İrlanda Seteri Köpekleri Hakkında Bilgiler

İrlanda Seteri, İrlanda Seteri nedir, İrlanda Seteri köpeklerinin bakımı, İrlanda Seteri köpekleri hakkında bilgiler, İrlanda Seteri köpeklerinin özellikleri, İrlanda Seteri köpeklerinin beslenmesi, İrlanda Seteri köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca İrlanda Seteri Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; İrlanda Seteri Köpekleri, zarif, uysal ve zeki bir ırktır. İrlanda da üretilmiştir.

İrlanda Seteri Nedir

İrlanda seteri, İrlanda’da 1800 yıllarına doğru çeşitli melezlemeler yoluyla geliştirilmiş köpek ırkı. İrlanda seteri, başlangıçta iki renkliyken, günümüzde tek renklidir. Omuzdan yere yüksekliği 65,5 – 68,5 cm arasında değişir. Ağırlığı 27 kg kadardır. Enerji dolu, çok zeki bir köpektir.

İrlanda Seteri Köpekleri Hakkında Bilgiler

İrlanda da 1800 yıllarında, çeşitli köpek ırklarının birleştirilmesiyle elde edilmiş köpek ırkıdır. Üretildiği ilk yıllarda kızıl-kahverengi ve beyaz renkleri olan İrlanda setterleri günümüze yalnızca kızıl-kahverengi olanları gelebilmiştir. Orta büyüklükte bir köpektir, omuz başlarından yere olan yüksekliği 70 santim civarıdır ve ağırlığı 30 kiloya kadar ulaşabilir. İrlanda seterleri iyi bir av köpeğidir. Eğitimleri biraz zor olabilse de, eğitim sonrası mükemmel koku alma yetenekleriyle iyi bir kuş köpeğine dönüşebilmektedirler. Av köpekleri arasında suya girmekten çekinmeyen ender köpeklerdendir. Seter cinsi köpekler uysal hayvanlardır, sevilmek ve sevmek isteyen bir hayvandır. Sürekli ilgi ve oyun isteyen bir hayvandır, oyun oynanıp enerjisi düşürülmezse av yapmaz. Son yıllarda güzel görünüşü nedeniyle ev köpeği olarak da beslenmektedir.

İrlanda Seteri Köpeklerinin Özellikleri

İrlanda Setteri’nin bazen göğüs ve patilerde beyaz lekeciklerle zengin kestane ve kızıl arasında ipeksi ve uzun bir kürkü vardır. Siyah renk ırkta pek kabul edilmez. Bazı genç köpeklerin kulak ve bacak arkalarında gümüş grisi olabilir; ancak köpek olgunlaştıkça genelde kaybolur. Tüyleri baş kısmı hariç uzun ve ipeksidir. Patiler bile uzun tüylerle kaplıdır. Setter’in kulakları üçgen, ince, yumuşak ve uzundur. Bacakları uzun ve adalelidir. Köpek yüksek olmaktan çok uzundur. Burun kısmının uzunluğu tüm kafanın yarısına eşittir. Burun siyah ya da kahverengidir. Alın çıkıntısı oldukça belirgindir ve gözler kestane ya da eladır. Göğüs dar ve derindir. Kuyruk yere paralel taşınır ve tüylüdür.

İrlanda Seteri Köpeklerinin Bakımı

Uzun olan tüylerin birbirine dolaşmaması için günlük fırçalanması gerekir. Patilerdeki ve kulak arkasındaki fazla tüyler kesilmelidir. Irish Setter ırkı gerektiğinde banyo yapmalıdır.

İrlanda Seteri Köpeklerinin Beslenmesi

rlanda setterler beslenmesine dikkat eden bir cinstir. Bu yüzden İrlanda setter beslenmesi ile sahibi özel olarak ilgilenmelidir ve beslenme sırasında aşırıya kaçılmamalıdır. Bu cinsler üstün koku alma yeteneğine sahiptir ve bu sayede avcı olarak kullanılırlar. İrlanda setterleri sadece avcılık için kullanılmaz. Bu cinsler avcılıkla beraber show köpeği olarak kullanılmaktadır.

İrlanda Seteri Köpeklerinin Fiyatları

İrlanda Seteri Köpeklerinin fiyatları ise 600 lira ile 1500 lira arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir