Anasayfa » SAĞLIK » Köpek ısırdığında ilk ne Yapılmalı

Köpek ısırdığında ilk ne Yapılmalı

köpek, köpek ısırması, köpek ısırması nedir, köpek ısırması anında yapılması gerekenler, köpek ısırdıktan sonra ne yapılmalı

Sevgili okurlar, sizlere köpek ısırma anında yapılması gerekenler ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilgiler vereceğiz.

Köpek Isırması

Köpek Isırdığında Ne Yapmalı

Bir köpek tarafından ısırıldığınızda yapmanız gerekenler;

Eğer bir köpek tarafından ısırılmışsanız öncelikle yakınınızda bulunan bir eczaneye giderek ısırılan bölgenin temizlenmesini sağlamalısınız. Eğer etrafınızda bir eczane bulunmuyorsa bulabildiğiniz bir yerde bol su ve sabun ile yaklaşık 15 dakika aldığınız yarayı yıkayın. Eğer İstanbul’da ve şehiriçi bir bölgede bir köpek tarafından ısırıldıysanız, köpeğin ve dolayısıyla sizin kuduz virüsüne yakalanma şansınız oldukça zayıftır. Köpekler iligili belediyeler tarafından kontrol edilip aşıları yapılmaktadır. Sizi ısıran köpeğin de kulağında böyle bir küpesi bulunuyorsa kuduz olma ihtimali azdır.

Kuduz virüsüne karşı alınacak en önemli önlem kuduz aşısı olmaktır. Kuduz aşıları sadece içerisinde bir kuduz merkezi bulunan hastaneler tarafından yapılmaktadır. Bu listeyi aşağıda bulabilirsiniz. Kuduz aşısı bir şehir efsanesi gibi göbekten büyük bir iğne ile değil koldan ufak bir iğne ile gerçekleştirilmektedir. Sizi ısıran köpeği de takip etmeniz istenecektir. Bunu için de sizi ısıran köpeğin bulunduğ ilçenin Veterinerlik Müdürlüğü’nü arayarak bilgi alabilirsniz. Eğer köpek küpeli ve uzun süredir o bölgede bulunan bir köpek ise sizin tarifinizden köpeği bulabilir ve kontrol altında tutabilirler.

 

Kuduz dışında alabileceğiniz en önemli ikinci önlem de köpek tarafından size geçebilecek diğer virüsleri önlemek için tetenoz aşısı olmaktır. Kuduz aşısı için gittiğiniz hastanede tetenoz aşısı da olabilirsiniz. İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün internet sitesine göre İstanbul’da kuduz merkezi bulunan ve kuduz aşısı yapan hastaneler şu şekildedi

1-Köpek ısırdığında Ne Yapılmalı 

2-Köpekler Hangi Durumda ve Neden ısırırlar

3-Kuduz Köpek Nasıl Anlaşılır ve Neler Yapılmalı 

4-Kuduz Nedir

Yorum yapın