Anasayfa » ŞİFALI BİTKİLER VE FAYDALARI » Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı Pancarın Faydaları-Kırmızı Pancar Suyu Zayıflatırmı?

Ülkemizde bolca yetişen kırmızı pancar diye bir bitki var ve bu kırmızı pancarın gerek kendisi gerekse kırmızı pancardan elde edilen kırmızı pancar suyu şifalar dağıtıyor. Şimdi sizlere kırmızı pancarın sağlığımıza olan faydaları hakkında bilgiler vererek kırmızı pancar suyunun iyi geldiği hastalıklar, rahatsızlıklara değinelim. Ve böylece kırmızı pancar suyu nelere iyi gelir öğrenelim. Daha sonra da kırmızı pancar suyu zayıflatırmı onu tartışalım.

Kırmızı pancarın faydaları; Saç dökülmeleri, sedef hastalığı, egzama hastalığı, ürtiker, kurdeşen, vücut kaşıntıları ve karaciğer hastalıklarına faydalıdır. Ayrıca kırmızı pancar suyu cildi güzelleştirir.

Yapılan bir araştırmada günde bir bardak kırmızı pancar suyunun 24 saat boyunca tansiyonu düzenlediği belirlendi. Araştırmada bir bardak kırmızı pancar suyunu içen gönüllülerin yüksek olan tansiyonunun bir saat sonra düştüğü tespit edilmiştir.

Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 3-4 saat içinde zirveye çıktığı ve 24 saat boyunca devam ettiği gözlenmiştir. Hipertansiyon hastaları mutlaka günde 1 bardak içmelidir.

Kırmızı pancar suyu nasıl hazırlanır?

Kırmızı pancarı, 1 gece önceden, sirkeli suya koyup, bekletin. Sabah pancarı kaynar suya koyarak 3 dakika kaynatın. Bir süre demlendirdikten sonra, suyunu süzün ve cam bir kavanoza koyun. Bu suyu 3 hafta boyunca günde 3 kez aç karnına içiniz.

Kırmızı Pancar Suyu Zayıflatır mı Zayıflatıyor mu?

Günde 3 bardak kırmızı pancar suyu sabah öğle ve akşam öğünlerinden 20 dk kadar önce içildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyor ve hem iştah keserek tok tutuyor hem de metabolizmayı hızlandırıyor.

kırmızı pancar suyunun zararları: Kırmızı pancar suyunun bilinen bir zararı yoktur ancak aşırı tüketilmesini tavsiye etmiyoruz.

Yumrusunda sebze olarak faydalanılmakta olan kırmızı pancarın anavatanı akdeniz bölgesidir. A,B,C vitamini, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum içermektedir. Pancarın yaprağı da vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.

Kırmızı rengi vermekte olan pigmentler kansere karşı savaşır. Kansere karşı etkili olan doğal kırmızı pigmentler yüksek miktarda bulunur.

Kırmızı pancar kalp sağlığını korumada oldukça etkilidir.

Hipertansiyonu engellemek için pancar suyu tüketilebilir.

Kırmızı pancar suyu kan basıncını düşürücü bir etkiye sahiptir. Günde bir bardak kırmızı pancar suyu içerek yüksek tansiyonu düşürebilirsiniz.

Zengin folik asit ve betain miktarına sahiptir.

Karaciğerleri korur

Böbrekleri çalıştırır.

Demir eksikliği bulunanların pancar suyu içmeleri tavsiye edilir.

Kırmızı pancar alyuvarların meydana gelmesinde önemli bir rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biri olarak kabul edilir. Havuç suyu ile beraber yarı yarıya karıştırılmakta olan kırmızı pancar suyu, günde 400 gram içildiği zaman alyuvarların sayısını kısa bir sürede artırır.

Damarlarda toplanmış olan mineral kalsiymu en iyi eriten pancar suyudur. Zerdeçal, yada tarçın ile pişirilen kırmızı pancar, karaciğer ve dalaktakı tıkanıklığı önler. Böbrek ve safra kesesini temizler.

Yorum yapın