Kaya Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

0
187

Kaya Kiraz Kuşu, Kaya Kiraz Kuşu nedir, Kaya Kiraz Kuşu hakkında bilgiler, Kaya Kiraz Kuşu özellikleri, Kaya Kiraz Kuşu bakımı, Kaya Kiraz Kuşu beslenmesi, Kaya Kiraz Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kaya Kiraz Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse; Kaya Kiraz Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Kaya Kiraz Kuşu Nedir

Kaya kiraz kuşu, kiraz kuşugiller familyasından Güney Avrupa’daki taşlık, kayalık yamaçlar ve harabelerinde yaşayan bir kuş türü. Ayrıca kaya çintesi ve kaya yelvesi olarak da adlandırılır.

Kaya Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

Kaya kiraz kuşu (“Emberiza cia“), Kaya çintesi olarak da bilinir, kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından Güney Avrupa`daki taşlık, kayalık yamaçlar ve harabelerinde yaşayan bir kuş türü. Kızıl renkli üst tarafı, desensiz ve pas kızılı rengi kuyruk sokumu dışında, siyah çizgilidir; alt tarafı daha açık kızıl-kirli sarıdır. Erkeğinin başı ve göğsü mavi-gridir, tepesinin yanındaki siyah çizgiler gözüne ve yanağının alt tarafına kadar uzanır ve gözünün üzerinde daha beyaz olur. Dişisinin kafa deseni erkeğinkinin daha mat şeklidir. Sesi kızgınlığa özgü ince ve tiz bir a€˜si`, ötüşü tiz, ince ve müzikaldir.

Kaya Kiraz Kuşu Özellikleri

Erkeğin göğsü ve başı gri mavidir, tepesinin yanındaki siyah çizgiler gözüne ve yanağının alt tarafına kadar uzanır ve gözünün üzerinde daha beyaz olur. Kızıl renkte olan üst kısmı desensiz olup kuyruk sokumu dışında siyah çizgilidir. Dişilerin baş kısmındaki desenler ise erkeklerinkinden daha koyudur. Kızıl renkli üst tarafı, desensiz ve pas kızılı rengi kuyruk sokumu dışında, siyah çizgilidir; alt tarafı daha açık kızıl-kirli sarıdır. Erkeğinin başı ve göğsü mavi-gridir, tepesinin yanındaki siyah çizgiler gözüne ve yanağının alt tarafına kadar uzanır ve gözünün üzerinde daha beyaz olur. Dişisinin kafa deseni erkeğinkinin daha mat şeklidir. Sesi kızgınlığa özgü ince ve tiz bir ‘si’, ötüşü tiz, ince ve müzikaldir.

Kaya Kiraz Kuşu Yaşam Alanları

Kaya kiraz kuşu (Emberiza cia), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından Güney Avrupa’daki taşlık, kayalık yamaçlar ve harabelerinde yaşayan bir kuş türü.

Kaya Kiraz Kuşu Beslenmesi

Tohum ağırlıklı kuşlar için bile, tek başına tohumlar uygun bir diyet değildir. Bunun birkaç nedeni bulunmaktadır:
Kafesteki hayvana verilen tohumlar, kuşlarınyaşadıkları doğal bölgelerindebulunantohumların aynısıdeğildir. Çoğunlukla bizlerin verdiği besinler protein ve vitamin gibi diğerbesin öğeleri açısından
Doğal hayattaki kuşların enerji ihtiyacı, kafes kuşlarından daha fazladır. Kafes kuşları doğadakilerin aynı gıdalarını yerse obez olacaklardır. Onlardan daha az yerlerse de vitamin, protein, amino asitler, mineraller gibi temel besin taşlarından yetersiz beslenmiş olacaklardır.
Kafes kuşları tohumla beslenirken zaten bir kısmını dışarı atmaya meyillidirler. Geri kalanıyla veya sevdikleriyle beslenmeye çalışırlar. Beslenmenin yalnızca birkaç çeşit tohumla sınırlandırılması belirli beslenme bozukluklarına yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here