Anasayfa » Dünya Ülkeleri » Kasım Süleymani Kimdir

Kasım Süleymani Kimdir

Kasım süleymani, kasım süleymani kimdir, kasım süleymani hakkında bilgiler, kudüs gücü komutanu, ,iran, amerika birleşik devletleri

Son günlerde gündemi çalkalayan haberlerden birini sizlerle paylaşma gereği hissettik. Kasım Süleymani. Geçtiğimiz gün Amerika Birleşik Devletleri tarafından öldürülen Kasım Süleymani ülkesinde bu durum büyük üzüntü uyandırdı. Kasım Süleymaninin ölümünün ardından ülkede 3 günlük milli yas ilan edildi. İranda Süleymani sempatizanlarının yürüyüşünde kin, nefret ve tehdit içeren tezahüratlarda bulunuldu. Amerikanın terör örgütü liderlerinden biri olarak gördüğü Kasım Süleymani Kimdir ?

Kasım Süleymani Kimdir ?

Kasım Süleymani, 11 Mart 1957 tarihinde İran’da dünyaya geldi. İlkokul eğitiminden sonra Devrim Muhafızları Ordusuna dahil oldu İlkokulu bitirdiği yıl köyünü terk ederek Devrim Muhafızları Ordusuna katılan Kasım Süleymani’nin, sonra aldığı 45 günlük askeri eğitim sayılmazsa, bütün eğitim hayatı bu 5 yıllık ilkokul tecrübesiyle sınırlı kaldı.

Askeri kariyerine 1979 İran Devrimi sonrasında başlayan Kasım Süleymani, sadece 45 günlük bir eğitimle orduya kabul edildi. Kasım Süleymani, ilk askeri cephe deneyimini, İran’ın batısındaki Mahabad’da, İran devriminden sonra ayaklanan silahlı Kürt gruplara karşı yaşadı.

Devrimden sonra İran-Irak savaşında gösterdiği üstün çabalarla dikkatleri çeken Süleymani, cephe gerisinde birçok operasyonu başarıyla yönetti. Henüz 20 yaşındayken Teğmen rütbesiyle 41’inci Sarullah Birliği’nin komutanlığını üstlenen Süleymani’nin bu savaşta gösterdiği başarılarla askeri kariyerinin basamaklarını hızla tırmanmaya başladı.

Kendi ülkesinde “İran’ın Orta Doğu’daki kılıcı” batılı askerlerin ise “Hayalet General” diye tanımladığı Kasım Süleymani İran’ın çıkarları neredeyse orada görev yapıyordu. Kasım Süleymani, 11 Mart 1957 tarihinde İran’ın Kirman eyaletindeki Rabor şehrinde dünyaya geldi.

Yoksul bir ailesi olan Süleymani, ailesinin borçlarını ödemek için henüz genç yaşlarında çalışmak zorunda kaldı. Bu dönemde Kirman’a taşındı ve inşaatlarda çalıştı.

İşten arta kalan zamanlarda spor yapmaya özen gösterirdi ve Hüccet Kamyab adında yerel bir vaizin sohbetlerine katılırdı. Bu dönemde aralarında bugün İran’ın dini lideri olan Ali Hamaney’in öğrencilerinin de bulunduğu çeşitli toplantılara katıldı. Sonrasında Kirman eyaletinin Ciroft bölgesine sürgüne gönderilmiş bulunan Hamaney ile bağlantı kurdu. O günden itibaren de Hamaney’i içerde ve dışarıda giriştiği her türlü iktidar mücadelesinde destekledi.

SURİYE’YE Şİİ SAVAŞÇILAR GETİRDİ

  • Kudüs Gücü ve Kasım Süleymani, son dönemde bölgede etkinliğini savaşçıları üzerinden artırdı.
  • Suriye’de yakın ilişki içinde olduğu Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı başlayan iç savaşta, Esad’ın yanında savaşmak üzere Afganistan’dan, Irak’tan ve Lübnan’dan Şii milis güçlerini Suriye’ye gönderdi.
  • İç savaş boyunca birkaç kez Suriye’nin farklı bölgelerinde cephede görüldü.
  • 2014’ten itibaren Suriye’de Kudüs Gücü askerlerinin cenazeleri yapıldı, bu cenazelerin haberleri İran medyasına da verildi.
  • Haziran 2013’te, Lübnan sınırındaki Kuseyr’in Şam ordusu tarafından ele geçirilmesi, muhaliflerin 2 yılda büyük kazanımlar elde ettiği iç savaşın seyrini değiştiren olay oldu.
  • Kasım Süleymani’nin burada oynadığı rol, Nasrallah’tan Hizbullah savaşçılarını Kuseyr’e göndermesini istemek oldu. Hizbullah’ın ilk kez Suriye’de aktif olarak savaştığı cephede Esad büyük bir kazanım elde etti.

Kasım Süleymani neden öldürüldü?

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

“Kasım Süleymani Kimdir” üzerine 2 yorum

  1. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Çoğu stelerde bu kadar ayrıntılı verilmemiş. Elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın