Anasayfa » SAĞLIK » Kadınların Saçları Neden Çok Dökülür ?

Kadınların Saçları Neden Çok Dökülür ?

saç dökülmesi, saç dökülmesi nedenleri, saç dökülmesi nedeni, kadınlarda saç dökülmesi, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri, kadınların saçları neden daha çok dökülür, kadınların saçı dökülmesi hakkında bilgiler

Sevgili okurlar, sizlere kadınlarda daha fazla saç dökülmesinin sebeplerinden bahsedeceğiz. Peki kadınların saçları neden daha çok dökülür, saç dökülmesini önlemek için ne yapılmalıdır? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Saç neden dökülür
Saç dökülmesi Sebebleri

GÜNÜMÜZDE KADINLARIN SAÇLARI NEDEN DAHA ÇOK DÖKÜLÜYOR?

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, günümüzde kadınların saçlarının neden çok daha fazla döküldüğünü sizler için anlattı.

Toplumumuzda saç kaybı sadece erkeklere özgü sanılmakta ve erkek için normal görülmektedir. Ancak günümüzde artan oranlarda kadınlarda saç kaybı yaşamaktadır. Kadınlarda saç kaybının kabulü toplumsal ve bireysel açıdan daha zordur. Bu durum kadında depresyon, kendini değersiz ve yetersiz hissetme, toplum hayatının dışında kalma derecesinde psikolojik sonuçlar yaratabilmektedir.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNDE ARTIŞIN SEBEBİ

Saç bakım uzmanlarından yardım alan kişiler, eskiden %60 erkek %40 kadın yönündeyken son yıllarda bu oran %60 kadın %40 erkek olarak şekillenmektedir. Bu oranda iki farklı etki mekanizması vardır. Bunlardan birincisi erkeklerde saç kaybının kabulü ve yardımın işe yaramayacağı düşüncesiyken, kadınların yaşadıkları sorunun önemsemeleri ve yardım almaya daha açık olmalarıdır. İkinci neden ise günümüzde sayıca daha çok kadın genç denebilecek yaşlarda hormonsal sorunlar ve yetersiz beslenme kaynaklı sağlık sorunları yaşamalarıdır. Normal koşullarda ağırlıklı olarak menopoz döneminde artan saç şikayetlerine bugün 20’li yaşlardaki kişilerde rastlanmaktadır.

Bize saç kaybı şikayeti ile başvuran genç kişilerde regl düzensizliği, yumurtalık kisti, polikistik over sendromu, insülin direnci, yetersiz beslenme ve demir eksikliğine bağlı kansızlık saç kayıplarının temel sebeplerini oluşturmaktadır. Kadın saç kaybının erken fark edilmesi durumunda, saç kaybının kontrolü ve saçın iyileşmesi erkeğe göre daha yüksektir.

YAŞA GÖRE SAÇ DÖKÜLME ORANLARI

Normal koşullarda sağlıklı kişilerde, özellikle hücre bölünmesinin hızlı olduğu ve östrojen yönünden zengin olduğumuz genç yaşlarda saçımız en güzel halini yaşar. 30’lu yaşlar sonrası saçımız her 10 yılda bir yaşlanır. Saçta yaşlanma etkileri uzama hızında yavaşlama, saçın giderek incelmesi ve kurumaya yatkınlık olarak ortaya çıkar. 40’lı yaşlar sonrası saçta zayıflama belirtileri 3-5 yıl arasında gerçekleşir. 50’li yaşlar sonrasında menopoz öncesi ve sonrası dönemde kadınlarda saç sorunları artış gösterebilir. Bunun temel sebebi saçı zenginleştiren ve koruyan kadınlık hormonu östrojenin kademeli olarak azalmasıdır. İlerleyen yaşlarda metabolizmanın yavaşlaması, kolajen üretiminin azalması, cildin yaşlanması sebebiyle de saçı taşıyan kılıflarda sertleşme görülür. Saç kılıfları sertleştikçe saç büyümesi yavaşlar ve saç kusurları artabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLAN SORUNLAR

Yaş ile beraber kadınların saçlarındaki sorunlar da değişmektedir. 20’li ve 30’lu yaşlarda saçlar daha dolgun ve sağlıklıdır. Uzama hızı ayda 1-1,5 cm’dir. Saçta dönemsel olarak yaşanan sorunların temelinde beslenme yetersizlikleri ve demir eksikliğine bağlı kansızlık bulunur. 40’lı yaşlarda ise metabolizmanın yavaşlamaya başlaması ile saç uzama hızında yavaşlama görülür. Saçlar ayda 0,5 – 1 cm arası uzamaya başlar. İleri yaşlarda saçların incelme yatkınlığı artar. Saça uzun dönemli uygulanan, boya, fön gibi işlemlerle saçta kuruma ve yıpranmanın arttığı gözlemlenir. 50’li yaşlarda menopoza bağlı olarak östrojen hormonunun azalması ile saçta kuruma, saç ömründe kısalma ve incelmeler daha sık görülür.

Kadınlarda genetik etkili saç kayıpları hormonsal değişim dönemleri (ergenlik, hamilelik ve menopoz sonrası) sonrasında sağlık sorunlarıyla, ani kilo kayıpları ile kansızlık gibi sorunlarla tetiklenebilir. Bu tip saç kayıpları saç ayrımının belirginleşmeye başlaması, ön saç çizgisinin arkasındaki saçların incelmesi ve tepenin zayıflaması şeklinde görülmektedir.

Kadınlarda erken bir dönemde başlayan saç kayıpları, beraberinde akne problemleri, adet düzensizliği, yüzde ve vücutta aşırı tüylenme ve kilo artışı ile beraber seyrediyorsa bu tip durumlarda kişinin mutlaka doktor kontrolünde kan ve hormon değerlerinin takip edilmesi gerekir.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Kadınlarda saç dökülmesine çözüm ararken ilk yapmak gereken doğru teşhis koymaktır. Doğru teşhisin önemi özellikle kadınlarda çok büyüktür. Çünkü kadınlarda görülen saç problemlerinde fiziksel faktörler büyük rol oynar. Teşhis doğru konulur ve saç kaybına neden olan faktörler doğru tanımlanırsa, kadınlardaki saç problemleri çok büyük oranda giderilebilir.

Saç dökülmesi tedavisinde dökülmenin ve kaybın iki ayrı durum olduğunu bilmek ve kadınlarda bu iki durumun da sıkça görüldüğünü belirtmek gerekir. Şiddetli dökülme kısa süreli veya uzun süreli görülen, günlük saç dökülmesinin artması durumudur. Kansızlık, stres, yüksek TSH değeri, hızlı kilo alıp verme, doğum, ameliyat, ateşli hastalık, ilaç kullanımı gibi pek çok nedeni olabilir. Bu tip yoğun dökülmelerde, dökülmeye sebep olan neden teşhis edilip tedavi edildiğinde, saç kısa sürede toparlar. Bunun için mutlaka saç bakım uzmanından kişiye özel profesyonel terapi desteği alınmalıdır.

Yorum yapın