Anasayfa » KİM KİMDİR » Kamala Harris Kimdir?

Kamala Harris Kimdir?

kamala, kamala harris, kamala harris kimdir, kamala harris ne iş yapar, kamala harris hakkında bilgier, kamala harris haberleri

Sevgili okurlar, geçtiğimiz yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleşen başkanlık seçimlerini Joe Biden ve Kamala Harris kazanmıştı. Gündemi çok fazla meşgul eden Başkan yardımcısı Harris’in Joe Biden’in pedofili videosu olarak ortaya atılan videoların ABD halkına servisinin arka planında Başkan yardımcı Harris’in olduğu iddia ediliyor. Bizlerde sizin için Kamala Harris’i daha yakından tanıyabilmeniz için hayat hikayesini derledik.

Kamala Harris Kaç Yaşında?

Kamala Harris Kimdir?

Kamala Devi Harris, 20 Ekim 1964 tarihinde California’da dünyaya geldi. Avukat ve politikacı olarak görev yapmaktadır. 32. Kaliforniya Başsavcısı olan Kamala Harris 2010 yılında yapılan Kaliforniya eyalet seçimlerinde başa gelmiştir. Harris, 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den başkan olmak için parti içi ön seçimlere katılmış, ancak yeterli başarıyı gösterememesinden ötürü çekilmiştir. Ağustos’ta ise DP’nin başkan adayı Joe Biden’ın yanında başkan yardımcısı adayı olarak yer alacağı açıklanmıştır.

Harris, anne tarafından Hindistan, baba tarafından ise Jamaika asıllıdır. Amerika başkan yardımcılığına aday olan ilk Afrikalı Amerikan, Asyalı Amerikalı ve (Demokrat Geraldine Ferraro ile Cumhuriyetçi Sarah Palin’in ardından) üçüncü kadın adaydır.

Kamala Harris Kaç Yaşında ve Nereli?

20 Ekim 1964 yılında Harris, California eyaletinin Oakland kentinde Jamaikalı bir baba ve Hindistan kökenli bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kamala Devi Harris,  Amerikalı avukat. 32. Kaliforniya Başsavcısı olan Kamala Harris 2010 yılında yapılan Kaliforniya eyalet seçimlerinde başa gelmiştir.

Kamala Harris Kaç Yaşında?

1915 Olayları ve Suriye Konusunda Görüşleri Neler?

Harris, dış politika konusunda görüşleriyle bilinen siyasetçiler arasında yer almıyor. Ancak Harris, siyasi kariyerinin başladığı dönemlerde 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasına destek verdi ve Senatörlüğü sırasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu’ya ilişkin politikalarına eleştiriler yöneltti. Harris 2016 yılında yaptığı bir açıklamada, “Savcılık ve California Eyaleti Adalet Bakanlığı’nı yaptığım dönemlerde olduğu gibi Senato’da da insanlık tarihinin en karanlık zamanlarından birisi olan Ermeni Soykırımı’nın uygun bir şekilde tanınması ve sonuca varması için Ermeni toplumunun yanında olacağım” dedi.

Kamala Harris’in Eğitim ve İş Hayatı

Üniversite eğitimini, ABD’de genellikle Afrika kökenlilerin eğitim kurumu olarak bilinen Howard Üniversitesi’nde tamamladı. Harris, 2003 yılında San Francisco bölge savcısı oldu. Bu göreve gelen ilk siyah ve Asya kökenli kadın olma özelliğine sahip.

Aynı zamanda 2020 başkanlık adaylığı için demokrat partiden aday olan ve daha sonra Biden lehine çekildiğini açıklayan 55 yaşındaki Harris, Joe Biden’in başkan seçilmesinin ABD’nin ilk kadın, siyahi ve Asya kökenli başkan yardımcısı unvanına sahip olmuştur.

Yorum yapın