Anasayfa » SAĞLIK » İspanyol Gribi Hakkında Bilgiler

İspanyol Gribi Hakkında Bilgiler

İspanyol Gribi, İspanyol Gribi nedir, İspanyol Gribi hakkında bilgiler, İspanyol Gribi özellikler, İspanyol Gribi nedenleri, İspanyol Gribi tedavisi, İspanyol Gribi belirtileri, İspanyol Gribi ölümcüş mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere İspanyol Gribi hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. İspanyol Gribi ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

İspanyol Gribi Hakkında Bilgiler

İspanyol Gribi Nedir

İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi, 1918-1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır. İspanyol Gribi, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur.

İspanyol Gribi Hakkında Bilgiler

Birinci Dünya Savaşı’nın yaralarının sarılmaya çalışıldığı bir dönemde yaşandı İspanyol gribi salgını. Bu salgın 20. yüzyılda dünyayı değiştiren izler bıraktı. 1918’deki grip salgınıyla ilgili ayrıntılar bugün çok daha net ortaya çıktığı halde tamamlanmış bir süreç değil. 2005’te Ann Reid ile birlikte İspanyol gribine yol açan virüsün gen dizilimini bulan Amerikalı bulaşıcı hastalıklar uzmanı Jeffery Taubenberger konuyla ilgili hala yanıt bekleyen birçok soru olduğunu söylüyor. Araştırmacılar bu sorulara yanıt ararken bugüne kadar ortaya çıkardıkları bulgular oldukça şaşırtıcı. Hastalığa yakalanma ve ölme riski en yüksek olan 20-40 yaş grubundakiler olduğu için pek çok aile eve kazanç getiren kişiden mahrum olmuş, geride çok sayıda kimsesiz çocuk ve yaşlı kalmıştı. Ölenlerin çoğu erkekler ve hamile kadınlardı.

İspanyol Gribi Nedenleri Nelerdir ?

Bilim insanları İspanyol Gribi virüsünün, su kuşlarını etkileyen bir virüsün mutasyona uğraması sonucu ortaya çıktığı kanısında. Alaska’da ve en uzak Pasifik Adaları’nda dahi görülen İspanyol Gribi’nin dünya nüfusunun yüzde 30’una etki ettiği tahmin ediliyor. En çok 15-35 yaş grubunu etkileyen İspanyol Gribi’ne yakalananların bir kısmı sadece birkaç gün içinde hayatını kaybediyordu. Ölüm oranı yüzde 2,5 ile 5 arasında değişen İspanyol Gribi klasik grip salgınlarından 50 kat daha ölümcüldü. Hastalığa yakalananların derisi mavimsi bir renge bürünüyor ve pek çok kişi ilk semptomlardan sonra 48 saat içinde boğularak hayatını kaybediyordu. Yapılan otopsilerde hastaların akciğerlerinin kanla veya sıvıyla dolduğu görülüyordu.

İspanyol Gribi Nasıl Ortaya Çıktı ?

O yıllarda pek de gelişme gösteremeyen sağlık sektörü, grip salgınının yayılmasını engelleyemedi. Zayıf, yaşlı ve çocuklardan ziyade daha çok sağlıklı genç erişkinleri etkileyen İspanyol gribi, ABD’den İngiltere’ye, Fransa’dan Hindistan’a kadar birçok bölgeye hızlıca yayıldı. Gribin etkileri ilk olarak ABD’de ve daha sonra Avrupa’da hissedilmeye başlandı. ABD nüfusunun yüzde 28’lik bir kısmı bu hastalığa yakalandı ve yaklaşık 675 bin Amerikalı yaşamını yitirdi. Ardından diğer ülkelerden de vahim sonuçlar gelmeye başladı. İngiltere’de 250 bin ve Fransa’da 400 bin kişi İspanyol gribine yenik düşerek öldü.

İspanyol Gribi Hakkında Bilgiler

İspanyol Gribinden Kaç Kişi Öldü ?

18 ay süren önlenemez salgın nedeniyle dünya genelinde, 100 milyona yakın insan yaşamını yitirdi. O dönemde yaşayan dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5’inin ölümüne neden olan İspanyol gribi, insanlık tarihinin bilinen en büyük grip salgını olarak tarihe geçti:

Yorum yapın