İdrar Yolu Kanseri Hakkında Bilgiler

İdrar Yolu Kanseri, İdrar Yolu Kanseri nedir, İdrar Yolu Kanseri hakkında bilgiler, İdrar Yolu Kanseri özellikler, İdrar Yolu Kanseri belirtileri, İdrar Yolu Kanseri tedavisi, İdrar Yolu Kanseri nedenleri, İdrar Yolu Kanseri ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere İdrar Yolu Kanseri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. İdrar Yolu Kanseri ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

İdrar Yolu Kanseri Hakkında Bilgiler

İdrar Yolu Kanseri Nedir

Mesane, idrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrekten idrar yolları (üreterler) vasıtası ile gelen idrarı depolayan küreye benzeyen bir organdır. Bu organın iç yüzeyinden kaynaklanan kötü huylu tümörlere mesane (idrar kesesi) kanseri denir.

İdrar Yolu Kanseri Hakkında Bilgiler

Mesane kanseri, vücuttaki idrarı depolamakla görevli idrar kesesi olarakta adlandırılan mesane içerisindeki hücrelerin anormal şekilde büyümesiyle oluşur. Mesane içerisindeki hücreler, olması gerektiği gibi büyüyüp bölünmektense kontrolsüz şekilde büyümelerine ve ölmemelerine sebep olan mutasyonlara uğrarlar. Bu anormal hücreler mesanede tümör oluşmasına sebep olabilir. Bu tümörler iyi huylu mesane tümörü olabileceği gibi kanserli hücreler içeren kötü huylu mesane tümörleride olabilir. Mesane kanseri her yıl dünyada yüzbinlerce yetişkini etkileyen en yaygın kanserlerden biridir. Mesane kanseri erkeklerde kadınlarda olduğundan daha sık görülür ve her yaşta olabileceği gibi genellikle yaşlı erişkinleri etkiler. Mesane kanseri, mesanenizin – alt karın bölgesinde bulunup idrarı depolayan içi boş kaslı organ-iç kısmını döşeyen hücrelerde (ürotelyal hücreler) başlar. En yaygın olarak mesanede görülmesine rağmen, aynı kanser türü idrar yolu boşaltım sisteminin diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri Nedir ?

Mesane kanseri belirtileri ve semptomları arasında şunlar olabilir:

  • İdrarda kan (hematüri)
  • İdrarı yaparken ağrı
  • Pelvik ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Sık idrara çıkma

Hematüreniz varsa, idrarınız parlak kırmızı veya kola renkli görünebilir. Bazen idrar farklı görünmeyebilir, ancak idrardaki kan idrarın mikroskopik muayenesinde tespit edilebilir.

İdrar Yolu Kanseri Nedenleri Nedir ?

Mesane kanseri, mesane içindeki hücreler anormal olarak büyümeye başladığında gelişir. Mesane kanserine neyin neden olduğu her zaman açık değildir ve mesane kanseri olan bazı kişilerin belirgin bir risk faktörü yoktur.

  • Sigara ve diğer tütün kullanımı
  • Kimyasal maddelere maruz kalma ya da kimyasal maddelere maruz kalınan bir işte çalışmak
  • Geçmişte bağırsak kanseri gibi mesane yakın bir kanserle ilgili radyoterapi almak
  • Mesane astarının tahriş olması
  • Paraziter enfeksiyonlar

İdrar Yolu Kanseri Hakkında Bilgiler

İdrar Yolu Kanseri Tedavisi Nedir ?

Mesane kanserinde cerrahi tedavi türü mesane tümörünün tipine ve kanserin evresine bağlı olarak değişebilmektedir.
TUR ameliyatı (Transüretral rezeksiyon): Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu yani TUR ameliyatı genellikle kas invaziv olmayan yani mesanenin mukozasında bulunup mesane duvarının kas tabakasına uzanmamış tümörleri çıkarmak için kullanılır. TUR aynı zamanda mesane kanseri teşhisi ve evrelemesinde de kullanılabilir.
TUR ameliyatı genel anestezi ile yapılabileceği gibi bölgesel anestezi altında gerçekleştirilebilir. TUR ameliyatı vücutta herhangi bir kesi yapılmadan, idrar yolu uç kısmındaki doğal delikten girilerek gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir