İdris Yamantürk Kimdir?

İdris Yamantürk, İdris Yamantürk Kimdir, İdris Yamantürk Nereli, İdris Yamantürk Kaç Yaşında, İdris Yamantürk Evli Mi, İdris Yamantürk Çocuğu Var Mı, İdris Yamantürk Hayatı, İdris Yamantürk  Biyografisi

Bugün sizlere, İdris Yamantürk hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

İdris Yamantürk Kaç Yaşında?

İdris Yamantürk Kimdir?

İdris Yamantürk, 1925 yılında Rize; Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu. Yörenin şartları sebebiyle ilk okula geç başlayabildi. 10 yaşında iken babası vefat etti. İlk okuldan sonra tahsiline okul bulamadığı için bir yıl ara vermek zorunda kaldı.

Daha sonra Hopa Orta Okuluna devam etti. 2.ci sınıftan sonra devlet imtihanını kazanarak, parasız yatılı olarak Erzurum Lisesine gitti. 1945/1946 yılında Erzurum Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ne girdi. Fakültedeki öğrenimini, bir sanayi holdingi olarak çalışan sümerbank’tan burs alarak tamamladı.

Üniversite son sınıftan itibaren iş hayatına atıldı. 1952-1953 arasında etibank’a bağlı Çatalağazı (Zonguldak) Temik Santralının muhtelif sahalarında işletme mühendisi olarak hizmet verdi. 1953 sonbaharından itibaren 18 ay süren Yedek subaylık hizmetini tamamladı.

Askerlik sonrasında devletten izin alarak, yine özel sektörde çalıştı. 1955 yılında, Türkan Danişoğlu ile evlendi. 1956 yılında devletten istifa ederek ayrıldı ve serbest çalışma hayatına atıldı.

1957’de İdris Yamantürk adıyla şahsi firmasını kurdu. 1958 yılında GÜRİŞ firmasının kuruluşunu gerçekleştirdi.

İdris Yamantürk Kaç Yaşında ve Nereli?

İdris Yamantürk, 1925 yılında Rize; Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu.

İdris Yamantürk Serveti Ne Kadar?

İdris Yamantürk, Türkiye’nin en zengin 100 isminden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir