Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

İlhan Kesici Kimdir

0

İLHAN KESİCİ KİMDİR, HAYATI, BİYOGRAFİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 24 Haziran 2018’de yapılacak erken seçimleri için cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusunun belirsizliğini korurken kulislerde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İlhan Kesici olacağı söyleniyor. Peki İlhan Kesici kimdir? kaç yaşında? sorusu araştırılıyor.

İlhan Kesici, 22 Kasım 1948’de Sivas Zara’da doğdu. Babasının adı Osman Nuri, annesinin adı Halise’dir. Endüstri Yüksek Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı.

İlhan Kesici 1994 Türkiye yerel seçimleri’nde Anavatan Partisi (ANAP); 2007, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili olarak meclise girmiştir. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri sonrası seçim hükümeti kurmakla görevlendirilen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından gönderilen bakanlık teklifini reddetmiştir.

İlhan kesici hayatı

İLHAN KESİCİ BİYOGRAFİSİ:

22 Kasım 1948’de Sivas Zara’da doğdu. Baba adı Osman Nuri, anne adı Halise’dir.
Endüstri Yüksek Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. İngiltere Bradford Üniversitesi Proje Planlaması Merkezinde ”Ekonomik Kalkınma ve Altyapı Projeleri” ve Londra Kraliyet Kamu Yönetimi Enstitüsünde Kamu Yüksek Yöneticiliği eğitimleri aldı.

TCDD’de Proje Başmühendisliği ve Daire Başkan Yardımcılığı yaptı. Devlet Planlama Teşkilatında Uzman, Daire Başkanı ve Genel Müdür-Başkan olarak görev aldı. Brüksel, Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı olarak görev üstlendi. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı yaptı. Bu sıfatla Yüksek Planlama Kurulu Üyeliği ve Yüksek Öğrenim Kurulu Üyeliği yaptı.

20. Dönemde Bursa, 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği yaptı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Kesici, evli ve 1 çocuk babasıdır.

DEVLET DEMİRYOLLARINDA ÇALIŞTI

İngiltere Bradford Üniversitesi’nde “Ekonomik Kalkınma ve Altyapı Projeleri”, Londra Kraliyet Kamu Yönetimi Enstitüsü’nde “Kamu Yüksek Yöneticiliği” eğitimlerini aldı. Devlet Demir Yolları’nda Proje Başmühendisi ve Daire Başkan Yardımcısı, Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı’nda Uzman, Kamu Yatırımları Daire Başkanı, Koordinasyon Genel Müdürü, Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı olarak görev yaptı.

 

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap