Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Kaliforniya Hakkında Bilgiler

Kaliforniya Hakkında Bilgiler

Kaliforniya Amerika Birleşik Devletlerinin batısında bulunan eyalet nüfus bakımından en büyük, genişlik bakımından 3. büyük Amerikan eyaletidir. Nüfusu 32 milyon civarında olup nüfusu Kanadanın nüfusundan biraz fazladır. Ekonomik büyüklük açısından ise dünyanın en büyük 5. ekonomisidir. En büyük kenti Los Angeles kentidir.

Ekonomi yönünden çok zengin 

1849 yılında altın yataklarının keşfedilmesi üzerine, nüfusu on binin altındayken günümüzde Amerika kıtası’nın en büyük ekonomi merkezi konumuna gelen Kaliforniya; Amerika Birleşik Devletleri’nin de en büyük ekonomik gücünü temsil eder. Kaliforniya, eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 8’inci ekonomisine sahip olurdu(ABD’nin geri kalanı, Çin, Japonya, Almanya, İngiltere, Brezilya ve Fransa’dan sonra). İtalya, Meksika, İspanya, Güney Kore, Suudi Arabistan ve Kanada’dan daha büyük ekonomiye sahiptir. Bu ekonomiksel durum, resmi yerleşimi henüz 200 yaşına bile gelmemiş topraklarda ulaşılabilen mucizevi bir başarıdır.

Vadiler

Büyük Okyanus kıyısına koşut olarak uzanan Kıyı Sıradağları ve doğuda Nevada Sıradağları arasındaki derin bir vadiyle ayrılır. Kıyı Sıradağları’nın en yüksek noktası Nount Linn (2.623 m), Nevada Dağları’nın en yüksek noktası Mount Whitney’dir (4.418 m). İki büyük dağ sırası, kuzeyde Shasta Dağı’nda (4.317) birleşir. Kuzeyden inen Sacramento ve güneyden inen St. Joaquin ırmakları, dağ sıraları arasındaki Büyük Vadi’yi oluşturur. Her iki ırmak, San Francisco’nun doğusundaki San Francisco Körfezi’nde okyanusa dökülür.

Teknolojinin Yeri Kalbi 

Silikon Vadisi, Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. Bu vadide dünyada önde gelen yüksek teknoloji ile ilgili büyük şirketlerin ana merkezi bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak; Intel, Cisco, Google, HP, Maxtor, Softway Solutions, Apple, Microsoft, Oracle, Nvidia, AMD, Facebook, Twitter, Mozilla, Yahoo! şirketlerini sayabiliriz. Bu şirketler başlı başına büyük bir ekonomik güç oluşturuyor.

California’da Gezilecek Görülecek Yerleri

  • Alcatraz (San Francisco Körfezi’nde sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış olan Alcatraz Adası, ABD’nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliğini taşıdı.)
  • Golden Gate Köprüsü (Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür.)
  • Getty Center (Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinin Brentwood bölgesinde yer alan bir müzedir. J. Paul Getty Müzesi’nin iki mekanından birisine verilen isimdir.)
  • San Diego Hayvanat Bahçesi (San Diego’daki Balboa Parkı’nda bulunan, 4.000 hayvanı ve 800’den fazla türüyle dünyada bulunan en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biridir. Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği Üyesidir.)
  • Disneyland (Disneyland, ABD’nin Anaheim kentinde bulunan bir eğlence parkıdır. ABD’li canlı resimci ve film yapımcısı Walt Disney tarafından 17 Temmuz 1955’te kuruldu.)

Maden ve Petrol Zengini 

1960’larda ülke üretiminde 3. sırayı alan petrol, eyaletin en zengin yeraltı kaynağıdır. Doğal gaz, çimento ana maddesi, kum, çakıl, asbest, diatomit, tungsten, tuz, magnezyum bileşikleri, kurşun, çinko, bakır, demir öteki yeraltı kaynaklarıdır.

Yorum yapın