Katalan Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

0
205

Katalan Çoban Köpeği, Katalan Çoban Köpeği nedir, Katalan Çoban Köpeğinin özellikleri, Katalan Çoban Köpeği hakkında bilgiler, Katalan Çoban Köpeği bakımı, Katalan Çoban Köpeği beslenmesi, Katalan Çoban Köpeği fiyatları, Katalan Çoban Köpeği Sağlık Durumu, Katalan Çoban Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Katalan Çoban Köpeği hakkında bahsetmek gerekirse; Katalan Çoban Köpeği, bir tür çoban köpeğidir.

Katalan Çoban Köpeği Nedir

Katalan çoban köpeği, çoban köpeği olarak kullanılan bir Katalan Pirenesi köpeği türüdür. Bu köpek Avrupa’da, özellikle İspanya, Finlandiya, Almanya ve İsveç’te yetiştirilmektedir.

Katalan Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

Genel teori Roma İmparatorluğu’nun sonlarında bir barbar istilası esnasında bu ırkın yarımadaya yayıldığını söyler fakat bu kanıtlanmamıştır. Binlerce yıl önceden kalma bir köpeğin arkeolojik kalıntılarının Katalan çoban köpeği olma ihtimali vardır fakat bu ırkın varolduğuna dair ilk kayıt iki yüzyıl öncedendir. O dönemde insanlar bu ırkı Pirene dağlarında koyun, keçi ve diğer hayvanları gütmek için kullanmıştır. Bu ırk 1919 yılında resmi olarak tanınmıştır. O dönemde diğer çoban köpeği ırkları bölgeye getirilmiştir ve Katalan çoban köpeğinin sayılarının düşmesine neden olmuştur. Neyse ki bir grup yetiştirici bu ırkın eski görkemine kavuşması için yardımcı olmaya karar vermiştir.

Katalan Çoban Köpeği Özellikleri

Bu köpekler genel olarak sevimli bir forma sahiptir. Kabarık görüntüsüyle beraber oldukça ilgi çekmektedir. Aynı zamanda fiziksel olarak koyuna benzemektedir. Sürünün arasında çok iyi saklanabilir. Katalan çoban köpeği güçlü bir yapıya sahiptir. Ağız ve burun bölgesi düz ve konik bir şekle sahiptir. Göğüs bölgesi derin ve güçlü durmaktadır. Dişleri çok güçlü, gözleri de kehribar renge sahiptir. Kulakları sivri ve kuyrukları ise uzun yada kısa bir şekildedir aşağı doğru sarkıktır. Tüyleri uzun ve dalgalı şekildedir ve grimsi siyah renge sahiptir.

Katalan Çoban Köpeği Bakımı

Katalan çoban köpekleri herhangi bir genetik hastalığa sahip olmayan, oldukça sağlıklı köpekler olma şansına sahiptir. Fakat her köpeğin kapabileceği yaygın hastalıkları engellemek için onu periyodik olarak veterinere götürmeniz gerekir. Kırsal alan köpekleridir, dış mekanda olmayı severler, dolayısıyla veterinerinizin aşı takvimine uyduğunuzdan ve iç parazit ilaçlarını aldığından emin olmanız gerekir. Ayrıca pire ve kene gibi dış parazitler için düzenli kontrol yaptırmayı da unutmayın. Kulaklarının şekli ve tüy miktarı nedeniyle kulaklarına özel bakım yapmanız gerekir. Sarkık kulaklı köpeklerin kulak enfeksiyonu ve mantara yakalanma ihtimali daha yüksektir. Kalın uzun tüyleri de, düğümler ve ölü tüylerin alınması için haftalık taranmaya ihtiyaç duyar. Bu ciltlerini sağlıklı tutar ve onları herhangi bir acı veya rahatsızlıktan uzak tutar.

Katalan Çoban Köpeği Sağlık Durumu

Bu köpekler genel anlamda sağlık ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Pek rastlanan bir ırk olmadığı için hakkında çok bir bilgi bulunmamaktadır. Yatkın olduğu sağlık sorunlarından bir tanesi kalça çıkığıdır.

Katalan Çoban Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Bu köpekler çocuklara karşı oldukça sevecendir. Genel olarak onlarla bir sorun yaşamaz ve beraber vakit geçirmekten keyif alır. Aynı zamanda çocukları korumaktadır. Her ne kadar çocuklarla iyi anlaşsa da yabancılara karşı saldırgan olabilir. Katalan çoban köpeği genel anlamda diğer hayvanlarla anlaşabilmektedir, ancak diğer köpek ırklarına karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here