Anasayfa » SAĞLIK » Kepek Hakkında Bilgiler

Kepek Hakkında Bilgiler

Kepek, Kepek nedir, Kepek hakkında bilgiler, Kepek özellikler, Kepek belirtileri, Kepek nedenleri, Kepek tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Kepek hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Kepek hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Kepek Nedir ? Kepek nedenleri nelerdir ?, Kepek belirtileri nelerdir ?, Kepek tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kepek

Kepek Nedir

Saçlarda kepeklenme özellikle erkeklerde, saçın daha kısa olmasından dolayı belirginliği daha fazla gibi görülse de kadınlarda da kepeklenmeler görülür. Aynı zamanda bazı çocuk ve bebeklerde de kepeklenme oluşabilir.

Kepek Hakkında Bilgiler

Kepek, saç derisinde cildin dökülmesiyle oluşan yaygın bir kronik kafa derisi durumudur. Kepek bulaşıcı veya ciddi değildir. Ancak utanç verici ve bazen tedavisi zor olabilmektedir. Tam neden bilinmemektedir, ancak çeşitli faktörler riski artırmaktadır. Kötü hijyen ile ilgili değildir, ancak bir kişinin saçlarını sık sık yıkaması veya fırçalamaması ile daha görünür hale gelebilir. Kepek genellikle engelenebilir. Sadece günlük olarak kepek şampuanları ile yıkayarak durum çözülebilir. Daha çok inatçı kepek vakaları sıklıkla ilaçlı şampuanlara yanıt verir.

Kepek

Kepek Nedenleri Nelerdir ?

 • Saçları düzenli ve güzel yıkamamak.
 • Sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği
 • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları
 • Sık sık jöle vesaç bakım ürünlerinin kullanılması
 • Soğuk ve kuru havaya maruz kalmak
 • Şampuan uygulandıktan sonra yeterli durulayamamak
 • Mevsim geçişleri
 • Şampuan değişiklikleri
 • Az ya da çok sık yıkanan saçlar
 • Kalitesiz saç boyaları
 • Nemsiz ortamlar, soğuk veya çok sıcak ortamlar

Kepek Belirtileri Nelerdir ?

Gençler ve yetişkinlerin çoğu için, kepek belirtilerini fark etmek kolaydır: Saçlarınızda ve omuzlarınızda beyaz, yağlı görünümlü pullar ve muhtemelen de kaşıntılı, pullu saç derisi yani kepek. Bu durum, sonbahar ve kış aylarında, iç mekanlarda yüksek sıcaklık, cildi kurutup durumu kötüleştirken yaz aylarında iyileşir. Beşik kepi adı verilen bir kepek türü bebekleri etkileyebilir. Bebeklik döneminde herhangi bir zamanda ortaya çıkabilen ve pullu, kabuklu bir saç derisine neden olan bu bozukluk, ebeveynler için endişe verici olsa da, beşik kepi tehlikeli değildir ve genellikle kendi kendine temizlenir.

Kepek

Kepek Tedavisi Nedir ?

Kepek neredeyse her zaman kontrol edilebilir bir problemdir, ancak kepek tedavisi bazı deneme yanılmalara da neden olabilir. Genel olarak, yağlılığı ve cilt hücresi oluşumunu azaltmak için normal bir şampuanla günlük temizlik hafif kepeklere yardımcı olabilir. Düzenli şampuanlar başarısız olduğunda, eczaneden alabileceğiniz kepek şampuanı başarı sağlayabilir. Ama kepek şampuanlarının hepsi aynı derecede etkili değildir. Sizin için en uygun olanı bulana kadar denemeniz gerekebilir.

Yorum yapın