Anasayfa » İLGİNÇ BİLGİLER » İnsanları Dondurma Deneyleri Gerçekleri

İnsanları Dondurma Deneyleri Gerçekleri

İnsanları Belli Bir Zamanda Dondurup Yüzlerce Yıl Sonra Tekrar Uyandırmak Ve Sağlıklı Şekilde Yaşamasını Sağlamak Mümkünmü İşte Bugün Bu Sorunun Cevabını Sizler İçin Araştırdık 

Uçakla Seyahat Ediyorsunuz. Büyük Bir Patlama Sesi Geldi Ve Uçak Birden Son Derece Şiddetli Sallanmaya Başladı.

Uçakla Seyahat Ediyorsunuz. Büyük Bir Patlama Sesi Geldi Ve Uçak Birden Son Derece Şiddetli Sallanmaya Başladı.

Uçakla Seyahat Ediyorsunuz. Büyük Bir Patlama Sesi Geldi Ve Uçak Birden Son Derece Şiddetli Sallanmaya Başladı.

“Atlamak İsteyenler İçin Paraşüt Takımlarımız Mevcut. Herkese Yetecek Kadar Var. Ancak Deneme Aşamasında Ve Çalışacağının Garantisi Yok.”

“Ayrıca Bu Ekipmanlar Çalışsa Bile Düşüşün Ne Kadar Süreceği Ve İndiğinizde Yeryüzünün Nasıl Olacağı Hakkında Da Bir Garanti Veremiyoruz.”

“İsteyenlere Kabin Ekibimiz Yardımcı Olacak. İstemeyenlerin İse Kalabalık Yapmamak Adına Koltuklarına Oturup Beklemeleri Rica Olunur.”

Ne Yapardınız?
Paraşütü Alırdım. (%89)
Koltuğumda Kalırdım. (%11)

Bi’ Görüşe Göre Olay Benjamin Franklin’e Kadar Dayanıyor. Evet Doların Üstünde Görüyoruz Televizyonda Kendisini. Ama Konu Farklı.

Kendisi 1773(?) Yılında Ölümü Erteleme Üzerine Çalışmalar Yapan Dönemin Ünlü Tıp Araştırmacılarından Jacques Dubourg’a Bir Mektup Yazıyor.

“Keşke İnsanlari Dondurup İleride Uyandırabileceğimiz Bilimsel Bir Yöntem Olsaydı. İleride Bilimimizin Bunu Başaracağından Hiç Şüphem Yok.”

Tabi Bunu Ölümden Korktuğu İçin İstemiyor Asla. Yıllar Sonra Dünya Piyasalarında Doların Yerini Bi’ Kere Görmek İstiyor. Tamamen İyi Niyetli.

“Bu Sayede Amerika’nın 100 Yıl Sonrasını Bir Günlüğüne Görüp Sonra Yine Ölmeyi Kabul Ederdim.”. Ne Kadar Vatan Sevdalısı Başkanmış.

1962 Yılında Robert Ettinger Bir Kitap Yazıyor: Ölümsüzlük Beklentisi. Cryonics’in Temelini De Kendisi Atıyor Böylece: İnsanları Dondurmak.

Ettinger’a Göre Bugün Çaresini Bulamadığımız Hastalıklarla Başa Çıkmanın Tek Yolu Teknoloji Gelişip Çare Bulana Kadar İnsanı Dondurmak.

Bu Tam Olarak İnsanı Öldürmek Olsa Da Geleceğin Teknolojisinde Ölümsüzlüğe Dönüşmeyeceğini Kimse Söyleyemezdi.

Öldükten Sonra Kendisine De Bu İşlemin Uygulanmasını İsteyen Ettinger, Cryonics Fikrine De Oldukça Taraftar Toplamış.

Evan Cooper En Şiddetli Takipçilerinden. Kendisi, Kurduğu “Life Extension Society” İle İnsanları Dondurma Çalışmalarına Kafayı Takmış.

Gerçek Anlamda İlk Deneylerin Yapıldığı Yer İse Resimde Gördüğünüz ‘Cryonics Institute’.

İlk Dondurulan İnsan İse Amansız Bir Hastalığa Yakalanan James H. Bedford. 12 Ocak 1967’De Öldüğünde Donduruluyor. Tam 50 Yıldır Bu Halde.

Olaydan Sonra 12 Ocak Günü Özellikle Cryonics Taraftarları Arasında #Bedfordday Olarak Anılıyor. Şirket Arşivinden Bedford’un Dondurulması:

Bu Olaydan On İki Sene Sonra Cryonics İçin Bir Kabus Gerçekleşiyor. Enstitüde Dondurulmuş Halde Saklanan 9 Bedenin Çözüldüğü Anlaşılıyor.

Bu Kısım Biraz Türk İşi Çünkü Yapılan Araştırmalar Sonucunda Enstitünün Enerji İzolasyon Sistemlerinin Yıllardır Çalışmadığı Anlaşılıyor.

Davalar Ve Soruşturmaların Baskısına Dayanamayan Enstitünün Kepenk İndirmesi Bu İşin Ciddiyetini De Gözler Önüne Seriyor.

1977 Yılında Kurulan Ve Bugün Sektörün En Köklü Şirketi Olan Alcor İse Çalışmalarına Daha Dikkatli Devam Ediyor, Araştırmalar Artıyor.

Dondurma İşleminin Hücrelere Verdiği Zararla İlgili Epey Uzun Ar-Ge Çalışmaları Yapılıyor. Üniversitelerden Akademisyenlerle Çalışılıyor.

İşin İçine Kimyasallar Giriyor. Önce Gliserol Kullanılırken Sonra Organ Nakillerinde De Kullanılan Camlaştırma Teknolojisi Yaygınlaşıyor.

Yani Öyle Derin Dondurucuya Et Koyar Gibi İnsanlar Dolaba Koyulup Kapatılmıyor. Tabi Tercih Ettiğiniz Şirkete Göre De Değişiyor.

1987 Yılında İse Berkeley Üniversitesi’nden Dr. Paul E. Segall Köpeğini 15 Dakikalığına Dondurup Çözüyor.

Bu Sevimli Hayvan Cryonics Taraftarlarının Kahramanı. Çünkü Olayın Gerçekleşebileceğine En Büyük Delil O. Ancak Tabi Ki Tam Bir Örnek Değil.

Cryonics Hizmeti Veren Şirketler İse Biri Hariç Amerika’da. Sektörün Lideri Alcor Life Extension Foundation, Amerika’nın Arizona Eyaletinde.

Abd Dışında Tek Merkez İse Kriorus. Pek Hijyenik Bir Tablo Çizmeyen Bu Merkez Moskova’da. Rusların Klasik Hali Bu, İçi Muhtemelen İyidir.

İşlemin Maliyetleri De Yine Şirketlere Göre Değişiyor. Alcor Bütün Bedeninizi Dondurmak İçin Min $200K İstiyor. Yaklaşık 760 Bin Lira.

Diğer Şirketlerde Daha Ucuza Fiyat Almak Mümkün Ancak Onlarda Da Alcor’un Bütün Hizmetleri Sunulmayabiliyor. Alcor Gerçekten Zirve.

Ayrıca Bu Şirket Yaşınıza, Öğrencilik Durumunuza, Aile Üyeliği Yapmanıza Vs. Göre İndirim Seçenekleri Sunuyor. Her Türlü İncelik Düşünülmüş.

Yine Bir Kolaylık Olarak Hayat Sigortanızı Buraya Bağlama İmkanı Sunuluyor. Taksit Taksit, Oh.

Yapmanız Gerekenler Çok Basit. Şirketinizi Seçin, Üyeliğinizi Yapın, Ödemelerinizi Denkleştirin Ve Ölün! Kolay Bence.

Peki Ölüm Nasıl Oluyor. Bu Düşünceli İnsanlar Oradaki Olasılıkları Da Hesaplamış. İyi Ve Kötü İhtimaller Var. İyi İhtimal Hasta Olmak.

Hasta Olduğunuzda Sizi Kendileri Misafir Ediyorlar. Bu Paketinizin İçeriğine Göre Ayarlanıyor. Amansız Bir Hastalığa Yakalanıp Gidiyorsunuz.

Ansızın Gelen Ölümler İse Kötü Senaryo. Bunun İçin De Üyelik Sırasında Bileklikler Veriliyor. Üzerinde Öldüğünüzden Sonra Yapılacaklar Var.

‘Bulunması Halinde En Yakın Alcor Şubesine Getirilmesi…’ Tarzı Şeyler Yazıyor. Defnetmeyin, Otopsi Yapmayın Vs. Uyarılar Ve Numaralar.

Derhal Soğutulup Anlaşmalı Olduğunuz Şirkete Götürülmeniz Gerekiyor Çünkü Özellikle Beyin Kısa Süreli Oksijen Yokluğunda Bile Hasar Görüyor.

İşlem İçin Belirtilen İdeal Süre İse 15 Dakika. Baştaki Uçak Örneğine Dönecek Olursak Bu Uçağın Düşmesi İçin Verilen Süre.

Ama Motorlar Zaten Patladı. Yani Öldünüz. Paraşüt Cryonics İşlemi. Deneysel Aşamada Ve Henüz Kanıtlanması Dahi İmkansız. Ama Uçak Düşüyor.

Uçak Örneği Ölümcül Hastalığa Yakalanmak Senaryosuna Benziyor Biraz Daha. Sonun Gelişi Belli. Bir Tercih Yapacaksınız.

Burası Teknik Kısımlardan Sıyrılıyor Biraz. Baktığınız Zaman Uçak Zaten Düşecek. Yani Öldünüz. Paraşüt Bir Şans Ama Garantisi Yok.

Şu Anda Bir Garanti Verilmesi De İmkansız Zaten. Mesela Bedford’un Yeniden Hayata Döndürülebilmesi Örneği. Teknoloji O Seviyeye Gelmedi.

Öncelikle Zarar Vermeden Çözmenin Bir Yolu Bulunmadı. Ne Zaman Bulunacağına Dair De Bi’ İpucu Yok. İlk Verilen Tarih 2010’Larmış.

Tabi Bu Olmadı. Şu An 2035-2040 Civarı Tarih Veriliyor. Bu Sadece İşlem İçin Öngörülen Zamanlar. İşin Bir De Bedford Özelindeki Boyutu Var.

Bedford’un Kanserine De Kesin Bir Çözüm Bulunmalı Ki Hayata Döndürülsün Ve Cryonics İşe Yaramış Olsun. Henüz Bu Da Koca Bir Belirsizlik.

Bunun Haricinde Onlarca Farklı İhtimal Var. Şirketler Tarafından Yapılan Bu İşin Arkasında Herhangi Bir Devlet Desteği Yok.

Dolayısıyla Hissesini Alırken Dahi Kılı Kırk Yardığınız Bu Şirketlerin Başına Ne Geleceği Böyle Bi’ Durumda Önemli Bir Soru İşareti.

Yapılan İş Çok Maliyetli. Açıklanacak Bir İflas Sonrasında ‘Abi Biz Bu Kutuları Ne Yapalım Ya?’ Konumuna Düşme İhtimaliniz Var.

Şirketlerin İşi Büyütüp Devlet Desteği Aldıklarını Düşündüğümüzde Bile Olası Bir Savaş Anında Kimsenin Sizi Düşünmeyeceği Aşikar.

Öteki Taraftan Zaten Öldüğümüz İçin Bundan Sonra Olacakların Önemi Olmadığını Düşünebiliriz. Çünkü Cryonics Hayattayken Yapılamıyor.

Para Verme Kısmı Da Bu Yüzden Mantıksız Gelmiyor. Öldükten Sonra 200 Bin Değil İki Milyon Dolar Bile Versem Bana Bi’ Zararı Olmaz Bence.

İşlemi Kabul Ettiniz, Ne Oluyor?

Öldükten Sonra Sizi Hemen İşleme Alıyorlar. Cryoprotective Perfusion. Ana Damarlarınız Bir Perfüzyon Devresine Bağlanıyor.

Genelde Aort Kanalı Veya Sağ Kulakçık Tercih Ediliyor. Göğsünüzde Cerrahi Çalışılıyor. Çok Detayına Girip Konuyu Saptırmak İstemiyorum.

0 Santigratta Bekletilirken Perfüzyon Döngüsüne Özel Solüsyon Enjekte Ediliyor Ve Bu İşlem Vücudunuzda Hiç Kan Kalmayana Dek Devam Ediyor.

İşlem Sırasında Beynin Durumu Kafatasına Açılan Küçük Deliklerden Takip Ediliyor. Burada Sorun Çıkmaması Halinde Soğutmaya Alınıyorsunuz.

