Anasayfa » Bilgi Formu » İkna Etme Ve Bir Başkasının Davranışını NAsıl Değiştirebiliriz

İkna Etme Ve Bir Başkasının Davranışını NAsıl Değiştirebiliriz

*İkna Etme 
*Davranış Değiştirme

Uzmanlar bir kişinin davranışlarını değiştiremeyeceğimizi söylüyor, fakat bu gerçekten doğru mu? Aşağıdaki adımlarda başkasının davranışlarını değiştirmek için birkaç iyi teknik yer alıyor.

1.Adım

Başkalarının davranışlarını değiştirebileceğiniz fikrinden kurtulun. Oturun ve biraz bu konu hakkında düşünün. Onların asla ve asla değişmeyeceği ihtimaline karşı sakin olun çünkü büyük olasılıkla onlar değişmeyecektir. Bu davranışla öylece yaşamak nasıl hissettirir? Sizin kendi davranışlarınızı ve onlara uyum sağlamak için tutumunuzu değiştirebilmeniz mümkün mü? Değişim için birini umutsuzca azarlamak, bütün çabalarınızı tamamen sabote etmenin en hızlı ve emin yoludur. İlk olarak onların asla değişmeyebileciğini dürüstçe kabul edin, bu yolu aç gözlülük ve umutsuzluk olmadan bulabilirsiniz.

2.Adım

Karşınızdaki kişiye davranışları için duygularınızı belli edin. “Sen geç kaldığında, kendimi 2.planda hissediyorum ve bu duygu beni incitiyor.” Daha belirgin örnekler de verebilirsiniz; “Geçen hafta buluşmamıza geç kaldığında, ikimizin de Bon Jovi konserine geç kalmamıza neden oldun ve biz ilk şarkıyı kaçırdık. Ben buna gerçekten deli oldum çünkü ben Bon Jovi’yi seviyorum ve biletler de oldukça pahalıydı.” Karşınızdaki kişinin sizi duyduğuna emin olduktan sonra geri çekilin ve tekrar bu konunun üzerine gitmeyin. Eğer çoktan davranışlarının sizi nasıl etkilediğinden yakındıysanız bu adımı geçebilirsiniz.

3. Adım

Ne istediğinizi söyleyin. “ Senden programını ayarlamanı istiyorum ki böylece benimle zamanında buluşmaktan emin olabilirsin.” “Eğer elinde olmadan gecikeceksen beni aramanı ve neler olup bittiğini söylemeni istiyorum böylece seninle ya da sensiz gidip gitmeyeceğime karar verebilirim.” Sonra geri çekilin ve bu konuyu uzatmayın. Eğer karşınızdakine sakince ve açıkça ne istediğinizi söylediyseniz bu adımı geçin. Eğer sessizce acı çektiyseniz ya da zarif imalarla kendinizi belli etmeye çalıştıysanız 1,2ve 3. Adımlar probleminizi tamamen çözecektir. Problemle başa çıkmak için farklı yollar da arayabilirsiniz. Örneğin karşınızdaki kişiye buluşmanız gereken saatten yarım saat önceye randevu vermek işe yarayabilir mi? Davranış problemini çözmeye yarayacak bir alet alınabilir mi; örneğin temizlemek için söz verdiği ama temizlemediği çöp kovası için şikayet ediyorsanız onun yerine kendi kendini temizleyen bir çöp kovası alabilir misiniz? Ya da toz almıyorsa temizlikçi tutabilir misin? 1,2 ve 3. adımlar sorunu çözmüyorsa veya sonuç vermiyorsa o zaman aşağıdaki adımları takip edin. İşlerin zorlaşmasına ve daha çok zaman almasına hazır olun.

4. Adım

Karşınızdaki kişiye anlayabileceği en iyi yolla coşkulu ve bolca övgüler yapın. Mümkünse fiziksel etkileşim, kibar sözler, hediyeler, karşınızdaki kişi için bir şeyler yapmak ve bunun gibi iyi davranışlar sizinle karşınızdaki kişi arasında heyecanlı bir bağ kurar ve sonuç olarak hayatları daha iyi olur.

Yorum yapın