İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede ve Hakkında kısa bilgi

İstanbul Arkeoloji müzesi hakkında bilgiler resimleri tarihi ve geçmişi İstanbul Arkeoloji giriş ücretleri

İstanbul Arkeoloji Muze gecmisi

İstanbul Arkeoloji Muzesi tarihi

Türkiye’deki müzecilik adına atılan en değerli adımlardan biri ve yaklaşık 600 yıl öncesine dayanan bir miras olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, en iyi korunmuş ve en değerli eserlerin sergilendiği harika bir müzedir. Henüz ziyaret etmediyseniz, oraya gittiğinizde tanıştığı hazinenin ne kadar büyük olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Muzesi giris saatleri

İstanbul Arkeoloji MuzesMuzesi resim

Dünyada müze binası olarak tasarlanan ve bu amaçla kullanılan ilk 10 müze arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesinin tarihi oldukça eski dönemlere kadar uzanmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Muzesi dunya siralamasi

İstanbul Arkeoloji Muzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Kurucusu
Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binasıdır. Müzenin dünyanın birkaç eşsiz müzesinden biri haline gelmesi, 1881 yılında Sadrazam Edhem Paşa’nın oğlu Osman Hamdi Bey’in müzenin müdürlüğüne atanmasıyla gerçekleşir. Osman Hamdi müzeyi çok daha zengin hale getirmiş ve kazı çalışmaları yaptırtmıştır. Verilen destekler sayesinde müze, Dünya’nın onurlu nadir eserlerini, on binlerce yıllık tarihin bulunduğu coğrafyanın zenginliği ile barındırıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi içi oldukça kıymetli eserlerle doludur. Ağlayan Kadınlar Lahdi, Tabnit Lahdi , , Palmyra Mezar Odası, İskender Lahdi, Sappho Başı, , Likya Lahdi, Tykhe Heykeli, Okeanos Heykeli eserleri sergilenmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Bölümleri

Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi gibi üç ana birimi kapsar ve hepsi aynı bahçede bulunur.

Eski Şark Eserleri Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Mumya özellikle ziyaretçiler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Eski Şark Eserleri Müzesi eserleri arasında; Mısır Mezar Buluntuları’nın yanında , İştar Kapısı’nın boğa ve ejder kabartmaları, Naramsin Steli, Lugal-Dalu Heykeli, Kadeş Anlaşması’nın bir kısmı’nı bulunmaktadır.

Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk Müzesi eserleri arasında; özellikle dikkat çeken Ab-ı Hayat Çeşmesi bu müzede sergilenmektedir, İznik yapımı çini eserler ve Çini Mihrap bulunmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Müze, Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na giden Osman Hamdi Bey yamacında bulunmaktadır. Müzeye ulaşmak için birçok farklı alternatif var. Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanarak Gülhane Durağında indiğinizde müzeye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti, 2018 yılı

itibariyle 30 Türk Lirası’dır. Girişte MüzeKart geçerlidir. Bu sebeple müzekart alırsanız civardaki diğer eserleri de aynı kart ile ziyaret etme şansınız vardır. Müze giriş kartının geçerli olduğu yakın mesafedeki diğer müzeler: Topkapı Sarayı, Ayasofya, Türk İslam Eserleri Müzesi’dir. Ancak MüzeKart Topkapı Sarayı’nın www.cokiyiabi.com Harem Dairesinde ve Yerebatan Sarnıcı’nda geçerli değildir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

15 Nisan – 2 Ekim 9:00- 19:00 arasında açıktır.

3 Ekim – 14 Nisan 9:00-17:00 arasında açıktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir