Kazim Karabekir Ermeni Olayini Anlatan Günlüğü

0

Kazım karabekir 1915 ermenilerin yapmış olduğu hainlikleri anlatıyor

Kazım karabekirin günlüğünden Ermenin türklere yaptığı işkenceleri Anlatan yazılar

**Kazım karabekir Allah benim gözlerimin gördüklerini dünya gözüyle kimseye göstermesin)” dedi.

Kazım Karabekir’in 1916’nın Nisan ayında Kut’ülAmare’yi kuşatan 18. Kolordu’nun komutanlığına atanarak doğu cephesine gittiğini anlatan Karabekir,“3 Şubat 1918’de Erzurum’a gidiyor. Erzurum yanmış, yıkılmış durumda. Oradaki manzarayı babamın notlarından anlatayım;(Şehre yaklaştık, uzaktan baktık, insanlar beni gülerek karşılıyor. Bir tuhaflık vardı. Bu insanlar hiç kımıldamıyordu. Yakına görünce gördük. Her biri Ermeniler tarafından canlı canlı kazığa oturtulmuştu. Ölürken acıdan yüzleri kasılmış, uzaktan gülüyor gibi görünüyorlardı. Allah benim gözlerimin gördüklerini dünya gözüyle kimseye göstermesin)” dedi.

Kazım karabekir ermeni soykırımı 1915 erzurum olayı

“Topraklarımızda Ermeni Toplu Mezarı Yok”

Kazım Karabekir’in 100 yıl önce Ermeniler’in yaptığı zulüm ve katliamlarına açıklık getirmesi için vesikalar yazdığını açıklayan Karabekir, “Rus generalin arşivinde bulduğumuz Ermeni mezalimine ilişkin anıları var. Erzurum’da açılan toplu Türk mezarlarına baktığımızda her birinin üzerinden kanlı Kur’an-ı Kerim parçaları, ay yıldızlı düğmeler çıktı. Iğdır’daki mezarlarda ben de oradaydım, aynı şekilde kanlı Kur’an-ı Kerim parçalarını gördük.Bütünaraştırmaların karşısında gördük ki bizim toraklarımızda bir tek toplu Ermeni mezarına rastlanmadı. Ama açılmayı bekleyen yüzlerce toplu Türk mezarı var” diye konuştu.

Tehcir konusuna da değinen Karabekir, “Hiç kimse ihanetten bahsetmiyor, bir kişiden başka. Ermenilerin Başbakanı OvanesKaçaznuni, evet diyor Osmanlı tehcirde haklıydı. Çünkü biz ihanet ettik. İhanet ettiğini itiraf ederek gerçeği söyledi. İçimizde ya gafil ya hain olanlar Ermenilerden çok Ermenilere alkış tutuyorlar. Babam derdi ki aklı başında Ermeniler, neyin ne olduğunu bilir bana düşman değillerdi. Ama içimizdekilere bir şeyler dememiz lazım ki haklı davamızda haksız olmayalım” dedi.

Karabekir, babasınınErmeni çocuklarına sahip çıktığını şu sözlerle ifade etti:“Hangi milletin evladı olursa olsun, çocuk kutsaldır. Ortada bulduğu Ermeni çocuklarını yetimhane götürüp, onlara da baba oluyor. Yetimhanedeki Ermeni çocuklar da şükran ifadesi olarak karakalem Kazım Karabekir resmini yapıyorlar. Bu resim bile bizlere yapıştırılmaya çalışılan iğrenç sözde soykırım için başlı başına bir cevaptır”

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.