Kızılca Kuyrukkakan Kuşları Hakkında Bilgiler

Kızılca Kuyrukkakan Kuşları Hakkında Bilgiler

28 Ocak 2020 0 Yazar:

Kızılca Kuyrukkakan Kuşları, Kızılca Kuyrukkakan Kuşları nedir, Kızılca Kuyrukkakan Kuşları hakkında bilgiler, Kızılca Kuyrukkakan Kuşları özellikler, Kızılca Kuyrukkakan Kuşları yaşam alanları, Kızılca Kuyrukkakan Kuşları beslenmesi, Kızılca Kuyrukkakan Kuşları bakımı

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kızılca Kuyrukkakan Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Kızılca Kuyrukkakan Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Kızılca Kuyrukkakan Kuşları Nedir

Kızılca kuyrukkakan, sinekkapangiller familyasından bir kuş türü.

Kızılca Kuyrukkakan Kuşları Hakkında Bilgiler

Neredeyse Kuyrukkakan boyutlarında ve yapısındadır.Dağlık bölgelerin kuşu olup genel griimsi tonlarından dolayı Kuyrukkakan’a benzetilir.Ancak kızılımsı-pas rengi kuyruk sokumu ve kuyruk yelpazesinde T renkli siyah renklenme ile ayırd edilebilinir.Tacı ve sırt bölümü koyu griimsi kahverengi tonundadır.Yüzü ve boğazıya siyah yada bu tonları taşır.

Kızılca Kuyrukkakan Kuşları Özellikleri

Üreme dönemleri dışında genellikle yanlız başına yaşar.Göç sırasında kısa süre kullanılan alan dişi ve erkek tarafından diğer Kuyrukkakan vb türlere karşı savunulur.Yuva yapma alanları komşularıyla içiçe geçen bir karakterdedir. Diğer Kuyrukkakanların aksine kanatları iyice açık ve ayakları sallanır şekilde havada neredeyse asılı kalır.

Kızılca Kuyrukkakan Kuşları Yaşam Alanları

Kuru, step iklimli ve özellikleyüksk irtifa ovalar ile genellikledağlık bölgeleri seçer.Stepleri ve çıplak arazilerde ki oyuk, çatlak gibi uygun olşumları tercih eder.Kışları ise nadiren çöl özellikleri olan alanları seçer ancak çoğunlukla kullandığı yuvalar yalçın kayalıklar ve kurak arazilerde ki çalılıklardır. Sayılar oldukça az olmak üzere Ermenistan’da 15-20 çift (2004 ), Azerbaycan’ da 100-1000 çift.Gürcistan’ da da gözlemlenmektedir.Türkiye’de ilk kaydı 1967 dir.Güney-doğu Anadolu’da step karakterli düzlüklerin dağlarla buluştuğu alanlarda 1980’lerden beri üreme bölgeleri bilinmektedir.100-1000 çift olarak kayıtlanmıştır.

Kızılca Kuyrukkakan Kuşları Beslenmesi

Ağırlıklı olarak karıncaların oluşturduğu böcekleri içeren bir listesi vardır.Kurak toprakları kazıp, karıştırarak böcek vb larvaları kaparak beslenir. Çoğunlukla tünediği ir bir kaya üzerinden dalarak avlanır.Bitki üzerinden kaptığı böcek larvasını gagasıyla toprak zemine vurarak ezer ve yutar.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •