Anasayfa » ŞİFALI BİTKİLER VE FAYDALARI » Karbonat Nedir? Hakkında Tüm bilgiler

Karbonat Nedir? Hakkında Tüm bilgiler

Teknoloji ne kadar çok ilerlese de daha bazı işlerimizi halletmek için eski usul yöntemlere başvururuz. Karbonat kullanılması da bu yöntemlerin içinde önemli bir yere sahiptir. Genellikle eski zamanlarda birçok alanda kullanılmasının yanında günümüzde de faydaları bilinmekte ve hala kullanılmaktadır. Aslında onun yerine birçok alternatif ürün kullanılabilir. Fakat yine de o , hala birçok kişi tarafından gerek ev temizliği gerek vücut temizliği gerekse kek, hamur yapımında kullanılır. Tabii bu kadar kıymetli bir materyal olması sebebiyle aslında bir açıdan tercih edilmesi de doğaldır. Hala iş görüyor, hala istenilen temizliğe yardım ediyor. Üstelik ulaşmak çok kolay, birçok yerde satılıyor ve oldukça da ucuz. Hal böyle olunca yıllar da geçse karbonat birçok alanda tercih edileceğe benziyor.

Karbonat Nedir?

Genellikle adını dedelerimizden, ninelerimizden duyduğumuz bu madde, aslında birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Asıl adı sodyum bikarbonattır. Magnezyum karbonat, amonyum karbonat gibi türleri de bulunmaktadır. Kullanılacak alana göre tercih edilir. Aslında kimyada CO3 iyonunu oluşturan bileşik de diyebiliriz. Yani kimyasal bir maddedir. Bu yüzden aşırı miktarda kullanımı yarar yerine zarar da verebilir. Fakat uygun miktarlarda kullanılırsa oldukça işe yarar, faydalıdır.

Aynı zamanda bu kimyasal madde kabartma tozu ile de sık sık karıştırılır. Aslında benzer işi yapsalar da, karbonat daha asidik bir maddedir, kabartma tozu ise asit ile bazı dengeler. Yani bazı durumlarda hamur kabartmak için dengeyi sağlamak amacıyla mecburen kabartma tozu kullanılmalıdır.

Karbonat Faydaları Saymakla Bitmiyor

Bu kimyasal madde, mutfaktan, banyoya, diş temizliğinden, vücut temizliğine kadar birçok alanda kullanılabilir ve kendini gösterebilir. Mutfakta hamur yapımında kullanılırken, aynı madde dişleri beyazlatmada da kullanılabilir.

  1. Öncelikle hemen hemen herkesin bildiği bir faydası vardır. Diş temizliğine ve dişleri beyazlatmaya etkisi herkes tarafından bilinir. Bunun için banyoda bir çay tabağı yada kasede bir miktar karbonat bulundurmanızda yarar vardır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, son fırçalamada fırçanızı karbonata batırın ve dişlerinizi son kez de bu şekilde fırçalayın. Daha sonra ağzınızı suyla durulayın. 2-3 günde bir dişlerinizi bu şekilde fırçalarsanız zamanla beyazladığını göreceksiniz. Bu sayede bembeyaz gülüşlere kavuşabilirsiniz. Fakat bu maddeyi hergün uygulamayın. Fazla kullanım diş minesine zarar verebilir.
  2. Diğer bir kullanım alanı da mutfaktır. Hamurun kabartılması için özellikle eski zamanlarda kabartma tozu yerine sık sık kullanılırmış. Hala günümüzde bu maddeyi hamur kabartmak için kullananlar vardır. Kek ve ekmek yapımında kullanılabilir.
  3. Harika bir dezenfektandır. Antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede temizlikte de kullanılabilir.
  4. Evde yerleri silerken, zemini temizlerken yada toz alırken, temizlik yaptığınız suyun içine bir miktar ekleyin. Bu sayede temizlediğiniz yüzeylerin parladığını ve daha iyi şekilde temizlendiğini fark edeceksiniz.
  5. Ayakkabılardaki ayak kokusunu gidermek için de kullanılabilir.
  6. Saçınızda kepek varsa ve bu durumdan şikayetçiyseniz yine adresiniz bu kimyasal maddedir. Saçtaki kepeğin zamanla dökülmesini ve yok olmasını sağlar. Saçları kepekten arındırır.
  7. Kabartma tozuyla yapılan gargara diş eti tedavisinde bir yöntem olarak kullanılabilir.
  8. Sindirimin kolaylaşmasına da yardım eder. Hazımsızlığı, gastriti ve mide ekşimesini giderir.
  9. Mutfak yada banyo lavabosu, küvet gibi yüzeylerde bu madde ile ovulabilir. Temizleme suyuna bir çorba kaşığı karbonat ilave edin ve bu su ile yüzeyleri silin. Yüzeylerin pırıl pırıl parladığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz.
  10. Tavalardaki veya tepsilerdeki lekeleri çıkarmak için de oldukça faydalıdır. Leke olan tepsi yada tavayı bu madde ile ovarsanız lekelerin kolayca çıktığını fark edeceksiniz.
  11. sağlayacaktır.
  12. Lavabo tıkandıysa yine çözüm karbonattır. Tıkanan lavaboya 1 çay bardağı karbonat ve 1 çay bardağı sirke dökün. Son olarak da 1,5-2 litre sıcak suyu lavaboya boşaltın. Lavabo açılacak ve tertemiz olacaktır.
  13. Halı temizliğinde de etkilidir. Halıların ve yolluk, paspasların temizlenmesi, kötü kokularının giderilmesi için de kullanılabilir. Bu etkisi için halıya bir miktar serpin. Yarım saat kadar bekleyip halıyı süpürün. Halıdaki kötü kokudan ve bakterilerden eser kalmayacaktır.
  14. Paslanan eşyalarda karbonatla ovulursa, paslanmaktan kurtulur.
  15. Buzdolabındaki kötü kokulara karşı da oldukça etkilidir. Buzdolabını kötü kokulardan korumak için bir kaseye karbonat koyun. Buzdolabının bir köşesinde bekletin. Kötü kokuların zamanla yok olduğunu göreceksiniz.
  16. Buzdolabı gibi elbise dolabındaki kötü kokulardan da kurtulmak istiyorsanız, elbise dolabına da aynı yöntemi uygulamanız mümkündür.
  17. Ayrıca sinüzit rahatsızlığı yaşıyorsanız bir çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat atın. Bu suyu burnunuza çekin ve gelenleri ağzınızdan tükürün. Zamanla sinüzitin temizlendiğini fark edeceksiniz.
  18. Terleme ve ter kokularına karşı da duştan çıktıktan sonra özellikle koltuk altlarınızı bir parça karbonatla ovun. Koltuk altınızın ter kokmaktan kurtulacak ve terlemeye son vereceksiniz.

İşte bu şekilde karbonatın birçok faydası vardır. Hatta faydaları saymakla bitmez. Çok eski zamanlarda özellikle kadınlar ev işlerinde, ev temizliğinde bu maddeyi çokça tercih ederlermiş. Kişisel temizlikte yada mutfakta kullanılması da oldukça dikkat çekici bir özelliğidir. Kullanım alanının fazla olması nedeniyle hemen hemen her evde bulunan bir maddedir.

Yorum yapın