Kadın Erkek İletişim Farklılıkları

Kadın Ve Erkek İlişkilerinde Yüz Yüze İletişimin Genellikle Gerçekleşmediği Ve Hatta Kadınların Erkeklerle Konuşurken Neden Yüzlerine Bakmadığı Gibi Konulardaki Şikayetleri Günümüzde Bilinen Bir Olgudur.

Helen Fisher İsimli İnsan Bilimcinin Yaptığı Araştırma, Bu Durumun Oldukça Eski Dönemlere Dayanan Bir Geçmişinin Olduğunu Ve Bir Bakıma Evrimsel Bir Kalıntı Olduğunu Açıklıyor. Ne Alaka Şimdi Diyecek Olursak, Aramaya İnanıp Başlıkta Helen Fisher Yazdığımızda Daha Önce Yaptığı İki İlginç Araştırmaya Ulaşıp, Hanım Ablanın Bu Konularda Uzman Birisi Olduğunu Anlayabiliyoruz.

Konuya Dönecek Olursak;

Kadınların Konuşurken Genelde Yüz Yüze Baktığı Tespitinin Kanıtı Olarak Da Kadınların Milyonlarca Yıldır Çocuklarını Veya Kabiledeki Diğer Çocukları Beslemek, Eğitmek, Büyütmek Veya Cezalandırmak İçin Zamanlarının Neredeyse Tamamını Onlarla Birlikte Geçirmeleri Ve Bu Aktivitele’ri Yüz Yüze Yapmaları Öne Sürülüyor. Yani Şöyle

Erkeklere Gelince Genelde Gözlemlenen Durum İse İki Erkeğin İletişim Sırasında Birbirlerinin Yüzlerine Bakmadığı Ve Genel Olarak Yan Yana Oturarak/Durarak Konuştuğudur. Yani Şöyle Bir Durum. Bu Durumun Sebebi Olarak İse Eski Zamanlarda Erkeklerin Genelde Kabile Dışında Avda Olduğu Zamanlarda Saklandıkları Veya Oturdukları Yerden Sürekli Etrafını Gözlemlemesi Ve Bu Süre İçerisinde De Yanındakilerle De İletişime Devam Etmesi Neticesinde Birbirlerinin Gözlerine Bakma Alışkanlığının Kazanılmamış Olması Öne Sürülüyor.

Yani Sadede Gelirsek, Helen Fisher’ın Araştırması Kadınların Erkeklere “`Konuşurken Neden Bana Gözlerime Bakmıyorsun Ya Uff..” Gibi Serzenişlerinin Sebebini Kendince Açıklar Nitelikte. Zaten Bu Durumu Biraz Da Çevreden Gözlemleyince Gerçekten Var’olduğunu Görebiliyoruz. Elbette Bu Bir Genelleme Olup Her İnsan İçin Geçerli Olmayacaktır. Hanım Ablamızın Önerdiği İse Eğer Bir Kadın, Bir Erkek İle İletişim Kuracak İse Bunu Gözlerinin İçine Bakarak Erkeği Rahatsız Etmesinden Ziyade Zarifçe Yan Tarafına Yaklaşıp Konuşması Daha Mantıklı Olur Yönündeymiş. Hatta Şu Görselin Anlattığı Psikolojik İfadeye Göre Erkekler İle Doğrudan Göz Göze İletişim Kurulduğunda İçgüdüsel Olarak Doğrudan Temastan Kaçınılması Ve Kolları Kavuşturarak Savunmaya Geçilmesi Durumu Mevcutmuş.

Hatta Bu Kalıtsal Durum Kadınların Birbiriyle İletişim Kurarken Neden Bu Kadar İçten Ve Samimi Olduğunu Ve Erkeklerin İse Birbirleriyle Kendi İç Sorunlarını Konuşmadıklarını, Konuşsalar Bile Bunu Samimiyetle Değil De Şakaya Vurarak Anlatmasını Da Savunuyor.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir