Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

İnternet Sansürü Ve Streisand Etkisi.

0

İnternet Ortamında Bir Şeyi Yasaklamaya Çalışmanın Çoğu Zaman Yan Etkileri De Olabiliyor. Bu Yan Etkilerden Birisi De, Adını Ünlü Aktris Barbra Streisand’dan Alan Streisand Etkisi.

2003 Senesinde Fotoğrafçı Kenneth Adelman, Kıyılardaki Yalı Erozyonuna Dikkat Çekmek İçin Kaliforniya Kıyılarından Yaklaşık 12 Bin Hava Resmi Çekmiştir. Bu Resimlerden Bir Kısmı Pictopia.com İsimli Sitede Yayınlanmıştır. Ünlü Sinema Aktrisi Barbra Streisand’ın Evinin Havadan Görüntüsü De Bu Resimler Arasındadır. Streisand, Kamuya Açık Yayınlanan Bu Resimlerin Arasında, Kendi Özel Mülkiyeti Olan Evinin Havadan Çekilmiş Görüntülerine Karşı Dava Açarak, Bu Görüntülerin Kaldırılmasıyla Birlikte 50 Milyon Dolar Da Tazminat İstemiştir. Streisand, Dava Dilekçesinde Mahremiyetinin İhlal Edildiğini Öne Sürmüştür.

Bu Davanın Açılması, Medyanın Oldukça İlgisini Çekince Her Tarafta Davanın Ayrıntılı Haberleri Yayınlanmaya Başlanmıştı. Haberin Yoğun Bir Şekilde Yapılması, Okuyucuların Ve İnternet Kullanıcılarının Yoğun İlgisini Çekmiş Ve Sonuçta Dava Konusu Resimler Bir Ayda 420.000 Kişi Tarafından Ziyaret Edilmiştir. Tabi İş Sadece Bununla Kalmamış, Mahkeme Streisand’ı Davasında Ayrıca Haksız Bulmuştur.

Olayın Dikkat Çekici Yanı Barbra Streisand, Davayı Açana Kadar Fotoğraflar Siteden Yalnızca 6 Kez İndirilmiştir. Bu 6 İndirmelerden 2’Si De Streisand’ın Avukatı Tarafından Gerçekleştirilmiştir. Dava Kamuoyunda Duyulmaya Başlayınca Fotoğraflar 420.000’İn Üzerinde Görüntülenme Almış Ve Sansürleme Çabasının Tam Tersi Bir Etki Yarattığı Görülmüştür.

İnternet Tarihine “Streisand Effect” Olarak Geçen Bu Olay Göstermiştir Ki, Yasaklanmaya Veya Sansürlenmeye Çalışılan Her Şey, Aslında Bir Çığ Gibi Büyüyüp Sakınılanın Aksine Çok Daha Büyük Bir Kitleye Ulaşabiliyor. Dünyada, Streisand’dan Başka Bir Çok Ünlü Kişi Ve Şirket, Saklamaya Çalıştığı Şeyin Daha Fazla Yayılmasına Engel Olamamıştır.

2006’Da Brezilyalı Ünlü Manken, Plajda Erkek Arkadaşıyla Sevişmesini Gösteren Videonun Kaldırılması İçin Youtube’un Brezilya’da Erişime Kapatılmasını Sağlamıştır. Bu Görüntüler, Youtube’da Belki De Sadece Binden Daha Az Kişi Tarafından İzlenmişken, Erişim Engelleme Haberlerinin Tüm Dünyaya Ajanslar Tarafından Duyurulmasıyla Neredeyse Bütün Dünya Tarafından İzlenmiştir.

İran’da Hükümet Muhalif İnternet Sitelerini Sansürlemişti. Hatta, Daha Da İleri Giderek Sosyal Ağ Sitelerine Erişim Engeli Koymuştu. Fakat, Muhalifler Ve Destekçilerinin Bile Bilmediği Birçok Sosyal Ağ Sitesi Bir Anda Kulaktan Kulağa Yayılarak Popüler Olmuş Ve Muhaliflerin Seçim Kampanyası Sırasında En Çok Kullandığı Haberleşme Araçlarının Başında Gelmiştir.

Bu Etkinin Benzer Örnekleri Türkiye’de De Yaşanmıştır.

Yemeksepeti.com Üzerinden Sipariş Ettiği Pizzanın Altı Yanık Olduğundan Pizzayı Satan Restoran Zinciri Hakkında Olumsuz Yorum Yapan Bir Tüketiciye, Adı Geçen Pizza Zincirinin Hukukçuları Tarafından İhtarname Gönderilmişti. Tüketici, İhtarnameyi Ekşi Sözlük Üzerinden Paylaşınca Pizza Zinciri, Tek Bir Müşteri Değil Konuyla İlgili Tepki Gösteren Yüzlerce Kişilik Öfkeli Bir Kalabalıkla Karşılaşmıştı.

Twitter, Youtube Gibi Sitelerin Yasaklanmasına Rağmen Kullanımının Artması Da Bu Streisand Etkisine Birer Örnek. 20 Mart 2014’Te Twitter Yasağının Uygulanmaya Başlaması İle Beraber Milyonlarca Kişi Engeli Aşarak Twitter’a Giriş Yapmıştı. Atılan Tweet Sayıları Daha Önceki Günlerle Kıyaslandığında Büyük Oranda Artış Göstermiştir.

20 Mart Günü Atılan Toplam Tweet : 17.752.168
20 Mart Günü 13:00’Ten Önce Atılan Tweet : 6.119.904
20 Mart Günü 13:00’Ten Önce Tweet Atan Kişi Sayısı : 1.174.081
21 Mart Günü 13:00’Ten Önce Atılan Tweet : 8.153.109
21 Mart Günü 13:00’Ten Önce Tweet Atan Kişi Sayısı : 1.299.462
21 Mart Saat 12.00’Ye Kadar Atılan Toplam Tweet Sayısı : 6.07 Milyon
21 Martta Kullanıcı Sayısı Artışı : 1.75 Milyon

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap