Karakuyruk Kuşları Hakkında Bilgiler

0
144

Karakuyruk Kuşları, Karakuyruk Kuşları nedir, Karakuyruk Kuşları hakkında bilgiler, Karakuyruk Kuşları özellikleri, Karakuyruk Kuşları yaşam alanları, Karakuyruk Kuşları bakımı, Karakuyruk Kuşları beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Karakuyruk Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Karakuyruk Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Karakuyruk Kuşları Nedir

Karakuyruk, sinekkapangiller familyasından Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Arap Yarımadasında çöl bölgelerinde bulunan bir kuş türü.

Karakuyruk Kuşları Hakkında Bilgiler

15cm boyunda,zarif yapılı,oldukça uzun bacaklı bir bülbülgildir.Kuyruğu tamamen siyahtır.Tipik hareketi esnasında kuyruğunu yavaşça indirir ve aynı anda kanat telekleri ile beraber aralar.Kuzay Arabistan ve Yakındoğudaki melanura alttürünün üstü açık külrengi gri,alt tarafı beyazımsı gri,kanat ğaneli beyazımsı gridir. Doğu Arabistandaki erlangeri alttürünün üst tarafı neredeyse düz dumanlı gri,alt tarafı biraz açık,kanat paneli kahverengimsidir.Bir ağacın alçak bir dalında ya da kayaların üzerinde açık tünemekten çekinmez.

Karakuyruk Kuşları Özellikleri

14 – 16 cm uzunluğundaki bu kuş, sık sık sallanan siyah kuyruğundan adını almıştır; kuş tüyünün kalanı, mavimsi-gri veya gri-kahverengidir (Ortadoğu formları daha mavi olurken kuzey Afrikalı formlar daha kahverengi). Eşeyler benzerdir, ama ortalama bir erkeğin, daha siyah yerleri vardır. 3 – 5 yumurtayı bir kaya çatlağında yuva yapan kayalık çöller ve dağ eğimlerinin bir türüdür. Çoğunlukla yerden aldığı böceklerle beslenir.

Karakuyruk Kuşları Yaşam Alanları

Mısır’da, Sina Yarımadasında yaygındır. İsrail’de tür öncelikle, Negev çölü, Arava vadisi ve Lut Gölü alanlarında bulunur; daha kuzeyde olan Şeria Nehri vadisinin alanlarında mevcuttur ama orada daha seyrektir. Ürdün’de tür sadece, ülkenin, Arava vadisi ve Aqaba dağlarına Şeria Nehri bölgesi boyunca güneyde Lut Gölü vadisinden alanlarda batı parçalarında bulunur.

Karakuyruk Kuşları Beslenmesi

Çoğunlukla böcekler, tohumlar ve karıncalarla beslenirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here