Anasayfa » Genel » Kolan Balığı Hakkında Bilgiler

Kolan Balığı Hakkında Bilgiler

Kolan Balığı nedir, Kolan Balığı hangi bölgelerde görülür, kolan balığı hakkında bilgiler, kolan balığı özellikleri

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kolan Balığı hakkında bahsetmek gerekirse, Kolan Balığı nesli tükenmekte olan canlı türüdür. Bu canlı türünün avlanması yasaklanmıştır.

Kolan Balığı Nedir

Kolan balığı, Atlantik mersin balığı, Baltık mersin balığı, bayağı mersin balığı olarak da bilinmektedir. Avrupa’nın en kıyılarında bulunan mersin balığı olan bir türdür. Şu anda nesli kritik tehlikedeki türler arasında yer almaktadır. Kolan balığının kama biçimindeki baş kısmı, uzun bir noktada son bulur.

Kolan Balığı Hakkında Bilgiler/Özellikleri

Karadeniz’de ve buraya dökülen nehirlerde yaşayan boyları 120 – 300 cm. ve 300 kg.’ a kadar olabilen, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenen ve 100 yılın üstünde yaşayabilen bir balıktır. Kolan balığı da denir. Cinslerine göre erkekleri 6 – 12, dişileri 8 – 15 yaşlarında cinsel olgunluğa erişip 800 000 – 2 500 000 yumurta verir. Kış aylarını 150 m. derinliklerde geçirip, Mart ayı başında tek veya sürüler halinde 12 C – 18 C deki sularda nehir ağızlarına girerek yumurtalarını dökerler. Yavrular 8 – 10 ay sürede 6 – 15 cm. ye ulaşınca denize çıkarlar. Eti çok lezzetli olduğu gibi, yumurtasından en kıymetli deniz ürünü olan siyah havyar elde edilir. Bu nedenle ekonomik değeri çok yüksektir. Rus Mersini, Karaca ve Mersin Morinası olarak adlandırılan türleri de vardır.

Kolan Balığı Hangi Bölgede Yetişir

Mersin ve çevrelerinde daha sık gözükmektedir.

Yorum yapın