Bilgisayar Kontrollü Fanlarla Yapılan Nitrojen Gazı Sirkülasyonuyla -125 Dereceye Kadar Soğutuluyorsunuz. Bu Camlaştırma İçin Gerekli.

Sonrasında Camlaştırma Seviyesine Kadar Soğutulup Buz Formuna Girmeniz Önlendiğindeyse Bu Sefer -196 Dereceye Soğutuluyorsunuz.

Devamında Yapılan Teknik Bakımlara Vs. Girmeyeceğim. Yine Şirketin Kalitesine Göre Değişen Miktarda Hizmet Ve Bakım Var. Kontroldesiniz.

Cryonics Kısaca Böyle Çalışıyor. Eskiye Göre Daha Kaliteli Dondurma Çalışmaları Var. Teknolojisi İlerliyor. Çözülme İçin Konuşmak Zor.

Buralarda Zaten Sorun Yok. Sonra Ne Oluyor. Diyelim Ki Tamamen Yolunda Gitti; Şirket Batmadı, Başınıza Bi’şey Gelmedi Ve Çözülme Bulundu.

En Çok Tartışılan Kısımları Buralar. Kişinin Psikolojisi, Toplumun Etik Değerleri Ve Hukuki Süreçler. Hepsi Birer Soru İşareti.

Son 100 Yılda Gerçekleşen Bilimsel Ve Teknolojik Gelişmeler Son 1000 Yıldakinden Fazla. Gittikçe De Daha Hızlı İlerliyor.

Ne Zaman Çözüleceğimiz Belli Değil Ve Yakın Tarihte De Mümkün Gözükmüyor. Ama ‘İphone Kablosuz Şarja Geçti Mi’ Seviyesinde Olmayacağı Kesin.

Öğrendiğiniz Belki Hiç Bir Bilgi, Sertifikalarınız, Diplomalarınız Hatta Ehliyetiniz Geçmeyecek. Sıfırdan Daha Dipten Başlayacaksınız.

Ayrıca Muhtemelen Üzerinizde Milyon Tane Deney Yapacaklar. Bunun İyi Yanı Topladığınız İlgiyi Paraya Çevirirseniz Sizi Bi’ Süre İdare Eder.

İnanılmaz Zor Bi’ Psikolojik Durum Olacağını Düşünüyorum. Dil Bilmiyorsunuz. Belki Vücutlar Bile Değişmiş.

Psikolojik Problemlerin Yanında Hukuki Ve Resmî Sorunlar Var. Adınız Ne? Kimsiniz? Doğum Tarihiniz Doğduğunuz Tarih Yoksa Çözüldüğünüz Mü?

Aileniz Var Mı? Mirasınız Ve Malvarlığınız Nerede? Eğer Tükenmediyse Üzerinde Talep Hakkınız Olacak Mı?

Muhtemelen Konunun İyice Gündeme Gelmesi İle Bunlara Yönelik Çalışmalar Başlar Ve Çözülme Bulunmadan Uygulanacak Prosedür Hazırlanmış Olur.

Ama Bunlar Da En Az Cryonics İşlemleri Kadar Titizlik Gerektiren Çalışmalar Olacaktır. İşin Psikolojik Kısmına İse Yapılabilecek Bi’şey Yok.

Ne Yapacaksınız, Rehabilitasyon Mu? Neye Göre? Uçan Arabalar Mı Olacak? Farklı Bi Dünya Dili Mi? İnsanlık Mars’ta Mı Yaşamaya Başlamış?

Hepsine Rağmen Beni İnanılmaz Heyecanlandıran Bi Konu. Nereye Bağlanacağını Aşırı Merak Ediyorum. Görecek Kadar Yaşamam Ama Yaptırır Mıyım?

Aklım İnanmak İstemiyor. Olabileceğine De İmkan Vermiyor. Ama ‘Umut Tacirleri’ Diye Kestirip Atmak Da Gerçekçi Değil.

İçgüdüsel Olarak Baktığımda: Evet. Çok Merak Ediyorum Ve Bunun İçin İmkanım Olursa Denerim. Kazancın Yanında Kaybın Ufacık Olduğu Bi’ Bahis.

Şimdi Tekrar: Ne Yapardınız?

Paraşütü Alırdım. (%74)
Koltuğumda Kalırdım. (%26)

Yorum yapın