Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Hipertiroidi Hakkında Bilgiler

0

Hipertiroidi, Hipertiroidi nedir, Hipertiroidi hakkında bilgiler, Hipertiroidi özellikleri, Hipertiroidi nedenleri. Hipertiroidi belirtileri, Hipertiroidi tedaivisi, Hipertiroidi ölümcül mü ?

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Hipertiroidi Hastalığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Hipertiroidi Hastalığı ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Hipertiriodi Hakkında Bilgiler

Hipertiroidi Nedir ?

Hipertiroidi, tiroit bezinin salgıladığı tiroit hormonlarının fazla çalışması ve kanda fazla tiroit bulunması anlamına gelir. Halk arasında zehirli guatr olarak da bilinen hipertiroidi; aşırı terleme, sıcağa dayanıksızlık, çarpıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Hipertiroidi Hakkında Bilgiler

Hipertiroidi, tiroit bezinin salgıladığı tiroit hormonlarının fazla çalışması ve kanda fazla tiroit bulunması anlamına gelir. Halk arasında zehirli guatr olarak da bilinen hipertiroidi; aşırı terleme, sıcağa dayanıksızlık, çarpıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Laboratuvar testlerinde T3 ve T4’ün yüksek, TSH seviyesinin ise düşük olduğu tablo “hipertiroidi” olarak tanımlanmaktadır. Tiroit bezinin zamanla olması gereken boyutundan daha fazla büyümesi ise guatr, guatr içerisinde büyüyen yumrular “nodül” olarak adlandırılmaktadır. Guatrın başlıca belirtileri; boyunda şişlik, bası hissi, dar ve kısa boyunlu kişilerde, horlama ve nefes darlığı olarak sıralanabilir.

Hipertiroidi Nedenleri Nedir ?

Hipertiroidi graves hastalığı, sıcak nodüller, tiroit bezinin iltihaplanması ve tiroit kanseri gibi nedenlerle oluşabilir. Aşırı iyot alınması, aşırı tiroit hormonu alınması ve genetik faktörler de hipertiroide neden olur. Hipertiroid kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Hipertiroidi Belirtileri Nedir ?

Bazı hipertiroidi belirtilerini taşıyan hastalar, ilk başlarda sadece gergin veya stresli olduklarını düşünebilirler. Bu da tanı koyulmasını geciktirebilir. Hipertiroidi olan kişiler aşağıdaki semptomları yaşayabilirler:

  • İsteğe bağlı olmayan ani kilo kaybı
  • Sinirlilik
  • Artan stres veya kaygı
  • Kalp çarpıntısı
  • Kalp atışlarının hızlanması
  • Terleme ve titreme
  • Uyku problemleri
  • Yorgunluk
  • Saç dökülmesi

Hipertiriodi Hakkında Bilgiler

Hipertiroidi Tedavisi Nedir ?

Genellikle hızlı tedavinin gerekli olduğu kişilerde yaygın olarak kullanılır. Tiroid bezinin bir kısmını yok etmek için ağızdan radyoaktif iyot verilir ve bunun çoğu tiroid bezi tarafından emilir. Belirtiler genellikle birkaç ay içinde azalır. Radyoaktif iyot tedavisi gören neredeyse herkes, tiroid hormonu üreten hücrelerin tahrip olmasından dolayı, sonrasında hipotiroidi geliştirir. Ancak hipotiroidiyi tedavi etmek kolaydır ve hipertiroidiye göre daha az sağlık sorununa neden olur. Hipotiroidi olan insanlar günlük aldıkları tiroid hormon ilacı ile durumu kontrol altında tutabilirler.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap