Daha sonra da Bağdat’ta bulunan Bilim Akademisi Darülhikme’de görev alan Harezmi matematik, coğrafya ve astronomi dallarında çalışmalar yapmıştır.

Zamanın Abbasi halifesi Me’mûn’dan (813-833) büyük yardım ve destek gördü. Me’mûn kurduğu Eski Hint medeniyetlerine ait eserlerle zenginleştirilmiş Bağdat Saray Kütüphanesi’nin idaresini Harezmi’ye verdi. Daha sonra da Bağdat Saray Kütüphanesindeki yabancı eserlerin tercümesini yapmak amacıyla kurulan bir tercüme akademisi olan Beyt’ül Hikmet’de görevlendirilir. Böylece Harezmi, Bağdat’ta inceleme ve araştırma yapabilmek için gerekli bütün maddi ve manevi imkanlara kavuşmuş. Burada hayata ait bütün endişelerden uzak olarak matematik ve astronomi ile ilgili araştırmalarına başlar

Bütün ihtiyaçları Halife tarafından karşılanan Harezmi, Bağdat’ta ve seyahatlerinde matematik, astronomi ve coğrafya alanında kıymetli araştırmalar yaptı.

70 tane bilim adamıyla birlikte çalışarak 830 yılında bir dünya haritası çizmiştir. Dünyanın çevresini ve hacmini hesaplama çalışmalarında yer almıştır. Güneş saatleri, usturlaplar ve saatler üzerine yazılmış eserleri de vardır.

830 senesinde heyet başkanı olarak ilmi araştırmalar yapmak için Afganistan yoluyla Hindistan’a gitti. Halifenin isteğiyle Bağdat’taki Şamasiye ve Şam’daki Kasiyûn rasathanelerindeki rasat heyetiyle, yeryüzünün bir derecelik meridyen yayının uzunluğunu ölçmek için Sincar Ovasına gönderildi. Harezmî, Batlamyus’un astronomik cetvellerini de düzeltti. Güneş ve ay tutulmasına dair incelemelerini topladığı Zîcü’l-Harezmî adlı eserinde ise, astronomi için gerekli trigonometri bilgi ve cetvellerini verdi.

Matematik’te ilk kez sıfırı kullanan Harezmi, bugünkü cebir ve trigonometrinin kurucusu sayılır. Birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotla, tek bilinmeyenli denklemleri ise cebirsel ve geometrik metodlarla çözmenin yollarını buldu.

Matematik alanına Cebir kavramını sokan Harezmi ilgi duyduğu matematik, coğrafya ve astronomi dallarında da birçok eser yazdı

Harezmi, 850 yılında Bağdat’ta 70 yaşında vefat etmiştir. Üç oğlu olup, hepsi de matematik ilmi üzerinde ciddi çalışmalarıyla tanınır.

 

Harezmi’nin Doğum Yılı ve Ölüm Yılı Ne Zaman?

Matematik tarihinin en önemli bilim adamı olan Harezmi 780 yılında dünyaya gelmiştir. Harezmi hayatta kaldığı zamanlar içerisinde tarihin seyrini değiştirebilecek bir çok keşif, buluş ve icatlarla adının namını bugüne kadar sürdürmüştür.  Ünlü matematikçi Harezmi Bağdat’ta 850 yılında hayatını kaybetmiştir.

 

Harezmi’nin Eserleri

  • Cebir ve Mukâbele Hesabı Üzerine Özet Kitap (Kitâb el-Muhtasar fî Hisâb el-Cebr ve’l Mukâbele)
  • Hint Hesabı Üzerine (Kitâb el-Hisâb el-Hindî)
  • Yer’in Biçimi Üzerine (Kitâbu Suret el-Ard),
  • Sindhind Zîci (Zîc el-Sindhind)
  • Usturlap Yapımı Üzerine (Kitâb al-Amal bil-Usturlâb)
  • Toplama ve Çıkarma Üzerine (Kitâb elCem‘ ve el-Tefrîk)

2 YORUMLAR

  1. Harezmi Arap oğlu Araptır. Eger Harezmi Türk ise kitapları neden Türkçeden degil de Arapçadan diğer dillere çevrilmiştir. Ikincisi insan hangi dili konuşuyor ise o ırktandır. Adamı zorla Türk yapmayın. Neredeyse Hz. Adem’e bile Türk diyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here