Anasayfa » Genel » İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

insan, göz, insan gözü, insan gözü kaç megapikseldir, insan gözü ne kadar görebilir, insan gözü en fazla ne kadar görebilir, insan gözü kaç fps, insan gözü kaç hz görür, insan gözü kaç mikronu görür, ahududu hangi hastalığa iyi gelir

Sevgili okurlar, sizlere insan vücudunda da çok önemli bir konuma sahip bir organdan bahsedeceğiz. İnsan da mevcut olan göz yapısını incelediğimizde megapiksel olarak ne kadar olduğunu merak etmekteyiz. Peki insan gözü kaç megapiksel, insan gözü ne kadar iyi görebilir ve daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz.

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

Göz çok küçük açılarla anlık olarak hareket eder ve beyin ile birlikte gözün retinasında bulunan foto-alıcılar sebebi ile bir makinada olabilecek çözünürlükten çok daha fazla yüksek bir çözünürlükte veriler elde edilir. Eşdeğer megapiksel değerler, insan gözünün bir manzarayı ya da kadrajı ne kadar netlikte görmüş olduğunu açıklayan bir bilimsel veridir.

Bir örnek açıklanacak olursa eğer insan gözünü piksellerinin rakamı 90 a 90 derecelik bir açıda yani normal insan gözü açısında bir görüntünün var olduğu kabul edilirse eğer, bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için;

90 derece * 60 arc – dakika / dereceden 324,000,000 piksel yani 324 megapikseldir.

Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde edilmez fakat gözler bir manzarada istenilen tüm detayları görmek için sürekli istenilen detayların etrafında hareket eder. Fakat insan gözü, bu açıdan çok fazla bir açı görerek 180 dereceye yakın olur. Daha küçük düşünerek 120 derecelik bir açı ile insan gözünün bakabildiği varsayılsa bile 576 megapiksel verisi elde edilir.

İnsan Gözü Kaç Fps?

Yapılan araştırmalar, insan gözünün 18 fps ile oynayan bir sinema filmini akıcı gördüğünü göstermektedir. 18’in altına inmeye başladıkça (hareketli bir filmden söz ediyorsak) gözümüz sıçramalar görmeye başlayacaktır ve bu rahatsızlık vericidir. Eğer ki gözünüz yüzünüzün önünde hareket ettirdiğiniz elinizi cam gibi görebilecek olsaydı, aynı akıcılığı sağlayabilmek için çok daha fazla verinin göz tarafından toplanıp beyin tarafından işlenmesi gerekecekti. Eğer ki 50 fps’te oynayan keskin bir film izliyorsanız, gözünüzün zaman zaman veri toplamaktan yorulmaya başladığını ve filmin sanki kesintili olmaya başladığını hissedebilirsiniz. Bu, gözümüzün sınırlarını görmemizi sağlayan bir durumdur.

İnsan Gözü En Fazla Kaç Hz Görür? 

144 Hz ile sınırlı kalmaz insan gözü ayrıca tam olarak tespit edilecek bir şey değil.

İnsan Gözü Kaç Mikronu Görür?

Tüm insanların görüş kabiliyeti aynı değil tabii ki. Hatta yaşımız ilerledikçe; özellikle 40 yaşından sonra kademeli olarak bir düşüş gerçekleşiyor. Ayakta durup ileriye doğru bakıyorsak; hiçbir görme kusuru olmayan sağlıklı bir göz 20 kilometre uzağı görebilme gücüne sahip.

İnsan Gözü Kaç Derece Görür?

Bu ortalama değerlere bakacak olursak: İnsanın her bir gözü, doğrudan doğruya karşıya baktığı zaman, burundan dışarıya doğru 95 derecelik bir görüş alanına sahiptir. Ayrıca gözlerimiz sayesinde burundan aşağıya doğru 75 derece, burna doğruysa 60 derecelik bir açıyı görebiliriz.

Yorum yapın