Anasayfa » EĞİTİM » İyilik Eden İyilik Bulur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

İyilik Eden İyilik Bulur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon, iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon örnekleri, iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon, 2021 iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon örnekleri, iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kısa kompozisyonlar, iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon ödevleri, iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, iyilik eden iyilik bulur ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

İyilik Eden İyilik Bulur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

İyilik Eden İyilik Bulur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Yeryüzünde karşılıksız kalacak hiçbir şey yoktur. Başkasına gösterdiğimiz en ufak davranış bile, bize aynı şekilde yansır. Kim ki bu dünyada iyilik yapar, o kişi iyilikle karşılaşır; kim ki kötülük yapar, o kişi kötülükle karşılaşır.
Kişiye yapılan iyilikler asla unutulmaz. Bazen bize karşı gösterilen güzel bir davranış, güzel bir söz veya ufak bir yardım yıllarca hafızalarımızda kalır. Bize iyilik yapan o kişiyi asla unutmaz, kendimizi sürekli ona borçlu hissederiz. Ve ona bir iyilik yapmak için fırsat kollarız. İyilik yapan kişi, bu dünyada bazen karşılığını alamayabilir. Ancak bu demek değildir ki yaptığı iyilikler boşuna gitti. Ahiret inancına sahip olan her kişi bilir ki bu dünyadaki davranışlarımız karşılık bulmasa bile, diğer dünyada mutlaka karşılığı verilecektir. Allah kimsenin güzel davranışlarını görmezden gelmez.

Derler ki ”Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır.” Burada bahsi geçen ”kahve”, sadece bildiğimiz kahve değildir. Kişiye yapılan her türlü yardım veya iyilik ifade edilmektedir. Yani kırk yıl geçse de yapılan iyilikleri unutmayız ve bize iyilik yapana mutlaka biz de iyilik yaparız.

İyilik Eden İyilik Bulur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İyilik eden iyilik bulur.” atasözü, iyilik yapan insanın da bir gün başka insanların yaptığı iyilikle karşılaşacağı anlamına gelir. İyilik karşılıklı bir davranıştır. Yani iyi insan, yaptığı iyiliğin karşılığında diğer insanlardan iyilik görür.

İyilik yapan insanın zihninde kötü düşünceler ve çıkarcılık bulunmaz. Bu da karşısındaki insanın ona karşı borçlu hissetmesini ve bir iyilik yapma ihtiyacı duymasını sağlar. Yani iyilik iyiliği doğurur. Bunu bir örnekle açıklayabilir ve daha iyi anlayabiliriz. Ayşe Hanım iyilik yapan bir insandır. Onun komşusu olan Hatice Hanım bir gün hastalanır. Hatice Hanım dul bir kadındır ve onun çocukları evde değildir. Ayşe Hanım onun kapısını çalar ve hasta olduğunu görür. Sonra ona bir çorba pişirir ve onunla sohbet eder. Neye ihtiyacı olduğunu sorar. İlaçlarının bittiğini öğrenir ve sağlık ocağından ilaçlarını alıp gelir. Hatice Hanım ertesi gün kendini daha iyi hissetmeye başlar. Zaman geçer ve Ayşe Hanım yaptığı iyiliği unutur. Bir gün Ayşe Hanım’ın eşi vefat eder. Ayşe Hanım yalnız kalır ve zor günler geçirir.

Arkadaşa ihtiyaç duyar. Hatice Hanım onu yalnız bırakmaz. Çünkü onun kendisine yaptığı iyilikleri unutmamıştır. İyilik yapmayı insanlarla sınırlandırmamak gerekir. İnsan sadece başka insanlara değil; doğaya ve diğer canlılara da iyilik yapmalıdır. İnsan hayvanları beslediğinde ve onları sevdiğinde hayvanlar onun en iyi arkadaşı olur ve onu korur.

İyilik Eden İyilik Bulur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın