Anasayfa » A dan Z ye kadar » Karıncalar Hakkında Bilgiler

Karıncalar Hakkında Bilgiler

Karınca, karınca nedir, karıncalar hakkında bilgiler, karıncaların özellikleri, karıncalar nerelerde yaşar, karıncalar ne yer

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Karıncalardan bahsetmek gerekirse; Karıncalar, çalışkanlılığı ile bilinen canlılardır. Sırtlarında bir çok şey taşıyarak hem kendine hemde diğer karıncalara beslenme konusunda yardım eder.

Karınca Nedir

Karınca, karıncalar familyasını oluşturan, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren böceklere verilen ortak addır.

Karıncalar Hakkında Bilgiler/Özellikler

Karıncalar, farklı türlerde olup dünyanın her yerinde ve farklı şekillerde yaşarlar. Toplamda 35.000’e yakın karınca türü vardır ve bunların sadece 9.000’e yakını keşfedilmiştir. Karıncaların soylarının, yaklaşık 100 milyon yıl kadar önce yaşayan yaban arılarından geldiği düşünülmektedir. Karıncaların, arılar gibi iğneye sahip oldukları ve sonradan evrimleştikleri düşünülmektedir.

Karıncaların uzunlukları, türlerine göre değişiklik göstermektedir. En küçüğü 0.1 mm iken, en büyüğü 2.5 cm’dir. Karıncaların bildiğimizden daha çok renkleri vardır. Sadece siyah veya kahverengiyle sınırlı olmayıp mavi, mor, sarı, kırmızı gibi renkleri de vardır. Karıncalar, koloni halinde yaşarlar ve her bir karıncanın farklı bir işlevi vardır. İşlevlerine göre; işçi karınca, köle-yapıcı karıncalar, kraliçe karınca, erkek karınca, ahşap karıncalar, yaprak-kesen karıncalar, petek karıncaları gibi isimler alırlar. Kolonin merkezinde kraliçe karınca yaşar. Kraliçe karınca, diğer karıncalara oranla daha büyüktür. Ayrıca, dünyadaki bütün karıncaların toplam ağırlığı, insanlarınkinden daha fazladır. Bir karınca kolonisi, 1 yıl içinde 10 milyondan fazla böceği katledebilir. Aslında karıncalar, bildiğimiz tüm yırtıcı hayvanlardan daha fazla et tüketirler. Karıncalar, besinleri bireysel değil ortak bir şekilde tüketirler. Sıvı besinleri kursaklarında saklayarak yuvalarına götürürler. Karıncalar; kendilerine göre hafif olan besinleri tek başlarına taşıyabilirken ağır olan besinleri toplu halde yardımlaşarak taşırlar.

Karıncalar Nerelerde Yaşarlar

Toprak altında koloniler halinde yaşarlar genellikle bir kolonide 100000 karınca yaşar ve her karıncanın bir görevi vardır toprak altındaki mineralleri en fazla kullanan hayvanlar karıncalardır.

Karıncalar Ne Yer ?

Karıncalar şeker seven karıncalar gibi tatlı besinleri tercih ettikleri gibi termitleri ve diğer ölü böcekleri de yerler.

Yorum yapın