İsilik Hakkında Bilgiler

İsilik, İsilik nedir, İsilik hakkında bilgiler, İsilik özellikleri, İsilik belirtileri, İsilik nedenleri, İsilik tedavisi, İsilik

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim bugün sizlere. Bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Göz Kapağı Şişliği hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Göz Kapağı Şişliği yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur. Peki İsilik Nedir ? İsilik nedenleri nelerdir ?, İsilik belirtileri nelerdir ?, İsilik tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

İsilik

İsilik Nedir

İsilik (miliaria), vücutta küçük kırmızı-pembe kabartılar şeklinde gelişen kaşıntılı-ağrılı bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle sıcak ve nemli hava koşulları nedeniyle olur. Cilt gözeneklerini tıkanıp terlemeyi önlediğinde terin deri içinde sıkışmasıyla gelişir. Bebeklerde daha yaygındır ancak yetişkinler olabilir.

İsilik Hakkında Bilgiler

İsilik, genellikle sıcak ve nemli havalarda ter bezlerinin tıkanmasıyla gelişen bir cilt rahatsızlığıdır. Yeni doğan bebeklerde ter bezleri henüz gelişmediğinden yaygın görülür ancak çocuk ve yetişkinlerde de rastlanır. Özellikle kadınların genital bölgelerinde ve kasıklarında sık değiştirilmeyen pedler ve hijyen yetersizliği gibi nedenlerle gelişebilir. İsiliğin genel belirtileri küçük, kırmızı-pembe, içi bazen sıvıyla dolu kabartı ya da yaralardır. Kaşıntıya ve bazen ağrıya yol açabilir. Genelde yetişkinlerde deri kıvrımları ve giysilerin sürtündüğü yerlerde; bebeklerde ise boyun, omuz ve göğüs bölgesinde gelişir. Üç türü bulunan isiliğin hafif olanı evde alınabilecek basit önlemlerle kendiliğinden kolayca iyileşir ancak iltihaplı isilik gibi türleri reçete edilen ilaçlarla tedavi edilir.

İsilik

İsilik Nedenleri Nelerdir ?

Özellikle yaz aylarında ter bezleri sıcak havalarda tıkanabilir. Ter bezleri tıkandığında, ter dışarıya atılamaz ve deri altında birikim yapmaya başlar. Bebeklerde sık yıkanma, ateşli hastalık geçirme ve çok kalın giyinme ile ortaya çıkabilir. Hafif olan türü su dolu kabarcıklıdır. Ağır isilik, kaşıntı ve su toplamış kabarıklıklarla oluşur. Kabarcıkların yanında karıncalanma ve kaşınma ciddi sıkıntılar yaratır.

İsilik Belirtileri Nelerdir ?

  • Küçük kırmızı-pembe lekeler
  • Kızarıklık ve hafif şişlik (bazen su toplayabilir)
  • Kaşıntı ve iğne batma hissi
  • Acı ve hassasiyet
  • Parlak kırmızı, iltihaplı geniş yamalar

İsilik

İsilik Tedavisi Nedir ?

Yaz aylarında dermatologların sıklıkla karşılaştığı “İsiliğe ne iyi gelir?” sorusunun basitçe yanıtı, kişisel hijyene özen göstermektir. Soğuk kompres uygulamak, ılık duş almak, vücudu serin tutmak, sıcak ortamlardan uzak durmak, terli kıyafetleri hemen değiştirmek ve terletmeyen pamuklu kıyafetler tercih etmek, isiliğin 3-4 gün içinde yok olmasını sağlar. Duş sırasında kese, sabunluk ve lif gibi cildi tahriş edebilecek cisimler kullanılmamalı ve banyo sonrasında vücut iyice kurulanmalıdır. Temiz deniz suyuna girmek, ter bezlerini ve cilt gözeneklerini açık tuttuğundan, isiliğin yok olmasına yardımcı olur. Hekim tavsiyesi ile vücudu serinleten ve nem dengesini koruyan kremler tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir