Hazımsızlık Hakkında Bilgiler

Hazımsızlık, Hazımsızlık nedir, Hazımsızlık hakkında bilgiler, Hazımsızlık özellikler, Hazımsızlık belirtiler, Hazımsızlık nedenleri, Hazımsızlık tedavisi, Hazımsızlık ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Hazımsızlık hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Hazımsızlık hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Hazımsızlık Nedir ? Hazımsızlık nedenleri nelerdir ?, Hazımsızlık belirtileri nelerdir ?, Hazımsızlık tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Hazımsızlık

Hazımsızlık Nedir

Tıbbi adı dispepsi olan hazımsızlık sorunu, halk arasında yaygın olarak görülen ve üst abdominal bölgede ağrı, rahatsızlık hissi gibi olumsuzlukların genel adıdır.

Hazımsızlık Hakkında Bilgiler

Tıbbi adı dispepsi olan hazımsızlık sorunu, halk arasında yaygın olarak görülen ve üst abdominal bölgede ağrı, rahatsızlık hissi gibi olumsuzlukların genel adıdır. Diğer nedenlere bağlı olarak gelişen karın ağrılarından en büyük farkı, yemek yeme veya içecek tüketimi sonrasında ağrıların başlamasıdır. Oluşan semptomlar dayanılmaz boyutta olmasa da, sürekli olarak tekrarlaması durumunda hazımsızlık sorunu günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu sorunu yaşayan kişilerin soruna yol açan nedene yönelik araştırmaların yapılabilmesi açısından sağlık kuruluşlarına başvurmasında fayda vardır.

Hazımsızlık

Hazımsızlık Nedenleri Nelerdir ?

Hafif dispepsi genellikle yağ içeriği yüksek veya sindirimi zor olan besinler içeren öğünlerin ardından veya hareketsiz yaşam süren kişilerde öğünlerin sonrasında görülen bir durumdur. Bu şekilde görülen dispepsi olgularında belirtiler çok şiddetli değildir ve semptomlar 2 haftadan daha uzun süre boyunca devam etmediği müddetçe hastalığa ilişkin detaylı araştırmalar yapılması gerekmez.

Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir ?

  • Karın ağrısı
  • Aşırı tokluk hissi
  • Üst abdominal bölgede (üst karın) şişlik
  • Ağız yoluyla gaz çıkarma (geğirme)
  • Midede aşırı doluluk hissi
  • Mide yanması
  • Reflü (mideden ağıza asit gelmesi)
  • Mide bulantısı ve kusma

Hazımsızlık

Hazımsızlık Tedavisi Nedir ?

Hazımsızlık bir hastalıktan ziyade bir semptom olduğundan, tedavi genellikle hazımsızlığa neden olan altta yatan duruma bağlıdır. Hazımsızlığı önlemenin en iyi yolu, buna neden olan yiyecek ve durumlardan kaçınmaktır. Fazla kilolu olmak, midede olan baskıyı arttırır ve midede olan asit mideden yukarıya doğru çıkar. Reflü denilen bu hastalık, hazımsızlığa neden olur. Bu nedenle kilo verilmesi önerilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir