Anasayfa » KİM KİMDİR » Köksal Engür Kimdir ?

Köksal Engür Kimdir ?

Köksal Engür kimdir,Köksal Engür nereli,Köksal Engür eşi kim ,Köksal Engür Biyografisi, Köksal Engür oynadığı filmler, Köksal Engür hangi dini benimser, Köksal Engür hakkında kısa bilgiler, Köksal Engür yaşı kaç,Köksal Engür ne zaman doğdu,Köksal Engür boyu kaç, Köksal Engür göz rengi nedir, Köksal Engür, Köksal Engür hakkında merak edilenler, Köksal Engür çocuğu var mı, Köksal Engür hakkında notlar,Köksal Engür hakkında kısa notlar, Köksal Engür hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Köksal Engür Nereli ?

Köksal Engür Kimdir ?

1956 yılında daha 10 yaşındayken,TRT Ankara Radyosu, Çocuk Saati programında kısa radyo tiyatrolarıyla tiyatro serüveni başlamış oldu. 1956-57 yıllarında iki sene, Kızılay Cemiyeti, Ankara’da bir Kızılay Gençlik Tiyatrosu kurmuş orada oynamıştır.

İlk oynadığı tiyatro oyunu oyun çocuk oyunu olan “Heidi” idi. 11 yaşında iken oynadığı bu oyunda Alev Sezer ve Sema Aybars ile birlikte rol aldı. İlk profesyonel oynadığı oyun Ankara Halkevi’nde iken Meydan Sahnesi’nde yine bir çocuk oyunuydu.

1965 yılında girdiği Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 1969 yılında mezun oldu.
1965 yılında katıldığı Ankara Deneme Sahnesi’nde 1972 yılına kadar çalıştı. 1975 yılında Çağdaş Sahne’ye geçti. Bankaların isteği üzerine birçok çocuk tiyatrosu yaptı.

Ankara’da Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Daha sonra Ankara’dan İstanbul’a gelerek, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi yapımlarında çeşitli rollerde oynadı.

Radyo deneyimlerini seslendirmedeki ustalığını geliştirmekte kullanan Engür, tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerinde de oynadı. 

Sanatçı, Süngerbob Kareşort çizgidizisinde Squitward’ü seslendirmektedir. Korkuyorum Anne filmiyle ödül alan oyuncu, Susam Sokağı’ndaki Büdü karakterini ve çizgi filminde Red Kit’i de seslendirmişti.

Şu anda Leyla ile Mecnun’da “Ak Sakallı Dede” ve “Karabasan” rollerinde oynamaktadır.

8 Aralık 2012 tarihinde, telefon trafiğinde ortaya çıkan bir uyuşturucu operasyonu kapsamında, itirafını takiben uyuşturucu kullanımı ve ticareti suçlamasıyla gözaltına alınmıştır. Sorgunun ardından serbest bırakılmıştı

 

Köksal Engür Filmleri

  • Sen Kimsin ?
  • Oflu Hocanın Şifresi 2
  • Arapsaçı

Yorum yapın